Onko kellään kyseistä lääkettä käyttäneellä, tai yleensä tetrasykliinikuurin aikana ilmennyt millaisia vatsavaivoja?
Minulla puolen vuoden kuuri puolessa välissä ja älyttömiä ilmavaivoja ollut ihan koko ajan.
Kun muuta harmillista ei ole ollut, ja vaivat ovat paranemaan päin, niin en ole lähtenyt vaihtamaan.
Maitohappobakteereja olen syönyt koko ajan.
Mutta harmittavaahan tuo on, kun vähän väliä pierettää ja ne ei ole mitään pikku paukkuja.
Kertokaa, ihan mielenkiinnosta haluaisin tietää ja jos vielä joku on keksinyt keinon, miten noista pääsee tai ainakin voi helpottaa oloa.
Minulla puolen vuoden kuuri puolessa välissä ja älyttömiä ilmavaivoja ollut ihan koko ajan.
Kun muuta harmillista ei ole ollut, ja vaivat ovat paranemaan päin, niin en ole lähtenyt vaihtamaan.
Maitohappobakteereja olen syönyt koko ajan.
Mutta harmittavaahan tuo on, kun vähän väliä pierettää ja ne ei ole mitään pikku paukkuja.
Kertokaa, ihan mielenkiinnosta haluaisin tietää ja jos vielä joku on keksinyt keinon, miten noista pääsee tai ainakin voi helpottaa oloa.
Vastaukset 4
Vanhimmat
olla aika laajakirjoisia. Itse söin 100 kpl kuurin just tuota samaa lääkettä ja olin kyllä koko ajan kuin haudasta lomalla. Hirveästi väsytti ja olin voimaton. Jos olin hetken suorassa auringonpaisteessa, niin aivan älyttömän paha olo ja tuskanhiki tuli (tiesin kyllä lääkkeen aiheuttavan aurinkoherkkyyttä, eikä kyse ollutkaan mistään auringonotosta). Jos minulla ei ollut nälkä, niin sitten oksetti. Ensimmäiset viikot olivat pahimpia, en tehnyt juuri muuta kuin nukuin tai makoilin ja söin vuorotellen, kun huomasin miten pystyin näin välttämään pahimman kuvotuksen. Onneksi oli kesäloma! Vatsavaivoja en kyllä muista olleen.
Minua varoiteltiinkin tuosta auringon valossa olosta, ja kesällä oleilinkin sitten varjossa.
Mutta nyt syys-talviaikaan olen huomannut, etten oikein kestä kuumaa ollenkaan ja varsinkin, jos joudun olemaan jossain kirkaissa valoissa, niin kasvot tulevat punaisia länttejä täyteen. Samoin, jos menen saunaan tai seisoksin kuuman hellan/uunin ääressä tms., niin sama homma.
Tuo kuvotuksen tunne oli kyllä alussa mullakin, mut meni ohi, kun aloin syömään jotain pientä lääkkeen oton yhteydessä.
Olen myös koko ajan ollut jotenkin voimaton ja haluton, mutten ole osannut yhdistää sitä tohon lääkkeeseen, kun kuuri on jo jatkunut niin pitkään.
Mutta kun ajattelee, niin johan aikoinaan joku 10 päivän kuuri oli omiaan vetämään olon veteläksi, saati sitten jos mätetään 2x500 mg päivässä ja noin pitkä ajan.
Tuo ilmavaivaisuus on kyllä keljua esim. töissä, kun pitää vähän väliä mennä vessään ”ilmaamaan”.
Mitenkäs sulla ton kuurin jälkeen, tuliko mitään ”vieroitusoireita” tai muita vaivoja?
Olen jotain sen suuntaista kuullut, että joillakin olisi silloin tullut vatsavaivoja jne.
ihmeellistä tai vieroitusoireisiin verrattavaa mielestäni lääkekuurin loputtua. Virkeämpi tietysti aloin olla. Ja huomasin kuurin aikana tuota samaa, että jos oli kovin lämpimässä paikassa, niin helposti kävi olo tukalaksi.
Söin kyseisiä lääkkeitä tänä vuonna 6 kk. Aina lääkkeen oton jälkeen, suunnilleen tunnin kuluttua alkoi sanoinkuvaamaton pahoinvointi (ja ahdistus). Joskus oli pakko hengittää suu auki tai muuten oksentaisi. Oksensinkin kuurin aikana kaksi kertaa...
Ilmavaivoja ei ollut.
Finnit se kyllä vei aika hyvin, mutta ei esim. selästä. Kaiken tämän lisäksi naamaankin finnit palasivat aika pain kuurin loppumisen jälkeen. Nyt syön Roaccutania.