tuli maanantaina hankittua kahden megan kaapeli laajakaista DNA:lta ja kylkiäisenä tuli matkapuhelin sekä thomsonin langaton modeemi.
DNA aktivoi modeemin jo liikkeessä minun linjaani sopivaksi ja kaikki alkoikin toimimaan hyvin kun laitoin modeemin kiinni seinään ja aloin käyttämään nettiä.
sitten avasin uudelleen koneen illalla ja netttinpä ei päässyt sillä kaikilla sivuilla luki sivua ei voi näyttää. en päässyt koko iltana internettiin :(
eilen aamulla kun avasin koneen niin kaikki toimi taas normaalisti, mutta sitten kun avasin koneen iltapäivällä niin sama juttu nettiin ei päässyt. pääsi vasta illalla klo 23.27.
ja nyt taas tänä aamuna netti on toiminut hyvin.
eli mistä tälläinen "kummittelu" voi oikein johtua?
laajakaista kummittelee
7
589
Vastaukset
- on kaksi sanaa
jota takaava jatkuva kummittelun
-kaapeli
-DNA- ghoust_buster
kaapeli on aivan kunnossa sillä pystyn katsomaan myös kaapeli televisiota eikä kuvassa ole mitään vikaa.
DNA on myös kunnossa sillä operaattori laittoi modeemin minun linjaani sopivaksi.
voisin epäillä että vika on väärissä konfauksissa? - giga-antti
ghoust_buster kirjoitti:
kaapeli on aivan kunnossa sillä pystyn katsomaan myös kaapeli televisiota eikä kuvassa ole mitään vikaa.
DNA on myös kunnossa sillä operaattori laittoi modeemin minun linjaani sopivaksi.
voisin epäillä että vika on väärissä konfauksissa?vaikka televisio toimiikin niin silti netti kaapelissa voi olla jotain vikaa.
onko sinulla modeemissa salaus päällä ja jos asut kerrostalossa niin oletko vaihtanut kaapeli kanavan sillä jos monella on sama kanava niin silloin esiintyy häiriöitä. - baltesar
giga-antti kirjoitti:
vaikka televisio toimiikin niin silti netti kaapelissa voi olla jotain vikaa.
onko sinulla modeemissa salaus päällä ja jos asut kerrostalossa niin oletko vaihtanut kaapeli kanavan sillä jos monella on sama kanava niin silloin esiintyy häiriöitä.salaus on ehdoton jos haluaa ettei kukaan käyttä nettiäsi, mutta modeemin kanavan vaihto on sitten vapaaehtoista.
operaattori laittaa aina oletus kanavan modeemiin jonka he epäilevät olevan kaikilla saman ja juuri siksi käyttäjän olisi syytä vaihtaa se toiseksi.
esim: minulla on kokemusta miten samat kanavat naapurin kanssa voi pahimmallaan tehdä tai saada jopa IP:t solmuu tai vaikka naapurille ohjattu tuki tulisikin suoraan sinulle. - kanavatyö
baltesar kirjoitti:
salaus on ehdoton jos haluaa ettei kukaan käyttä nettiäsi, mutta modeemin kanavan vaihto on sitten vapaaehtoista.
operaattori laittaa aina oletus kanavan modeemiin jonka he epäilevät olevan kaikilla saman ja juuri siksi käyttäjän olisi syytä vaihtaa se toiseksi.
esim: minulla on kokemusta miten samat kanavat naapurin kanssa voi pahimmallaan tehdä tai saada jopa IP:t solmuu tai vaikka naapurille ohjattu tuki tulisikin suoraan sinulle.siis voiko sen modeemin kanavan vaihtaa sitten ihan miksi tahansa vai onko siinä vain muutama eri vaihtoehto ja minkä mukaan ne yleensäkin laitetaan?
- keksa
kanavatyö kirjoitti:
siis voiko sen modeemin kanavan vaihtaa sitten ihan miksi tahansa vai onko siinä vain muutama eri vaihtoehto ja minkä mukaan ne yleensäkin laitetaan?
eli voit valita jonkun niistä.
Ainakin itsellä tietokoneen WLAN-kortin mukana tullut yhteysohjelma osaa kertoa, että mitä verkkoja löytyy ja millä kanavilla ne lähettää.
Joku NetStumbler löytää varmaan sellaisetkin verkot, joissa verkon tunnus SSID on piilotettu.
Sitten säädät vain tukiaseman toimimaan sellaisella kanavalla, jotai ei naapureilla ole käytössä. Jos kaikki kanavat on jo käytössä, niin valitse sama kanava sellaisen verkon kanssa, jossa on vähiten tehoja.
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_WLAN_channels - dnalnif
keksa kirjoitti:
eli voit valita jonkun niistä.
Ainakin itsellä tietokoneen WLAN-kortin mukana tullut yhteysohjelma osaa kertoa, että mitä verkkoja löytyy ja millä kanavilla ne lähettää.
Joku NetStumbler löytää varmaan sellaisetkin verkot, joissa verkon tunnus SSID on piilotettu.
Sitten säädät vain tukiaseman toimimaan sellaisella kanavalla, jotai ei naapureilla ole käytössä. Jos kaikki kanavat on jo käytössä, niin valitse sama kanava sellaisen verkon kanssa, jossa on vähiten tehoja.
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_WLAN_channelssoneran operaattori katsoo omalta koneelta kanavan joita ei lähi naapureilla ole ja laittavat näin ollen aina oikean kanavan.
DNA pakko syöttää taas yhtä kanavaa kaikille ja täten ongelmia tulee jatkossakin esiintymään DNA asiakkailla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois
Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v1272392Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta
"I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from411975Riikka se runnoo työttömyyttä lisää
Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276521913Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit
https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen301907- 1021897
Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)
Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la581199- 1171095
Poistettuun aloitukseen
Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei20953- 54900
No miten meni?
Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘110857