Tiilitalon rappaus?

Nimetön

Hei
Minulla on v.1970 muurattu punatiilitalo ja haluaisin vaihtaa talon väriä ja rappaamalla se varmasti kävisi helpoiten. MItä rappaus maksaa noin €/neliö ja onko operaatio ns. Helppo vai erittäin vaativa vai jotain siltä väliltä. Vai voisiko pinnoittaa talon uudelleen valkotiilestä? mitähän sellaisen kustannukset olisivat neliötä kohti? t.PS

5

1849

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kkkkkkkkkkkkkkk

      ....... eikä ole edes vaikea. Hinnasta en osaa sanoa mitään.

      Lupa tietysti tähänkin toimenpiteeseen pitää kaupungilta/ kunnalta saada.

    • Tietäjätekijä

      talosi on hankalaan aikaan rakennettu, juuri ennen energiakrisiä.

      Oletan :

      Kaksilasiset ikkunat ja tiilimuurausten välissä vain 100 mm huonolaatuista min. villaa?
      Yläpohjan lämpöeristys 150 mm?

      Huoneissa isot patterit ja öljyä palaa pirusti?

      Väri on toisarvoinen asia nyt!

      Koska julkisivytiili nojaa mineraalivillaan on oletettavaa, että se kastuuu vinosateella ja on hyvä kasvualusta homeelle.
      Selvitä tilanne.

      Kannattaa ehkä purkaa ohut (85mm) tiiliverhous pois, vaihtaa pilaantuneet villat ja tuplata eristyspaksuus, ynnä muurata uusi mieleisesi tiiliverhous ilmaraon kera. Samantien uusit ikkunat. Räystäissä ja sokkeleissa tietysti täytyy myös tehdä muutoksia. Mahtuuko yläpohjaan lisää eristettä?

      • City Pearl

        Täytyypä alkaa suunnittelemaan perusteellisempaa tutkimusta seinärakenteiden kunnosta, ennenkuin värinvaihto tulee kysymykseen!!!

        Kamalaa, jos olisikin tullut lähdettyä teettämään pelkkää rappausta :(


      • rappausta harkitseva
        City Pearl kirjoitti:

        Täytyypä alkaa suunnittelemaan perusteellisempaa tutkimusta seinärakenteiden kunnosta, ennenkuin värinvaihto tulee kysymykseen!!!

        Kamalaa, jos olisikin tullut lähdettyä teettämään pelkkää rappausta :(

        Nostaisin tämän aiheen, eli kuten aloittaja tuossa ensimmäisessä viestissä kysyi, paljonko tiilitalon rappaus maksaa per neliö? Ja kuinka kauan ammattimieheltä tuommoisen n.120 neliöisen talon työstämiseen kuluu aikaa? Kiitos jos joku viitsii/osaa vastata!


      • ..... .... ... .. .
        rappausta harkitseva kirjoitti:

        Nostaisin tämän aiheen, eli kuten aloittaja tuossa ensimmäisessä viestissä kysyi, paljonko tiilitalon rappaus maksaa per neliö? Ja kuinka kauan ammattimieheltä tuommoisen n.120 neliöisen talon työstämiseen kuluu aikaa? Kiitos jos joku viitsii/osaa vastata!

        Työkaveri rakensi eristeharkkotalon joka rapattaisiin niin säästyisi julkisivumuurauksen hinta. No asuttuaan vuoden verran rupesi kyselemään 3-kerrosrappauksen hintaa niin maksoi pari tonnia vähemmän kuin olisi maksanut poltetusta tiilestä puhtaaksimuurattuna. En tiedä mikä tuli loppuhinnaksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?

      Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman
      Ikävä
      49
      1526
    2. Sunnuntai terveiset kaivatulle

      Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!
      Ikävä
      76
      1355
    3. Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua

      Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊
      Ikävä
      87
      1016
    4. Kaupan työtekijä

      Kyllä on pahaa katsottavaa kun myyjällä on purtu kaula, hyvin epäsoveliasta
      Kuhmo
      19
      1013
    5. Oletko koskaan suuttunut jostain kaivatullesi?

      Mitä hän teki tai mitä tapahtui, mistä suutuit?
      Ikävä
      86
      946
    6. Ai miehillä ei ole varaa maksaa

      Treffejä naiselle johon on ihastunut? Ihanko totta dusty miehet? Tekosyy. Haluatko laittaa 50/50 kaikki kulut parisuhtee
      Ikävä
      187
      886
    7. Olet mielessäni

      viimeisenä illalla ja ensimmäisenä aamulla. Ihastuin sinuun enkä voi tunteilleni mitään. Jos uskaltaisin, tunnustaisin s
      Ikävä
      20
      841
    8. Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta

      Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi
      Maailman menoa
      99
      815
    9. Olen paremman näköinen kuin sinä

      Jos aletaan sille tielle mies.
      Ikävä
      82
      811
    10. 66
      742
    Aihe