c 200 -98

MITEN VALOJEN PESIMEN MOOTTORI IRROITETAAN? MITÄHÄN UUSI MAKSAA,TAI KÄYTETTY
3354
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Käy katsomassa autopurkaamoiden sivuilta.
Sieltä varmaan löytyy ja hinta on puolet uuden hinnasta. Käy myös mese.fi ja jätä sinne tuosta irroituksesta tiedustelu. Sieltä saa aina hyviä neuvoja.

Äänestä

* ota sulka varsineen pois: akselin päässä käännettävä muovikuppi, jonka alla mutteri
* irrota vilkun umpio: sisäpuolella pidinmuovi
* irrota umpion alta koristelista
* irrota umpio: ruuvi lukkopellissä, ruuvit oikealla ja vasemmalla puolella (apparin puolen sisempi muovikannen alla); merkitse umpion paikka, jotta saat valot säädettyä samaan kohtaan
* vedä umpio ulos ja irrota kaikki sähköpistokkeet ja vesiletku
* moottori on kiinni 2 ruuvilla; älä kokeile akselin pyörimistä ilman virtaa!
* irrota veden sisäänsyöttömuovi akselin moottoritilan päästä; jo tämän puhdistaminen ja voitelu saattaa auttaa
* avaa takakansi taivuttamalla kiinnityskynsiä yksitellen; tee vasta, kun muoviosat ovat lämmenneet
* vivustojen alla on välipelti, jonka alla on moottori vaihteistoineen; ota kuvia kaikkien osien sijoittelusta ja kohdistuksesta uudelleen kasaamista varten
* kaikki osat voi purkaa pöydälle niiden vaurioitumatta; ole huolellinen äläkä pese alkuperäistä rasvaa pois, jos osa on ehjä
* kasaus hieman hankalampaa, jos ei sisäistä sisuskalujen sielunelämää; toimivat oikein vain oikein asennettuina
* en toivota onnea; taitoa vähän enemmän

Uusi täydellinen moottori on noin 250,00 egee. Osien saanti yksitellen hankalaa.

Äänestä
  • Itse joskus aukaissut näitä (ei välttämättä just tämä).

    -Poraten niitit auki. Toiset mallit aukeaa ruuveilla.
    -siellä ns "rajakatkaisin". On kärjet, joita epäkesko, tai vipunen >vast. painaa h-kohdassa.
    -nämä kärjet monesti ei saa kosketusta, tai on aina kosketus päällä
    -jokin muu kohta palnut/hapettunut, ei saa kosketusta
    -sulanvarsi jumittunut, voitelulla taas pelaa

    Eli, pidemmittä puheitta, pitäisi aukaista kotelelo ja katsoa (mittarin kanssa) mistä katkeaa, ytai mikä kohta jumissa..jne..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


MANI kirjoitti:

MITEN VALOJEN PESIMEN MOOTTORI IRROITETAAN? MITÄHÄN UUSI MAKSAA,TAI KÄYTETTY

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu