Windows päivittää ohjelmistoa aika usein. Suurin osa päivityksistä on haittaohjelmien poistotyökaluihin. - Mistä tällainen työkalu löytyy
- Toimiiko se automaattisesti vai eikö ollenkaan kun minulla on F-Secure ja windowsin palomuuri pois päältä.
Mitä
8
639
Vastaukset
- päälle
e2.
- just kokeilin
Tarkoitat varmaan joka kuukausi päivittyvää haittaohjelmien poisttyökalua.
Se ei toimi automaattisesti kuin silloin kun kuukausittain tulee uusi.
Jos halua skannata muulloin, sen voi tehdä näin: Suorita laatikkoon tämä komento: mrt ja sieltä seuraava ja enter.- just kokeilin
Suorita -> mrt -> OK -> Seuraava
- kokeilin
just kokeilin kirjoitti:
Suorita -> mrt -> OK -> Seuraava
Hyvä tietää tämäkin kun päivityksiä tulee usein ja niitä ihmettelen. Eihän tällä taida sen suurempaa virkaa olla kun kuitenkin on koneessa kunnon palomuuri ja virustorjunta. Silloin tällöin ajan vielä Windowsin Live OneCare täystarkistuksen.
- kokeilin
just kokeilin kirjoitti:
Suorita -> mrt -> OK -> Seuraava
Mistä tällaisten komentojen luettelon saa? Sain kerran samanlaisen vinkin msconfig komennolle, jolla voi karsia käynnistyviä ohjelmia.
Jossain on varmasti luettelo hyödyllisistä komennoista. - jotain_
kokeilin kirjoitti:
Mistä tällaisten komentojen luettelon saa? Sain kerran samanlaisen vinkin msconfig komennolle, jolla voi karsia käynnistyviä ohjelmia.
Jossain on varmasti luettelo hyödyllisistä komennoista.listaa aluksi, mrt:tä ei näy tossa listassa:
http://www.neowin.net/forum/index.php?showtopic=251731 - just kokeilin
kokeilin kirjoitti:
Mistä tällaisten komentojen luettelon saa? Sain kerran samanlaisen vinkin msconfig komennolle, jolla voi karsia käynnistyviä ohjelmia.
Jossain on varmasti luettelo hyödyllisistä komennoista.Täällä komennot: http://www.microsoft.com/resources/documentation/windows/xp/all/proddocs/en-us/ntcmds.mspx?mfr=true
Mutta ei niistä monille ole käyttöä koska nykyinen xp ei ole tehty DOS:sin päälle. - kokeilin
kokeilin kirjoitti:
Mistä tällaisten komentojen luettelon saa? Sain kerran samanlaisen vinkin msconfig komennolle, jolla voi karsia käynnistyviä ohjelmia.
Jossain on varmasti luettelo hyödyllisistä komennoista.Hyvän tuntuisia listoja, mutta eivät ole todellakaan arkipäivän käyttäjän komentoja. Noita saamiani (MRT, MSCONFIG) komentoja ei niissä näy mutta joku ammattilainen niitä näköjään tietää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait943553Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso51869Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani71640- 311401
Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es54958Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t36910Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 70882Miten voitkin olla aina niin fiksu
...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä47830Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."
Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve4797Mistä tietää, onko hän se oikea?
Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha60784