minulla tullut tunnin sisällä n. 5 supistusta.pitäisikö jo huolestua ja soittaa lääkäriin. viikolla 27 mennnään.
supistukset
rv 27
3370
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kuinka kovia ne supistelut on? Kovettuuko vatsa ja kauanko ne kestää?
supistukset kestää n. 10 sek ja eivät ole kivuliaita. vatsa kovettuu ja onhan ne aika kovia.
Moikka, mulla on supistellut pari kuukautta, nyt on rv29. Ne eivät ole kivuliaita, mutta myös minulla tulee aika ajoin montakin supistusta tunnissa. Olen käynyt kahdesti lääkärillä tarkistamassa tilanteen, nyt ekaa kertaa jäin vaivasta sairauslomalle. Nyt tällä viimeisellä kerralla, jolloin suppareita oli monta päivää putkeen tosi paljon, niin menin jälleen lääkärille joka totesi, kuten aiemminkin, että niistä ei ole haittaa, jos ne ovat kivuttomia. Tosin hän sanoi, että pitää koittaa olla rehkimättä ja levätä tarpeeksi, koska ei sitä koskaan tiedä milloin harmittomat, vaikkakin tiheät supistukset alkavat hiljalleen pehmittää kohdunsuuta.
Minulla oli edelleen ihan täysimittainen kohdunkaula (vai miksikä sitä kutsutaan) eli kaikki oli kunnossa. Saikkua vaan muutama päivä ja lepoa, niin nyt taas alkaa rauhottua. Tänään ollut noin 15 supistusta päivän aikana, eli paljon vähemmän kuin esim. eilen.
Jos supparit jatkuu tiiviinä ja vaikka ne olisivatkin kivuttomia, niin ehkä kandee parin viikon välein tarkistuttaa tilanne. Lääkärini ovat Taysin erikoislääkäreitä, ei arvauskeskuksen porukkaa.