onks tää totta ku mä luin yhestä akvaariokirjasta että sinirihmakaloja kannattaa ottaa vaan uroksia jos ei haluu kudettaa niitä? mutta jos ois esim. 4 urosta 300 litran akvaariossa nii tappaako ne toisensa?
mitä vois tehä ettei urosrihmakala jahtaa naarasta kuoliaaks?
mitä vois tehä ettei urosrihmakala jahtaa naarasta kuoliaaks?
Vastaukset 3
Vanhimmat
No minulla on kyllä ton kokosessa altaassa ollut parikin sinirihmis kutuparia, eikä ongelmia tullut. Jos altaassa on runsas kasvillisuus ja myös pintakasveja, löytää naaras riittävästi piilopaikkoja uroksen innostuessa kutuvireeseen. Urokset taas jakavat altaan reviireihin ja puolustavat sitten sen rajoja toisiaan vastaan. siinähän niillä on muutakin puuhaa, eikä kaikki mielenkiinto kohdistu naaraisiin.
Ota vaikka yksi uros ja useampia naaraita.
Valitettavasti liian harvoin tiedot sinirihmoista saa tarpeeksi tarkasti; sinirihmoja ei missään nimessä saa pitää vain yhtä naarasta ja vain yhtä urosta samassa! Hanki saman tien kolme tai neljä naarasta ja yksi uros. Uros rihmat löytävät kyllä toisensa 300 litraisessakin, joten en suosittele pelkkiä uroksia. Ota ryhmään aina naaraitakin, niitä pitää olla kuitenkin aina useampia kuin uroksia.
mielestäni toit ei oo totta. kantsii ottaa 1 koiras 3-4 naarasta. ainaki luulen.