Lapsellani (3kk), jota imetän, on ihotautilääkärin mukaan jokin ruoka-aine allergia, mikä ei vielä testeissä näkynyt. Nyt olen aloittanut testaamaan jättämällä omasta ruokavaliosta tiettyjä ruoka-aineita pois. Onko ketään kuka osaisi neuvoa, että minkälaisia ajanjaksoja täytyy olla syömättä, ja kuinka nopeasti aineet imeytyy maitoon? Eli jos lapsi saa heti imetyksen jälkeen iho-oireita, niin kuinka pitkän aikavälin syömisiäni mietin??
Yleisimmät allergiathan vauvoilla tuntuu olevan maito, muna, vehnä, mutta epäilen, että meillä ei ole niistä kyse. ONKO SINUN VAUVASI OLLUT JOLLEKIN RUOKA-AINEELLE ALLERGINEN SINUN MAITOSI KAUTTA??? Kokemuksia olisi tosi kiva kuulla!!!
Imetys ja allergiat?
6
1475
Vastaukset
- meni näin
Ensin jätin kaikki maitotuotteet pois. Jo viikon näin itse syötyäni vauvan iho parani. Tämän jälkeen karsin kananmunan, sillä huomasin, että satunnaisesti sitä syötyäni vauvan ihottumat ryöpsähtivät taas pintaan. Mansikka ja kala olivat myös sellaisia, että aiheuttivat ihottumaa. Ja näin pärjättiin hyvä ihoisen vauvan kanssa imetyksen loppuun asti. Sen olin päättänyt, että jos olisin viljat joutunut vielä omasta ruokavaliosta karsimaan, niin se olisi ollut imetykseni loppu. Syynä edelliseen on se,että ruokavaliosta tulee liian yksipuolinen, eikä se palvele enää äitiäkään.
Jos olette käyneet vauvan kanssa ihotautilääkärillä, niin suosittelen lämpimästi allergioihin perehtyneen lastenlääkärin etsintää, sillä sieltä voitte saada parhaimman tuen.- lapsen äiti
Esikoiseni oli aikoinaan tosi herkkä regoimaan ihollaan imetysaikana.jätin maidon pois itseltäni ja iho parani huomattavasti.
myös huomasin jos söin esim viikonloppuna jotain voimakkaammin
maustettua,iho reagoi.
oli atooppinen iho monia vuosia,mutta allergiathan usein poistuvat tai ainakin lieventyvät muutaman ensimmäisen vuoden jälkeen,niin myös meillä kävi.
- äippä3
Meillä on kolme ruoka-aineallergista, joista nuorimmalla(4v.)lisäksi astma.Kaikilla on myös siitepöly- ja eläinallergiaa.Oireilut alkoivat n1,5kk:n iässä. Vältettäviä ruoka-aineita on ja on ollut maitotuotteet,muna,kotimaiset viljat,soija...Olin itse "imetysdietillä" ja meillä meni kohtalaisesti ihonsuhteen.Oman ruokapäiväkirjan pito auttaa hahmottamaan ihonlehahduksia,eli omat syömiset ja vauvan ihon kunto päiväkirjaan.Iho-oireet tulee yleensä lyhyemmällä aikavälillä,suolisto-oireet useamman päivän viiveellä, mutta ollaan valitettavasti tässäkin asiassa niin yksilöllisiä. Tsemppiä sulle!
- Alkup.
Jätittekö KAIKKI maito-tuotteet pois, siis maitoproteiiniakin sisältävät(esim. makkarat) vai vaan maidot, jogurtit yms?
Kiitos paljon vastauksista!!- äippä3
kaikki kannattaa jättää pois,saa vähän varmemman tuloksen.
- tools
äippä3 kirjoitti:
kaikki kannattaa jättää pois,saa vähän varmemman tuloksen.
Samaa mieltä, jätä pois kaikki missä sitä maitoproteiinia on. Kyllä makkaroistakin löytyy maidottomia! Parissa viikossa pitäisi kyllä näkyä, onko dieetistä apua. Ja näin joulun lähestyessä vinkiksi, että Wiener Nougat on maidotonta (oli ainakin viime vuonna, ja tuskin ovat reseptiä muuttaneet ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",335231Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1442455- 1482172
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee541957Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1171830"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!571327Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu1761144Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää75995Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.314894Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa175840