Mondeo ruostesuojaus

Oletteko ruostesuojanneet 01-03 vm Mondeoita?
Kattelin pohjaa eikä nyt mitenkään ruosteiselta näyttänyt. Mitä nyt vähän pintaruostetta tukipalkeissa.
Teetänkö turhaan 500 Eur suojauksen?. Onko mitään merkitystä auton hintaa kun muutaman vuoden päästä vaihtaa?
61700
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

2-3 vuoden päästä niin ei kannata tehdä mitään

Äänestä

Aivan turhaa alkaa suojata jotakin 5 vuotta vanhaa foordia, romuhan se jo on muutenkin, ja ruoste on jo saanut alkunsa saumoissa ja koteloissa, siihen kun laitatat massat päälle, niin hyvä tulee...

Äänestä

Suojautin kesällä 2005 oli alustaltaan vielä täysin ruosteeton kun pesun jälkeen sitä ammattiliikkeessä syynättiin hyvin tarkkaan, ovet vaihdettiin aikaisemmin (3kpl)suojaus maksoi 440€ ja on vielä ainakin täysin kunnossa suojaus.

Äänestä

Takaa kun katselee auton alle niin ruostelaikkuja löytyy näistä palkeista ja tukivarsista (3v vanha mondeo).

Niin, jatkuuko ruostuminen ongelmaksi asti.
Voisko näitä jotenkin erillissuojata.

Äänestä
  • Tukivarret se hidastaa kyllä ruosteen etenemistä ja kun ne on ruostuneet vaihtokuntoon niin vaihdat sitte ne mutta sanoisin että siihen kyllä kuluu vuosia, on kokemusta just tuosta(Primera)pidin 9vuotta eikä niitä vielä tarvinnut vaihtaa.

    Äänestä

  • vaan kirjoitti:

    Tukivarret se hidastaa kyllä ruosteen etenemistä ja kun ne on ruostuneet vaihtokuntoon niin vaihdat sitte ne mutta sanoisin että siihen kyllä kuluu vuosia, on kokemusta just tuosta(Primera)pidin 9vuotta eikä niitä vielä tarvinnut vaihtaa.

    Juu kotelojen sisäpuolinen suojaus on kaikkein tärkeintä. Kannattaa teetättää se jos on uudempi auto, jossa se ruoste ei vielä päässy kehittymään siellä sisällä. Sen jälkeen ulkopuolelta tukivarsien omatoiminen suojaus, niin se riittää. Se koko operaation koteloitten ja ulkopuolisen ruostesuojauksen projektien hinnan välillä on merkittävä ulkopuolisilla yrittäjillä. Vanhan auton suojaukseen ei kannata uhrata hirveesti. Mun 97 Mondeo on säilyny hyvin edellä mainittujen toimenpiteiden jälkeen. Etutukivarsia en vaan maallannut kun ne vaihdoin, nyt harmittaa katella niitä täysin ruosteisina.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


teetänkö? kirjoitti:

Oletteko ruostesuojanneet 01-03 vm Mondeoita?
Kattelin pohjaa eikä nyt mitenkään ruosteiselta näyttänyt. Mitä nyt vähän pintaruostetta tukipalkeissa.
Teetänkö turhaan 500 Eur suojauksen?. Onko mitään merkitystä auton hintaa kun muutaman vuoden päästä vaihtaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu