Millaisia oireita on ihokeliakiassa?Voiko siihen kuulua nivelsärkyä ja voiko se ilmetä hyvinkin pian oireita aiheuttavan ruoan syönnin jälkeen?
Aina kun syön leipää,maha menee sekaisin,päätä ja niveliä alkaa särkeä,kutittaa ja iholle tulee näppyjä,lähinnä niskaan,selkään,reisiin,polvitaipeisiin ja pakaroihin.Voisikohan kyseessä olla ihokeliakia?
Ihokeliakian
oireista
1
520
Vastaukset
- ilman diagnoosia
Minulla ei virallista diagnoosia ole, mutta kaksi lääkäriä on kuitenkin todennut, että todennäköisesti keliakia. Jälkimmäinen oli neurologi, jolle mainitsin, etteivät limakalvot ja nivelet siedä viljoja, ja sillä perusteella hän oli sitä mieltä, että aika selvä juttu.
Saan kaikesta gluteenia sisältävästä näppyjä, jotka joko kutisevat tai polttavat, päänahka kutisee, polvisärkyä (pienistäkin määristä, isommista määristä tulee muitakin nivelsärkyjä) ja limakalvo-ongelmia (tukkoinen nenä ja nenäverenvuotoja).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1943669Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512562- 1221261
Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu151220Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101139Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per741120- 46914
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019910- 40825
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt202741