Pitipä käydä katsomassa, mitä hoitajien oma hoitajat.net kirjottaa tuosta viiden euron kuukausikorotuksesta. No, eipä löytynyt mitään.
Selevää Pohjoiskorealaista tiedotusta, jossa tehyä ylistetään ja muita haukutaan. Palstaa pyörittävät pojat on kyllä aika pihalla: onko ne jo hävittänny sen vieraskirjottajienki kansion sieltä, ku en löytäny???
Muuttais eres sen sivun nimeks tehyhoitajat.net, niin oltais jo totuuutta lähellä.
Kyllä sieltä noista käytännön työasioista hyviä vinkkejä kuitenki saa lukea liittoutumatonkin, toistaiseks!!! Paremmin ku täältä.
Selevää Pohjoiskorealaista tiedotusta, jossa tehyä ylistetään ja muita haukutaan. Palstaa pyörittävät pojat on kyllä aika pihalla: onko ne jo hävittänny sen vieraskirjottajienki kansion sieltä, ku en löytäny???
Muuttais eres sen sivun nimeks tehyhoitajat.net, niin oltais jo totuuutta lähellä.
Kyllä sieltä noista käytännön työasioista hyviä vinkkejä kuitenki saa lukea liittoutumatonkin, toistaiseks!!! Paremmin ku täältä.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Hoitajat.netin Edunvalvonta ja työnsuojelu -huonetta katselee tällä hetkellä 8 jäsentä ja 70 vierasta. Eikä siellä mitään hymistelyä ole. Montaa ketuttaa sopimuksen kehnous ja se tuodaan kainostelematta esille.
Vieraspalsta tosiaan näyttää hävinneen. Kesäkuussa se avattiin koeajaksi, joka taitaa nyt olla päättynyt. Tämän foorumin roskapuheiden perusteella Hoitajat.net ei hyötyisi rekisteröimättömien kirjoituksista. Mutta se on vain minun arvioni, en ole hoitajat.netin moderaattori.
Ylläpitäjät määrittelevät foorumin linjan ja siihen tyytymättömät ovat vapaita perustamaan omaa linjaansa edustavan foorumin. Enpä usko, että hoitajat.net vaihtaa nimeään. Sittenhän Suomi24.fi:nkin pitäisi ottaa mallia ja vaihtaa nimensä PuupäidenSuomi24.fi:ksi.
Työasioissa hoitajat.net on hyvä. Kyllä sieltä voi liittoutumatonkin lukea monta hyvää juttua ja päätellä miten asiat oikeasti menevät työpaikalla, tai voisivat mennä. Ja vinkkejä saa enempi ku tästä palstasta.
Tämä ay-puoli sitten on hoitajat.netissä vähemmän tasapainossa, enempi sitä tehyhysteriaa ja sisäpiiriheiluntaa.
"Ylläpitäjät määrittelevät foorumin linjan" mitä puhetta tuo on?
pitääkö hoitajien sivuston linja jotenkin määritellä? eikös sen tehtävä ole ajaa hoitajien asiaa. kaikki linjanmäärittelyt haisevat kepulipeliltä jo kauas. jos linja määritellään, miks se peitellään? missä siellä sanotaan kenen hoitajien puolella palsta on ja ketä vastaan: ei missään! joten, linjaa ei ole määritelty vaan kyse on huijjauksesta!
hoitajat.net porukka kärsii samasta syndroomasta kuin Tehyläiset ja valtaosa terveydenhuoltohenkilöstöstä, kutsun sitä kollektiiviseksi naivismiksi/tyhmyydeksi. Eletään laput silmillä ja kuvitellaan kaiken olevan hyvin. Tieto lisää tuskaa ja siksi sitä on kaikin keinoin vastustettava, myös sensuroimalla omilla aivoillaan ajattelevien mielipiteet.
Pahinta tässä on se, että mitään todellisia muutoksia ei yhteiskunnassamme saada koskaan aikaan, jos ei ensin uskalleta myöntää tosiasioita vaan piiloudutaan niiltä.
Miksi tehyhoitajille omat sivut.Töissä on aivan sama mihin liittoon kukakin kuuluu, sen jokainen päättää itse. Sovussa ollaan.