vaikkapa Kepun uudelleen virittämästä Kollajan allas hankkeesta.Mitä mieltä siellä ollaan.Aikoinaan mm.J.Juhani Kortesalmi teki lujasti töitä Kollajan suojelemiseksi.Tarvittaisko nyt noita "Kortesalmeja" lisää.
MITÄ MIELTÄ?
seles
121134
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
no tietysti...vai?
järkevästi ajattelevia ihmisiä.
Kollajan allas tasaisi tulvahuippuja, toisi työtä ja verotuloja.
Altaan alle jäisi vain asumatonta rämeseutua.
Tuotettaisiin ekoenergiaa !!
Iijoen uoman riittävä vesi on tietenkin ja ehdottomasti turvattava.
Ihmistä ja ihmisen toimeentuloa on suojeltava enemmän kuin ihmistä !
nyt kun Vanhanen vihelsi pelin poikki.
pekkarinen näyttää ärhentelevän vieläkkii.
Mielestäni Kollajan allasta ei tulisi missään nimessä rakentaa! Tuo yrityshän on parikin kertaa kuollut ja kuopattu, ja taas Pekkarinen ja Väyrynen sitä yrittävät elvyttää! Pekkarinenkin Keski-Suomalaisena kansanedustajana voisi ihan ruveta valjastamaan vaikka tätä Päijännetta, mitä turhaan lähtee huutelemaan kaukaisiin pitäjiin. Itse olen lapsena, 70-luvun alussa, joutunut Pudasjärveltä lähtemään mm. allashankkeen vuoksi. Silloin oltiin tekemässä tuota Siuruan allasta. Toisihan allashanke kyllä työpaikkoja, mutta sekin olisi lyhytaikaista. Ennemmin kannattaa miettiä asiaa luonnon näkökulmasta, minkälaisia muutoksia
altaan rakentaminen luonnolle aiheuttaisi!
on kannattavaa:
Kurenalan ja Pudasjärven veden vaihtelua tasataan, ranta-alueiden kasvillisuudelle tulee paremmat olot, ihminenkin hyötyy: uusia rakennuspaikkoja !
Laajasti ottaen: mikä energiamuoto on vähemmän luontoa tuhoavaa kuin vesienergia ?
Altaan alle jäisi semmoista suota ja hidaskasvuista metsää, jota Pohjois-Suomessa on runsaasti !
Ihmisen näkökulma on tärkein ! Energiaa, työtä, verotuloja !
KYLLÄHÄN EI ETELÄN IMMEISET ENÄÄ TUO KUULE VEROEUROJANSA POHJOSEN PERUKOILLE, JOS RUVETAAN TUOLLA LAILLA LUONTOA MYLLÄÄMMÄÄN. SITÄ VARTENHAN TÄNNE TULLAAN, ETTÄ TULLAAN KAHTELEMMAAN JA HAISTELEMMAAN TÄTÄ LUONTOVA!! JA NE TYÖPAIKATKI ON KUULE VAAN VÄLIAIKASIA. KYLLÄ SUOMESSA SÄHKÖVÄ RIITTÄÄ ILMAN MONESTI HYLÄTTYÄ ALLASHANKETTAKIN!!
kuule uutta koskisottaa.
Siellä on vain rämettä ja sääskiä.
Siellä ei oo koskaan käyny yhtään etelän ihmistä.
Sitten kun allas ja voimala on rakennettu, niin kunta voi verotuloilla rakentaa jotakin tarpeellista turisteille. Vaikka uusia teitä Syötteelle !
ohi noitten haisevien rääseiköiden ja suolamperoisten. Jos allas rakennetaan, niin tuleehan uusia rantatontteja. Mukavampi luontoa on haistella vähän laajemman veden äärellä.
Mitäs mieltä se "seles" ite on tästä allashankkeesta? Heittelee vaan tollasia kysymyksiä, eikä ota ite kantaa ollenkaan! Antaa vaan muitten täällä tapella!
kantani on se,että jokunen(Kortesalmi) ei olis ollenkaan pahitteeksi tässä erittäin kiperässä yhteiskuntaa kuohuttavassa tilanteessa! Selkeneekö se tästä?
-seles-