Hauska yhteiskunnallinen blondi-vitsi

Com-Fide-Mies

Pankeille vihdoinkin vastuu
Kirjoittanut: Com-Fide-Mies, 18.6.2003 klo 13.27

On väärin ajatella, että pankeilla olisi enää merkittävä osuus sen suomalaisen teollisuuden, tai muun yrittämisen, joka työllistää pääosan ihmisistä ja nostaa merkittävästi kansantuotetta, rahoittamisessa.

Tästä syystä pankeilta tulisi ottaa pois lain suoma valta sortaa ja pahoinpidellä epäonnisia ihmisiä ja heidän perheitään. Ihmiseltä ei tule voida ottaa sen lisäksi, että häneltä viedään maallinen omaisuus, myös tulevaisuutta pitkittyneenä ulosottona. Jos pankit luotottavat yli jos pankit luotottavat yli reaalivakuuksien, tulisi tämän näkyä yhdessä kohdassa: Lähes olemattomana korkotasona, koska lainoittaessaan pankin tulee myöntää, että se ottaa riskin jo itse lainasumman saamisessa, saatika korkojen saamisessa.

Koko yhteiskunnallisen toiminnan tulisi perustua luottamukseen ja korkeaan yksilön moraaliin. Ja muistettakoon myös, että ne poiliisielimet, jotka hakevat kelmien miljoonia palvelevat ensisijaisesti pankkeja. Tämän pitäisi myös näkyä pankkien suhtautumisessa omiin riskeihinsä; tulee luottaa, että systeemi turvaa pankille mahdollisimman nopeasti saatavat sen suuruisena, kuoin se velalliselta ja takaajilta on saatavana. Tämän jälkeen tappio jääköön liikelaitoksen (pankin) ei kansalaisen/kansalaisten harteille.

Myös valtion tulisi suhtautua saataviinsa tiukemmin. Tällä hetkellä valtio menettää huomattavia summia sellaisten myyntivoittojen verotuksena, jotka myyntivoitot ovat ylivelkaantuneilta ulosmitatusta omaisuudesta tuuleita. Vaikka valtio suorittaa tässä ulosmittauksen ja realisoinnin, se väittää, että "se ei ole tietoinen" velallisen tilanteesta, koska juuri se myyntivoiton vero ei ole vielä ulosotossa. Näin koko realisointisumma menee velkojille, eli pääsääntöisesti pankeille. Valtio puhaltelee muniinsa, ja viimeistään viiden vuoen päästä huomaa, että se on menettänyt rahat, jotka sillä jo olivat kädessä. Järkeä tähän hoi. Jos valtiota eivät tulot kiinnosta, voisi se sitten tarjota velalliselle mahdollisuuden valita, että haluaako velallinen maksaa verot, vai jäädä vielä yhdelle uudelle osapuolelle, verottajalle, velkaa. Arvatkaa, mikä olisi valinta suurimmassa osassa tapauksista.

Ei tämä maa kaipaa selvyyttä Irak-muistioista, vaan vastuuta ihmisistä ja vastuuta sinne, minne se kuuluu.

Tänään-tässä ja nyt,

Com-Fide-Mies

P.S. Kuka on kuullut viime aikoina sanaakaan pankkituen takaisinmaksusta? Kertokaa minulle.

1

716

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aksu

      Voi vitsi ku oli hyvä vitsi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      103
      1023
    2. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      137
      794
    3. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      197
      730
    4. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      47
      687
    5. Töysä otsikoissa

      Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!
      Alavus
      29
      666
    6. Lähdetkö kanssani

      syömään joskus😘
      Ikävä
      61
      639
    7. 47
      610
    8. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      59
      545
    9. Mistäkö haaveilen

      Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä
      Ikävä
      29
      541
    10. Kuinka hyvin kestäisit?

      Oletko miettinyt, että mitä jos olisit pyöreä pullukka ja vielä ruma niin kestäisitkö vai masentuisitko?
      Sinkut
      102
      530
    Aihe