mikä akvaariokala on paras menestymään

kestäviä kaloja?
onko niitä?
6516
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Veikkaanpa, että partamonnit eli partikset ovat yksi kestävimpiä kalalajeja. Evoluutio (tai Jumala) on muokannut niistä vuosien saatossa juuri sellaisen kestävän otuksen. Kaunishan se pirulainen ei ole, mutta muuten ihastuttava, persoonallinen ja jokaisessa altaassa myös tuiki tarpeellinen talonmies.

Edellämanittu ei suinkaan tarkoita, että partiksia vois pitää missä "lätäkössä" tahansa, vaan veden puhtaudesta on aina huolehdittava kaikkien kalojen kanssa. Muuten se ei ole vesiarvoille mitenkään kriittinen.

Äänestä
  • Miksi evoluutio tuottaa toisistaan suuresti eroavia eliölajeja ja vain vähäisessä määrin välimuotoja? Jos kehitystä tapahtuu jatkuvasti, pitäisi näitä välimuotoja silloin olla olemassa paljon enemmän, ja itseasiassa selvästi erottuvia lajeja ei kai pitäisi olla lainkaan olemassa. Luonnossa muut yksilöt näyttävät syrjivän poikkeavaa (mutaatiota); kuinka se silloin voi päästä voitolle ja kehitystä tapahtua? Vai, ehkä harvoin jotkut uudet ominaisuudet saavatkin "suosiota" muilta tai ympäristöolosuhteilta. Jalostuksessahan hyödynnetään evoluution keinoja, mutta onko aikavälit tehokkaassakin jalostuksessa liian lyhyitä, jotta kalat saataisiin siirtymään kuivalle maalle tms.? Onnistuukohan se DNA-manipuloinnilla? Kyllä, mikäli kehitysoppi pitää kutinsa!

    Äänestä

..ainakin niitten luonnonmuodot on erittäin kestäviä. Joskushan millejä istutettiin ojiin ja lammikoihin syömään sääskentoukkia ja torjuun tauteja... eikö tää jo kerro jotain. Nykyään ihmiset vaan jalostaa millejä huonompaan suuntaan. Värikkäät ja huntupyrstöset kalat on yleistyny, vaikka ne ei oo puolikskaan niin kestäviä kun luonnonmuoto...

Äänestä
  • ottaen melkein kaikki kalat jotka eivät kärsi liiallisesta jalostuksesta ovat kestäviä. Mm monet monnit ja tetrat ovat paljon helppohoitoisempia kuin esim nuo jalostetut miljoonakalat, vaikka yleensä luullaan että millit ovat niitä kaikista helpoimpia kaloja.

    Äänestä

  • monni man kirjoitti:

    ottaen melkein kaikki kalat jotka eivät kärsi liiallisesta jalostuksesta ovat kestäviä. Mm monet monnit ja tetrat ovat paljon helppohoitoisempia kuin esim nuo jalostetut miljoonakalat, vaikka yleensä luullaan että millit ovat niitä kaikista helpoimpia kaloja.

    ...miljoonakalojen luonnonmuotoja!! En jalostettuja.

    Äänestä

Pari hyvää ehdokasta: kultakala ja keltabarbi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ossi kirjoitti:

kestäviä kaloja?
onko niitä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu