Mua on alkanut kiinnostaa mikrobiologia. Lukiossa parhaiten sujuu bilsa ja kemma, joista mulla on valinnaisetkin valittuina.
Minkälaista on mikrobilsan opiskelu? Entä työ?
Mikrobiologia
3
1503
Vastaukset
- Kiz.
Mikrobilsa on aika pitkälti sitä lukionbilsastakin tuttua solubiologiaa ym. Lisäksi opiskellaan biokemiaa ja kemiaa. Opiskelukirjat on pääasiassa englanniksi ja ala on kansainvälinen.
Mikrobiologit työskentelevät erilaisissa labroissa usein nimikkeellä tutkija, joka pitää sisällään paitsi tutkimusta (esim. jonkin tietyn bakteerilajin erittäistä tautia-aiheuttavista myrkyistä, jotka vaikuttavat ihmisessä tietyllä tavalla) myös koulutusta, seminaareja koti- ja ulkomailla sekä kokouksia muiden tutkijoiden ym. kanssa.
Työpaikka voi olla esim. lääkefirmassa, kaupungin ympäristökeskuksessa, sairaalassa tai panimoteollisuudessa. Valinnanvaraa on, koska mikrobilsaa sovelletaan niin laajasti.
Täältä löytyy jotakin lisätietoa opinnoista.
http://www.mm.helsinki.fi/opiskelu/opiskelijaksi/hakukohteet/mikrobiologia.html - mikrobiologi
Varsinaista mikrobiologiaa opiskellaan Helsingin yliopistossa Biotieteellisessä tiedekunnassa:
http://www.helsinki.fi/biosci/ymbo/index.htm
Tuo maat. metsätieteellisen mikrobiologia on enemmänkin esim. elintarvikkeiden laaduntarkkailijoiksi haluaville- mikro
Mikrobiologiaa kannattaa mielestäni lukea juuri Maatalous-metsätieteellisessä tiedekunnassa. Kyseinen "soveltava mikrobiologia" antaa paremmat valmiudet toimia erilaisissa asiantuntijatehtävissä. Biotieteellisen tiedekunnan mikrobiologian opetus tähtää ehkä enemmän tutkimuspainotteiseen suuntautumiseen, mitä tukevat myös muut kurssivalinnat. Kaikista ei kuitenkaan tule tutkijoita ja väitöskirjatyöntekijöitä, hyvä niin. MMTDK:ssa voit ehkä laajemmin valita ja vaikuttaa opintojesi suuntaan ja sitä kautta tulevaisuuden työtehtäviin. Sivuainevalintojen kautta voit helposti saada valmiudet kaupalliseen, ekologiseen, bioteknologiseen, elintarvike ym. mikrobiologiseen suuntaan, unohtamatta tietenkään Biotieteellisen tiedekunnan tarjoamia vaihtoehtoja, esim. genetiikka.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po393369Niin voimakkaat tunteet
Että ajattelin hänen olevan se elämän rakkaus. Silmien edessä vikitteli toista ja hyvästelemättä hylkäs niin tyhjyys jäi162615Nainen, sinä viisas ja ymmärtäväinen
sekä hyvällä huumorintajulla varustettu. Kun kaikki muut ovat kaikonneet, vain sinä olet jäljellä. Ellet kestä kirjoituk242574Puhe on halpaa
Katso mitä hän tekee.Teot kertoo enemmän kuin tuhat sanaa.Uskokaa punaisia lippuja.Hyvää yötä.441826- 251546
- 1211321
Nainen, se on vain karu totuus, että
sinut on luotu synnyttämään ja mies siittämään. Niin on luomakunnassa säädetty ja niin se on. Sinut luotiin heikoksi ja2791278Joko aiheuttamani pettymys
on lieventynyt? Toivottavasti. Uskallan heittää lentosuukon näin etäältä ja nimettömänä 😘.901239- 1081158
Kosulan Keisari karviossa
Non ni. Kosulan keisari karviossa käväsemässä,kamera pyöri ja tubetulot lopsahti tilille,myös VEROVÄHENNYLSIIN ajo241156