onko muita vaivannut tllainen vaiva että sormet puutuu ja käsi on kipeä?mulla siis turvotustakin sormissa aikas paljon ja keskisormi ja nimetön puutuu ja pistelee jatkuvasti.lisäksi oikee käsi on todella kipee,tulee ikäänkuin sellaisia kiukkusuoneen osumisen tapaisia kipuja kämmeneen ja ranteeseen.välillä vetää ihan kyynärpäästä asti.
on siis tosi hankalaa esim harjata hampaita,nostaa mitään sillä kädellä tai edes keittää kahvia kun sattuu niin paljon! välillä sattuu sormien niveliin ja välillä koko käteen.
haen huomenna saikkuakin tästä kun ei pysty töissä oleen.neuvolassa eivät noihin kipuihin oikeen sanoneet mitään,vaan että puutuminen voi kuulua ihan raskauteen,että kohtu painaa jotain hermoja tms.nyt siis viikkoja 32.
sormien puutuminen
6
713
Vastaukset
- raskauteen!
Käsiin voi tulla puutumista/pistelyä/kipua ihan turvotuksen takia, tai sitten kohtu tosiaan painaa hermoja. Mulla kädet oli ihan tönköt loppuraskaudesta, hyvä kun pystyi sormia koukistamaan! Mutta synnytyksen jälkeen palautui tosi nopeasti ennalleen, joten ei hätää.
Onko sulla muuten jaloissa turvotusta, eli puristaako kengät ym.? Kannattaa neuvolassa sanoa heti, jos turvotuksia on, seuraavat sitten virtsan valkuaista ja verenpainetta tarkemmin.- imetyksenkin
ajan, nivelkivut. Lopetuksen jälkeen hitaasti parani, ja kivut loppuivat.
- odottaja-80
Minulla puutuu kädet ranteita myöten öisin. Päivällä on ihan normaalit, paitsi sormukset eivät ole mahtuneet hetkiin. Itse olen rv 38 1. Sinuna jättäisin suolat vähemmälle, jos alat nyt jo 'turpoamaan' noin paljon. Vielä on monta viikkoa edessäsi nimittäin.
- jöliujäi
Mulla oli kans viime raskauden kaks viimeistä kuukautta molempien käsien sormet puuduksissa. Aivan hirveätä! Se johtuu turvotuksesta ja on nimeltään rannekanavaoireyhtymä (googleta). Mulla puutuminen hävisi 5vkoa synnytyksen jälkeen. Vauvan hoito puutunein sormin ei ollut kivaa, mutta onneksi oli niin paljon muuta ajateltavaa ja ihasteltavaa. Kylmä auttaa, eli jääpussi ranteelle tai kädet kylmään veteen. Tsemppiä!
- rv31
Mulla on aivan samanlaista sormien puutumista ja pisteyä. Noin pari viikoa sitten olin siitä reilun viikon saikulla, mutta eipä se siitä muuksi muuttunut. On vaan tosi inhottavaa kotona sekä töissä kun sormia pistelee koko ajan ja mitään painavampaa esim. mehukannua en voi ottaa käteen ja nostaa, kun alkaa rannetta särkee. Lääkäri epäili rannekanavaoireyhtymää, mutta fysioterapeutti sanoi että mulla on kolme yläkropan lihasta niin jumissa että ne painaa hermoja ja aiheuttaa puutumisen.
- yks takana
joo on kokemusta, vaivasi aika pitkään eikä loppunut vielä synnytyksen jälkeenkään pitkään aikaan, inhottava vaiva. Mulla oli kaikkien sormien päät tunnottomat. En itse saanu mitään neuvoa mistään asian hyväksi:(
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1014954
Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe
Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.2502037- 891673
Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste
Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan2401190Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?
Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.3371163Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd1051100- 501099
Nojatuoli !
Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en1481070- 1111029
Milloin ymmärsit
Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os85984