rikollista kyyditä

Läheisten kuljettamiset töihin ja menoihin on heti loputtava ja siirryttävä nopeasti julkisiin,
kimppaan, pyöräilyyn ja kävelyyn ja autoilun sijasta.

Katsokaa lihavat autossa peiliin ja tehkää heti muutos ensin itsenne, sitten omaistenne ja lopuksi ystävienne terveyden takia.

Sallikaa heidän ja itsenne elää eikä kuolla.
3392
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Missäs lakipykälässä kielletään toisten kyyditseminen? :D

Njooh, ei tuokaan ehkä noin yksinkertaista ole, jotain monenkin kymmenen kilometrin työmatkoja voi olla melko keljua alkaa jollain fillarilla polkemaan. Linja-auto vielä jotenkin menisi, mutta jos on vaikka perheellinenkin, ei varmastikaan ole mitään järkeä tuhlata työmatkoihin useampia tunteja.

Polkekoon ja kävelköön ne, joilla on siihen mahdollisuus ja haluavat tehdä niin. Itselläni ei mikään järjettömän pitkä koulumatka ole ja vaihtelevasti kuljen joko autolla tai kävellen, riippuen siitä, mihin aikaan olen herännyt tai onko heti koulun jälkeen menoa jonnekin kauemmas.

Äänestä

vain lihavienko pitää katsoa peiliin? :D ja muuten, 10km pyörällä ei ole matka eikä mikään hyvällä kelillä. itse menen joka paikkaan pyörällä, kävellen tai bussilla. helppohan se on kyllä kaupunkilaisen sanoa...

Äänestä

Vai on sitä nyt lihavat jo syypäänä normaalipainoistenkin kuolemiin ja terveyteen. Eiköhän ne hoikat sinne autonkyytin itse tule, jos ovat tullakseen.

Jokainen on vastuussa itse millä kulkee. Tuskin kukaan väkisin ketään kyytiin raahaa.

Tämä juttu on kyllä "parhaita" pitkään aikaan. Olisiko sinulla vielä jotain millä lihavat pilaavat norm.painoisten elämän? Siis muulla kuin läsnäolollaan?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


läheisiä kouluun ja töihin kirjoitti:

Läheisten kuljettamiset töihin ja menoihin on heti loputtava ja siirryttävä nopeasti julkisiin,
kimppaan, pyöräilyyn ja kävelyyn ja autoilun sijasta.

Katsokaa lihavat autossa peiliin ja tehkää heti muutos ensin itsenne, sitten omaistenne ja lopuksi ystävienne terveyden takia.

Sallikaa heidän ja itsenne elää eikä kuolla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu