Olen vaihtamassa Olympus E-500:sta toiseen digijärkkäriin ja kaipaisin mielipiteitä päätöksenteon tueksi. Tällä hetkellä päällimäisenä mielessä ovat Canonin EOS 400D ja Pentaxin K10D(ja K100D). Millaisia kokemuksia näistä kameroista? Olympuksen kanssa ongelmana ollut kohina isommilla herkkyyksillä, miten näissä? Myös muita kameroita saa suositella.. Kiitos:)
Canon vai Pentax?
..!
81746
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Pentax
Osta ihmeessä Pentaxin K10D. Se on ammattitasoinen kamera. Canon on harrastelijalaite, mm. etsin on peiliviritelmä oikean pentaprisman sijaan. Muutenkin se on tuntumaltaan suoraan sanoen lelun oloinen.
Jos vertailet K10D:n ja 400D:n ominaisuuksia, ei valintaa tarvitse kauaa miettiä. K100 on myös hyvä kamera, mutta kannattaa sijoittaa hieman enemmän rahaa, niin saat todella hyvän järjestelmäkameran
Pentax K100:ssa on myös peiliviritelmät prisman sijasta.
K10D on harrastelijakamera EI ammattitason kamera....ammattikameroita tekee vain Canon, Nikon ja tosikameran valmistajat Hasselblad, Mamiya ja niinpoispäin.
Halpa Canon on halvasti tehty, semmosta en ostaisi.
Jos croppikenno riittä...niin riittää Pentax. Me muut kuvaamme muilla merkeillä...
Joo...juuri näin.
Taannoin eräskin kotimainen postimyyntiyhtiö mainosti mm. yhtä ''CA-ON'' kameraa seuraavalla ihki-ihanalla, ja ah...niin...omissa korvissa sulosointuisella sloganilla kuin: ''satunnaisen ammattilaisen valinta''.
Olin haljeta silloin nauruun, sillä juuri tämmöinen ''satunnainen ammattilainen'' taida olla itsekin, kun aina täällä palstalla vain pyörit. Ja aivan kuten suurin osa muistakin Canonin käyttäjistä tahtoo olla (poislukien todelliset pro-kuvaajat).
PS: Kuuluun itse niihin, jotka rankkaavat mm. Luontokuva lehden selvästi esim. Digikuva, tai Tietokone lehtiä korkeammalle tällä sektorilla. Sinä taas varmasti koet valokuvaamisen osalta nuo lehdet täsmälleen juuri toisin päin.
Luen/selaan toki myös Kamera lehteä, ja alan ulkomaisia julkaisuja, mutta nuo sopi ylle vertailuksi. Lähes kuin hattu päähän.
Niin onks sulla toi Mark III, siis ihan sika siistiä vähäks sä oot cool. Eiks ookkin Canon maailman paras ja sillä saa tosi mageita kuvia mitenpäin vaan missä vain. Ei tarvi ottaa ees linssinsuojaa pois kun saa muutenkin niin sikasiistejä kuvia,Jesh
Canonin mainonta on ärsyttävän naurettavaa, siitä ollaan ihan samaa mieltä, ja halvat Canonit ovatkin ihan linjassa mainonnan kanssa. Nikonilla ja Canonilla on selvä ero harrastelija-ja ammattimalleissa, toisinkuin muilla..ehkä Olympusta lukuunottamatta.
Itse en ole mikään Rautainen Ammattilainen vaikka kaikki kuvani otankin työn merkeissä. Jotenkin vain tulee aikaa vietettyä koneella työn merkeissä päivän mittaan, joten välillä pitää vähän keventää;)
-------
Digikuva & tietokonelehdet eivät mitään tosikuvaamisesta tiedä. Luontokuva on todella kaukana omista kuvausaiheista joten sekään ei sisällä mitään. Kameralehti tulee, ja sen kameratestit on ihan samaa luokkaa Tekniikan Maailman kanssa, ei paljon mitään.
Ehkä netistä asiaa löytyy parhaiten, ja niihinkin pitää suhtautua kriittisesti.
Ja halvalla tehty Canon 400D on suunnilleen saman hintaluokan kamera kuin Pentax K10D, joka on aivan toisen tasoinen peli. Ainoa ominaisuus, joka ei yllä ihan ammattilaiskameran tasolle, on sarjakuvausnopeus (eli vain samaa luokkaa, kuin Canon EOS-1Ds Mark II:ssa). Kenno on saman kokoinen kuin Nikonin D2:ssa. Eikä ole halvalla tehty. Sen huomaa jo ensituntumalta, kun kameran ottaa käteen. K10D:ssä on oikea prismaetsin, ei siis peiliviritelmää. Canonin ja Nikonin valmistamista kameroista 99,9 % on muita kuin ammattimalleja.
Mikähän on K10D:n ilmoitettu sulkimen kesto?
Salamasynkka on ainakin tautisen hidas, tosin EOS 5D harrastajarunkona on lähes yhtä huono. 5D:n kelpaa kunnon kennon koon takia mutta K10D:tä ei oikein. Itse en koskaan käytä sarjakuvausta, joten se on mulle ihan yks-lysti.
K10D on ihan hyvä harrastajarunko, niinkuin 30/40D, & D80/200:kin.