Canadian Pharmacy

Yli 100 viestiä päivässä

Kirjoitin Canadian Pharmacylle haukkumakirjeen ja toivotin heidät helvettiin jatkuvasta tulvasta Viagraa, Cialista ja kullinkasvatusta. Haukkumakirjeen jälkeen roskapostin tulva vasta lisääntyikin yli sataan roskapostiin päivässä. Useimmat paskat tulevat Saksasta, koska lähettäjä päättyy .de Minulla on postilaatikko @luukku.com ja olen ilmoittanut estolistalle jo satoja estoja @xxxxx.xx , mutta lähettäjät keksivät näköjään koko ajan uusia lähettäjänimiä.

Saavatko nämä roskapostin lähettäjät jotain rahaa Canadian Pharmacyltä, vai tekevätkö ne tätä vain piruuttaan. Eikö tästä Canadian Pharmacystä voi tehdä mitään kansainvälistä rikosilmoitusta, että mainostavat törkeällä tavalla. Eihän sieltä voi mitään ostaakkaan, koska Suomen tulli takavarikoi kaikki lääkkeiksi luokiteltavat aineet.

Minulle tuli tarjous USA:sta, että jos liittyisin heihin he tarjoaisivat minulle yli miljoona sähköpostiosoitetta, joihin voisin lähettää omia mainostekstejäni.

Kaatuuko Internet joskus roskapostitulvaan.

2

616

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • zxcvbnm

      Tietysti roskapostia alkoi tulla lisää. Onhan osoitteesi nyt todettu toimivaksi. Tullut roskaposti näytetään vielä luettavankin.

      Ainut toimiva keino estää roskapostia on oppivien suodattimien käyttö. Tällaisia on esimerkiksi Thunderbird-postiohjelmassa. Selainpostin käyttäjät ovat palveluntarjoajan armoilla. Sulkulistoista ei ole apua, koska lähettäjän paikalla voi olla aivan mitä tahansa.

      Roskapostihomma on puhdasta ja myös erittäin kannattavaa liiketoimintaa. Ongelma poistuisi muutamassa kuukaudessa, jos rahantulo loppuisi. Valitettavasti ihmisillä on pakonomainen tarve tulla roskapostittajien huijaamaksi ja he haluavat antaa rahansa näille.

    • Ei-spammattu

      http://spamforum.elfcentral.net/

      Tuon uudehkon sivuston ylläpitäjät vihaavat spammausta koko sydämestään, ja tietävät vastakeinoistakin yhtä ja toista.

      Laita estolistallesi myös viestin AIHEESEEN liittyviä sanoja, kuten "Viagra", "Free", "Offer" "Buy", "Try". Käytä mielikuvitustasi sekä aiheissa näkyviä myyntisanoja. Roskapostiin ei pidä ikinä vastata mitään, eikä pyytää postituksen lopettamista, koska se vain pahentaa tilannetta.

      Perusta uusi osoite ja ole tarkkana, mihin ja kenelle annat osoitteen. Valista ystäviäsikin, etteivät jaa sitä minnekään. Myös haittaohjelmat voivat kähveltää osoitekirjan, joten tietoturvasta huolehtiminen on tärkeää tästäkin syystä. Myös kavereidesi tietoturvan on oltava kunnossa, koska osoitteesi voidaan varastaa sieltäkin.

      Spammin saaminen ei ole sellainen asia, joka tapahtuu kaikesta huolimatta. Omaan ykkösosoitteeseeni on tullut tasan yksi mainosposti, eikä suotimen lokien mukaan MITÄÄN ole suodatettu pois yli kahteen vuoteen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      50
      1607
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      62
      1562
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      10
      1128
    4. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      60
      931
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      914
    6. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      765
    7. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      86
      620
    8. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      617
    9. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      32
      597
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      556
    Aihe