Näin kaameaa painajaista, jossa 200 tonnin asuntolainani nykyinen 4,8 % korko nousi 6.5 %:iin. 80-luvun rivariimme tuli 15 tonnin korjaustarve kosteusvaurion myötä ja minä jouduin työttömäksi. Hyh helevetti, onneksi oli vain pahaa unta. Tuollaistahan ei onneksi voi tapahtua tosielämässä.
hirveä painajainen
huh huh huijaa
12773
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
koskaan miettynyt, että jos jotakin sattuu?
ei kai oikeassa elämässä mitään tuollaista voi sattua? Kyllähän ihmisen elämä yhden lainan maksuajan (25 vuotta) aika hyvin pysyy ennakoitavissa. Eikö näin ole?
Siinä unessa sentään omistit jotain, kun näin päivällä joudut vain tyytymään pirunmoiseen haluun päästä omaan.
Korjauskuntoisen 20 vuotta vanhan läävän! Sekö on nyt sitten se onni ja autuus? UHAHAHAHAHAHAH
pelkääväisen ikuvuokralaisen huono provo:
hirveä painajainen
Kirjoittanut: huh huh huijaa 21.11.2007 klo 12.49
Näin kaameaa painajaista, jossa 200 tonnin asuntolainani nykyinen 4,8 % korko nousi 6.5 %:iin. 80-luvun rivariimme tuli 15 tonnin korjaustarve kosteusvaurion myötä ja minä jouduin työttömäksi. Hyh helevetti, onneksi oli vain pahaa unta. Tuollaistahan ei onneksi voi tapahtua tosielämässä.
Mikä siinä omistusasumisessa nyt niin hirveästi pelottaa?
Eikös suurin osa Suomalaisistakin ole kuitenkin uskaltanut hankkia oman asunnon.
Ja mikä siinä sitten kovasti harmittaa, jos joku toinen sellaisen hankkii?
Jos on vähän heikot älynlahjat ja huonot tulevaisuuden kuvat itsensä kyvyistä, niin sitten vaan asuu vuokralla.
Mitä sitä toisille siitä kuikuttelemaan?
liittyy siihen, asuuko vuokralla vaiko ei? Mitäs sinä kenenkään älynlahjoista käyt kiukuttelemaan? Ja kuka puhui mistään "harmittamisesta" mitään? Ei minua ainakaan harmita asua vuokralla ja seurata tilannetta kaikessa rauhassa. Hätäilijöitä voi harmittaakin jos hinnat tippuvat. Sen tiedän, että montaa putkirempan alle jäänyttä harmittaa ihan oikeasti.
itse provosi.
Eikö se viesti kerro tuskasta ja harmituksesta?
Syytä siihen en tietenkään tiedä.
Ei se älynlahjat muuten liitykkään itse vuokralaisuuteen, mutta jos jo lähtökohtaisesti uskottelee itselleen hankkivansa ylihinnalla putkiremppa-asunnon, niin se mielestäni kuvastaa aika heikkoa luottamusta omiin älynlahjoihinsa, jos kuitenkin niistä vaaroista on vielä selvillä.
Loppu tuosta onkin siten sarjaa: voi, jos, jne.
(Siis pelottaa)
Miten monta vuotta olet jo pelkosi takia jättänyt oman asunnon hankkimatta.
Se ei taida tulla tässä esille.
Jos katkeruuden määrästä voi päätellä, niin aika monta vuotta on jo mennyt.
vaan vain ja ainoastaan hintatasapainolla ja elämäntilanteella. Ja mitä pahaa on siinä, että on omien rahojensa käytön suhteen varovainen? Olen jopa miettinyt, etten missään vaiheessa osta omistusasuntoa jos se ei ole taloudellisesti kannattavampaa.
että vähän tölvin.
Saat olla varovainen ja saat olla ostamatta omistusasuntoa.
Toivotaan kuitenkin, että asunnot, hyvät sellaiset halpenisi. Turhan kalliita ovat.
kiinnostaa omistusasujien kohtalo ja mistä tulee se yleistävä luulo, että kaikki vastikään oman asunnon ostaneet ovat hätäilijöitä ja vielä putkirempan alle jääviä? Me olemme kyllä ostaneet asunnon vasta (vajaa vuosi sitten), mutta etsintää tehtiin 3 vuotta, joten mitään hätäilyä asian suhteen ei todellakaan ollut! Eikä kohteeseen ole tulossa putkiremppaa pitkään aikaan, koska kohde on uusi. Hinnan lasku ei liikuta vähääkään, koska emme ole näiltä näkymin myymässä kotiamme ihan lähivuosina. Tajuatko, että ainakin osa meistä osaa myös ostaa järkevästi, eli ei osteta liian kallista -> lainaa ei ole liikaa suhteessa tuloihin. Tässä ei tarvi alkaa myymään mitään, vaikka toinen saisi kenkää töistä (ja jäisi työttömäksi pitkäksi aikaa). Koska työskentelemme täysin eri aloilla ja työpaikoissa, on epätodennäköistä että jäämme työttömiksi molemmat yhtä, puhumattakaan että olisimme molemmat työttömänä loputtomiin, vaikka niin kävisikin. Vähän aikaa (muutama kk) kestämme yhteistyöttömyyttäkin, kiitos järkevän taloudenpitomme (pahanpäivän vara).. eikä siihen tarvitse ottaa edes lyhennysvapaata. Joten seuraile sinä vaan ihan rauhassa sillä aikaa kuin me muut maksamme omaamme.
"""Näin kaameaa painajaista, jossa 200 tonnin asuntolainani nykyinen 4,8 % korko nousi 6.5 %:iin. 80-luvun rivariimme tuli 15 tonnin korjaustarve kosteusvaurion myötä ja minä jouduin työttömäksi. Hyh helevetti, onneksi oli vain pahaa unta. Tuollaistahan ei onneksi voi tapahtua tosielämässä."""
Ei vaikuta Suomeen.
oma vika. Suomessa ja meidänkin firmassa on lähinnä pulaa osaajista, mutta nimenomaan osaajista. Oma vika jos ei ole kouluttautunut tai hankkinut riittävää kokemusta työelämästä.