Joulupukkiin en enää toivoa pane, se tekee "vanhaset"; sairastuu h-hetkellä ja kun joulu on ohi, haukkuu kaikki lahjoja vastaan ottaneet nirppanokiksi.
Lupauksia tarkastellaan ihan toisessa valossa; "kataisen" kansan kokoontuessa juhlimaan vuoden vaihtumista.
tinatuopista haveilen näkyvän ; luottavaisen kaupunginjohtajan pyhäjärvisille ja hänen olkapäänsä takana kuikuilemassa "kaikesta hulluudesta pois oppineen" valtaväestön.
Lupauksia tarkastellaan ihan toisessa valossa; "kataisen" kansan kokoontuessa juhlimaan vuoden vaihtumista.
tinatuopista haveilen näkyvän ; luottavaisen kaupunginjohtajan pyhäjärvisille ja hänen olkapäänsä takana kuikuilemassa "kaikesta hulluudesta pois oppineen" valtaväestön.
Vastaukset 9
Vanhimmat
sie svenn alat ärsyttää minnuu.
joulupukki on ja pysyy olemassa..
vanhanen on kiviensä kanssa hierryksissä ja katainen laskee lisä-ääniään siihen malliin, jottei uusi vuosi anna aihetta toivomuksiin.
Suoraan sanoen pelottaa, että rupeaako Pyhäjärvi vielä pelleilemään tuon Haapajärven paras-hankkeen kanssa. Kalajaskasa oli uutinen, miten kuralla Haapajärven talous on ja lisää pitää tinkiä (kj Veteläinen). Kuntaliitoshanke on kariutumassa- samoin paras-hanke. Jää vain Reisjärvi-Haapajärvi. Lehti sanoo, että Pyhäjärvi tähyilee Savoon.
Nyt on todella oltava tiukkana, ettei Haapajärven suuntaan mennä- ei sitten millään. Pyhäjärven talous on OK- ei veroäyrin korotusta ja muutenkin ihan OK. Uusi johtaja ja ideat ovat tulossa. Odotellaan..
Tuo kirjastosopimus olisi otettava suurennuslasin alle. Pitäisi tämän vuoden loppuun mennessä sanoa sopimus irti haapajärvisten kanssa. Osataan me hoitaa ja kaukolainata ja tehdä kaupunkilaisille palveluja. Kirjastonjohtajan virka auki- ja kulttuuria sekaan ja menoksi.. ihan silmissä näen, miten hyvin sitten asiat hoituu. Kulttuuri ja kirjasto- ne kävelevät käsikädessä. Jos sopimusta ei nyt sanota irti- venyy se taas vuodella eteenpäin ja haapajärviset nauravat partaansa. Palkankorotukset menevät ja ovat menneet Haapajärven kaupungin verotuloiksi, koska kirjastotoimen johto on sieltä. Hävettävää.
kotiin!Onneksi ei kirjastoautoa ehditty myydä!
Siitä on viisasta alkaa, kirjasto omaksi,,herranen aika! haavikkaat kuppaa ihan ilman aikojaan meidän toimivan ja toimivammaksi saatavan sivistysosaston; kirjasto nyt etunenässä pian omaan haltuun.
hyvä ajatus, kirjastotoimenjohtajalle kulttuurin
ohjaustoiminnot työsoppariin..sekin puoli saisi kontrolloidun ja kehittyvän uran.
tietty; johtajan valinnassa oltava laatu-ajattelua!
Lähin poliisi tulee varmasti olemaan keskuspaikka Haapajärvellä,Savolaispoliisia ei ymmärrä mitä ne puhuu.On niin yksinäistä,on niin yksinäistä...hohoijaa.
Jokohan v. 2008 alkaisi läskinlähetys- osasto toimimaan?
Masennus ja tylsyys, stressi ja yksinäisyys kukkii vyötäröllä.
elämä on lenkkimakkaraa ja kolmosolutta..
illat sohvalla ja päivät hedelmäpelillä nesteen, rillan ja matkahuollon yksikätisiä kättelemässä.
No onneksi uudenvuoden lupaukset ovat kuin vaalilupauksia,nehän voi pettää,huh kun jo säpsähdin tuosta edellisestä.
Mihin aiotte sijoittaa suomi24-kirjoittajat kaiken sen viisauden ja hienot ideavälähdykset alkavana v.2008?
Älkää unohtako v.2007 karmaisevia oppeja , älkää luottako enää "kuunteleviin" ykkösketjulaisiin..paitsi silloin JOS he antavat henkilökohtaisen mustaa valkoisella vakuutuksen , etteivät enää koskaan iske päätänsä "MÄNTYYN".
Tämä kuulu mänty kasvaa jossahin parkkiman suoran jälkeen lähellä kuonan länsirajaa...
olla kiusallakin aivan oma itseni ensi vuonnakin. Muotia on nääs näytellä jotain roolia puhua, pukeutua jopa käyttäytyä jonkin roolin mukaan ja luulla olevansa niin hieno. Ihanaa uskaltaa olla oma itsensa hyvineen että huonoine puolineen ja uskaltaa nauraa joskus itelleen.