tietoa että järkkääkö esim, finnair mitään kursseja lentopelkoisille?Olis tarkoitus muijan kanssa lähteä jossain vaiheessa etelässä käymään.Mutta minulle ajatuskin koneeseen nousemisesta alkaa ahdistamaan.En pelkää mitään terrori juttuja tai koneen putoamista vaan ahdistaa olla monta tuntia suljetussa tilassa ilman että pääsee ulos.Ja pelkään että jos koneeseen menen niin paniikki iskee.
Onko
kellään
4419
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
tietoa. - Tuo taitaa olla aika "tavallinen pelko...? Kun itse aikoinaan 1973 matkustin Malagaan - ja se oli eka ulkomaan lentoni, jännitin kyllä hirveesti! Katselin muiden ilmeitä ja yritin löytää lentoemäntien olosta levollisuutta.
Vaikka - tunnustan - otin tuplapaukun ja taisin ottaa yhden rauhottavankin, ennen koneeseen menoa. Se ainakin rauhoitti...koneessa en sitten alkoa tarvinnutkaan! Kysyvä löytää!
http://www.finnairgroup.com/koulutus/koulutus_3_6.html
Oletko varma, että kyse on lentopelosta? Tuohan viittaa enemmän ahtaan paikan kammoon, joka on ihan eri juttu ja johon ei Finnairin kurssit tehoa.
Miltä esimerkiksi tuntuu ajatus hissistä, johon jäisit jumiin tunniksi muutaman muun ihmisen kanssa? Jos tuo ajatus herättää ahdistusta, niin lentämisellä ei ole pelkojesi kanssa mitään tekemistä.
Ahtaan paikan kammon parantaminen vaatii syvällisempää omien mielentilojen luotaamista kuin mihin joku Finnairin kurssi pystyy.
sanoa on ahtaanpaikan kammoa vai mitä?Hissiä pystyn käyttämään,mutta veikkaisin että jokaista ihmistä rupeaisia ahdistamaan jos jäisi tuntikausiksi hissiin jumiin.