Lehtikset ja Amazon

Saan n. 200 litrasen altaan ja haluaisin ehdottomasti sinne lehtikaloja, haluaisin että muutkin kalat olisivat amazonilta päin (ei välttämätöntä):

1. mitä sopivia parvikaloja Amazonilta?

2.mitä monneja/monnisia amazonilta?

3.kasvillisuus (tiheä,harva)?

4.mistä saa, mitä maksaa?
4464
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kalat:
2 lehtikalaa
noin 10 monnista (esim kupari,albiino,leopardi,ruso,kääpiö,puna ym)
15-30kpl tetraparvi
1-2 koruplekoa/partamonnia tai muutama noitamonni

Kasveiksi esim miekkakasveja,konnanputkea,valisneriaa (en ole varma onko valisneria etelä-amerikasta) ja muita amerikkalaisia kasveja ei tulekkaan juuri nyt mieleen. (tiheä kasvillisuus)

Ph noin 6.5 ja pehmeä vesi ja lämpö noin 24-26.

Hintojakaan en nyt muista.

Äänestä

Corydoras suvun monnit ja monet imumonnit ovat Amazonin alueelta kotoisin mutta tuo Amazon on niin laaja käsite Amazon joki ja sen lukemattomat sivuhaarak kulkevat brasilian, kolumbian, venezuelan, yms
läpi ja on erittäin laaja alue joka on akvaariokaloja ajatellen yksi maailman rikkaimmista. Joten suositeleisinkin käymään kirjastossa ja tarkistamaan olisiko siellä semmoinen kirja kuin Tri Axelord. Atlas(loppua en muista, tai sitten siinä ei sitä loppua ollutkaan eli kirjan nimi oli tuo) mutta on erittäin paksu ja painava kirja jossa akvaario kalat on esitelty mantereittain valokuvin. Kaikkia akvaariokaloja siinä ei tietysti ole mutta suurin osa.

Äänestä
  • 2lehtikalaa (h.n.25-40mk/kpl)
    20intiaanisulkaa tai kulmatetroja puoliksi ja inkkareita puoleksi (h.n.10-15mk/kpl)
    10panssarimonnista esim kupari tai verkkomo (h.n.20mk/kpl)
    2partamonnia (h.n.20mk/kpl)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lehtikalafani Lizzy kirjoitti:

Saan n. 200 litrasen altaan ja haluaisin ehdottomasti sinne lehtikaloja, haluaisin että muutkin kalat olisivat amazonilta päin (ei välttämätöntä):

1. mitä sopivia parvikaloja Amazonilta?

2.mitä monneja/monnisia amazonilta?

3.kasvillisuus (tiheä,harva)?

4.mistä saa, mitä maksaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu