mua vituttaa. haluun syödä normaalisti mutten halua lihoa! se on kumma ku syön sen alle 500kcal päivässä laihdun tasaisesti mutta kun päätänkin että hei, rupeanpa syömään normaalisti ja terveellisesti niin paino nousee heti! jumalauta. sanoisinpa että säästöliekki on ehkä joku suurin huijaus ikinä tai sitte mun keho on vaa ihan v*tun sekasin. että kai sitte näillä eväillä jatketaan.
lol joku säästöliekki
wandering spirit
4624
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Mulla oli aivan samalla tavalla koko viime kesä, en syönyt juuri mitään koko kesänä ja laihduin. Kun sitten söin vaikka vain 500 kcal/päivä, lihoin.
Nyt sitten syksyllä kyllästyin ja pakotin itseni syömään vähän, mutta säännöllisesti. Kalorimäärät niin vähän, ettei oikeasti voi lihoa. Kuukausi siinä meni, tuskainen kuukausi tarkkailessa painoa. olin kuitenkin päättänyt, että syön vaikka kävisi mitä. en voi jatkaa elämääni syömättä ikuisesti. Tavoitteenani oli siis aineenvaihdunnan käynnistyminen - lihoa en missään tapauksessa halua!!!
Nyt sitten aineenvaihdunta on pikku hiljaa alkanut toimia. Syön illalla isohkon iltapalan, mutta aamulla vatsa on jo tyhjä - toisin kuin kesällä. jos söin enemmän.
Vessassa saan käysä isolla hädällä joka aamu ja muutenkin tuntuu että elimistö taas toimii paremmin.
Isona plussana voin kertoa, etten tosiaan ole lihonut vaan päin vastoin. Ennen ajattelin, että on ihan höpötystä, että syömällä laihtuu. Mutta niin se vainon. Säännöllisellä terveellisellä syömisellä laihtuu. onko kellään muulla näin.
Voimia sinulle!
"Säännöllisellä terveellisellä syömisellä laihtuu. onko kellään muulla näin."
Se on kaikilla noin. Kukaan ei vaan usko. KAikki luulee olevansa jotain erikoistapauksia, et ei se mulla ainakaan mene noin. Menee se.
tottakai sillä laihtuu, koska aineenvaihdunta pysyy koko ajan käynnissä. Eli säästöliekki on täyttä totta, vaikka ette haluiskaan uskoo...
syömällä kans... nyt olen kuitenkin ajautumassa anoreksiaan. säästöliekillä en kuitenkaan ole, koska jos syön vähänkin enemmän aineenvaihdunta kiihtyy saman tien tai no oikeastaan vaikka en söisi pahemmin mitään saan rampata koko ajan vessassa.
ennen kuvittelin, että pitäis lihota normaalipainoseks et sais kuukautiset takas! pötypuhetta! olen alipainoinen edelleen ja vuodot ovat nyt normaalit. ihmisen keho on yllättävän sopeutumiskykyinen ja kestävä.