Puhallusvillaako purun päälle

Lisäeristäjä

Loivaharjakattoinen talo 60- luvun lopulta. ullakolla(tosi ahdas) purua sellanen 15 senttiä. ajattelin lisäeristää puhallusvillalla. mitä sinne puhaltaisin? Onko jokin suu miksi ei villaa purun päälle? purun poistaminen vaatisi katon purkua, koska tila niin matala että juuri ja juuri siellä mies konttaa.

7

7628

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kattoa

      purkaa,imuautolla saa hyvin jos pystyy konttaamaankin.

    • Turisti2007

      vaikkapa parocin sivulta ohjeita lisäeristämiseen.

      Kyllä siihen voi hyvin puhaltaa ekovillaa päälle.

    • homman tehnyt

      Taitaa sulla olla kylmä yläkerrassa, jos yläpohjassa eristeenä vain 150mm purua!

      Taitaa suositukset yläpohjan eristeeksi olla jotain 300 - 350mm villaa. Tuo 150mm purua vastaa jotain 75mm villaa!

      Meillä oli saunarakennuksen yläpohjassa 200mm purua ja laitoin päälle saman verran selluvillaa. Tuokin on vielä vähän alarajoilla, mutta lumi pysyy katolla ja myös harjalla.

      Vuorivillaahan ei kaiketi saisi laittaa purun päälle yläpohjassa, mutta selluvilla (puhallusvilla) sinne sopii hyvin.

      Hormin eristyksissä on oltava tarkkana, sekä puru että selluvilla palavat hyvin...;)

      • vaikea saada palamaan ,

        kokeiltiin kosanilla , ei syttynyt , kaasuhitsausliekki sai selluvillan kytemään .

        Kuitenkin vain palosuojalevy on hyväksytty esim. hormin eristykseen .


      • Lisäeristäjä
        vaikea saada palamaan , kirjoitti:

        kokeiltiin kosanilla , ei syttynyt , kaasuhitsausliekki sai selluvillan kytemään .

        Kuitenkin vain palosuojalevy on hyväksytty esim. hormin eristykseen .

        Soita imuauto paikalle, ja ne tyhjentää ensin purut pois ja sen jälkeen vasta uutta villaa. Monet puhallusvillayritykset tekevät eristevaihtoja.

        Tämänhetkinen yläpohjan eristesuositus on noin 500mm, tarkista esim. motivan sivuilta. Mutta energian hinta nousee jatkuvasti jolloin myös eristepaksuudet kasvavat.

        Purun päälle kanattaa ainoastaan laittaa mineraalivillaa (lasi tai vuorivillaa), selluvilla muodostaa kostuessaan ilmaa läpäisemättömän kalvon (tulee paperimassaa) jolloin purut kostuessaan ovat mainio paikka homeelle. Vuorivilla taas päästää kosteuden läpi jolloin kosteus ei jää rakenteisiin.

        Selluvillan saa palamaan, "talonpalosimulaatiolla", eli laita esim. selluvillaa peltipalan päälle ja lämmitä alapuolelta (palot alkaa sisätiloista jolloin kuuma ilma lämmittää selluvillaa). Tällöin boorihappo haihtuu ilmaan (haihtuu myös vuosien varrella). Tämän jälkeen selluvilla palaa yhtä hyvin kuin sanomalehti.


      • Pera

        Tosiasiassa VTT on laskenut, että yläpohjan eristeenä 500mm villaa maksaa itsensä takaisin vielä varsin nopeasti ja on erittäin kannattavaa sekä taloudellisesti että ekologiselta kannalta. Tuon puolen metrin jälkeen hyötysuhde heikkenee taloudellisesti.

        Vuorivillaa saa laittaa purun päälle ja on jopa suositeltavaa. Sellua en booriyhdisteiden vuoksi suosittelisi kenellekään, en seiniin enkä yläpohjaan. Myös paloturvallisuus erittäin kyseenalainen. Vuorivilla on hengittävä, eristää hyvin, ei juuri kastu eikä varmasti pala.


    • Anonyymi

      Lasivillaa ei voi laittaa purun päälle koska se ei kykene varastoimaan kosteutta vaan vettyy ja sen jälkeen on yläpohja homeessa. Ainoastaan selluvillaa purun päälle

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      146
      14443
    2. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      44
      6042
    3. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      21
      5670
    4. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      168
      5640
    5. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      312
      4427
    6. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      62
      4259
    7. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      23
      3934
    8. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      108
      3702
    9. Vanhat miehet eivät muista

      Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan
      Maailman menoa
      29
      3617
    10. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      69
      2703
    Aihe