Samasta työstä

miten tällasen sopimuksen hoitajille saattoi julkisen vallan edustajat tehä?

Kun perustuslaki määrää, että julkisen vallan täytyy tarkoin noudattaa lakia.
Ja yhdenvertaisuuslakia rikotaan nyt
räikeästi.
Onko tässä maanpetoksellisesta toiminnasta kyse, kun tietoisesti näin menetellään ?
5321
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

kun lakeja ei kunnioiteta.
Ja ruvetaan eriarvosesti tehyläisiä suosimaan isommilla palakoilla.

Äänestä
  • kummallikin puolella.
    Tulos on sen mukanen.

    Äänestä

kansan edustajat, niin pääsisivät neljän vuoden välein muutaman sadan rosentin korolle YKSIMIELISESTI.

Äänestä

uskoko työntekijäliittojen potaskaa,pohjoismaissa kiree toi syrjintälaki,kysees tehyl palkkarasismista,eli seon laiton.En usko,että työnantajapuoli uskaltaa tollasii tesjuttuja nouvattaa,koska rasismiikokenu saapi vähintään 3000 ekkee hyvitystä väärinperustein maksetusta palkasta.Sama työ sama palkka,ikä- yn muilla kokemuslisil höystettynä.Peruspalkka on kaikilla sammoo työtä samanlaisella koulutuksella tekevillä,yleissääntönä.
Tuntuu huvittavalta,ku otetaan toiseksi esimerkiksi vuosilomalaki.Työntekijäliitoil tuntuu olevan hinkua sillähi puolella 18pv ylittävän osan kohalta,olla tessneuvottelija,vaikka vuosilomalaissa ilmastaan,että 18pv ylittävän osan siirrosta tai pätkimisestä neuvottelee ainoastaan jokkainen yksittäinen työntekijä ja työnantaja keskennään.Liittojen neuvotteluoikeuvesta siinä asiassa laissa puhuta mittää.Musta työntekijäliittojen laintuntemus on aika titityy-tassoo.Ei tes-sopimuksilla saa lakeja rikkoa,joku ihmeen järkisaamennäpienenkuusenalle-meininki valtaa usein,ku alakaa noi neuvottelut monella alalla.Saahan sitä pyytää vaikka mitä korotuksii,mut voi olla,että maksajat katua horisontin taa.

Äänestä

ei sais kukkaa eikä mikkää yllyttää.
Ei ees tes-sopimus.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


eri palkka kirjoitti:

miten tällasen sopimuksen hoitajille saattoi julkisen vallan edustajat tehä?

Kun perustuslaki määrää, että julkisen vallan täytyy tarkoin noudattaa lakia.
Ja yhdenvertaisuuslakia rikotaan nyt
räikeästi.
Onko tässä maanpetoksellisesta toiminnasta kyse, kun tietoisesti näin menetellään ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu