Harrastan siis kyseistä lajia, itse asiassa kuntotaekwondon merkeissä. Loukkasin viime viikolla sitten polveni (ilmeisesti nivelside häröilee..). Sain kehotuksen olla menemättä tämän viikon treeneihin, ja muutenkin ottamaan kotitreeneissäkin rauhallisemmin. Siis, ensinnäkin: kuinka yleisiä polvivaivat/vammat tässä lajissa on, ja toiseksi: milloin kannattaa astella tatamille seuraavan kerran? (Jalkani on paremassa kunnossa kuin viime viikolla, pystyin itse asiassa jo kolmen päivän sisään kävelemään normaalisti, ja vain hyvin äkkinäiset liikeet - kuten jäisellä kadulla horjahtaminen - sattuvat pahasti.)
polvivammat... kuinka yleisiä?
6
1795
Vastaukset
- Charyot!
Minun käsitykseni mukaan polviongelmia esiintyy aika ajoin tkd:n harrastajien keskuudessa. Et ole ainut. Itse olen myös kokenut samaa.
Tyypillisimpä aiheuttajia ovat ilmaan tai kevyeen maaliin tehdyt potkut, joissa polvi pääsee helposti menemään "yli", eli sääri menee liikeradallaan turhan pikälle. Ongelmia esiintyy toisilla herkemmin kuin toisilla. Rakenteellisiakin eroja siis voi olla. Aloittelijoilla, joilla jalat ovat vielä kenties heikommat ja tekniikka kehittymätöntä, esiintyy ongelmaa mielestäni selkeästi enemmän, vaikka satunnaisia vahinkoja voi toki sattua kaikille.
Ongelmaan voi auttaa huomattavasti se että muuta jalkojen lihaksistoa vahvistetaan ja saadaan hallintaa potkuissa näin paremmaksi ylimenojen välttämiseksi. Siksi olisi esim. reiden etu- ja takaosaa vahvistettava tasapuolisesti. Tämä on hyödyllistä myös revähdysten välttämiseksi, joita varsinkin takareidessä voi esiintyä silloin kun potkuja treenataan nopealla palautuksella, puhumattakaan muista eduista joita voimasta saa.
Taekwondo on alaraajoille ja keskivartalolle hardcorea. Itse olen ainakin opetellut vahvistamaan lihaksistoani näillä alueilla. Näin nautii treenaamisestakin enemmän.
Se koska treeneihin voi seuraavan kerran mennä, on sinun tapauskohtaisesti itse päätettävä. Miltä se jalka tuntuu? Kukaan muu ei sitä tiedä. Mutta jos yhtään epäilet, älä kiiruhda salille. Toisaalta, voihan siellä treeneissä hieman varovaisemminkin ottaa, mutta itse antaisin polvelleni aikaa.
Jalat ovat Taekwondoharrastajan työkalut, ota siis polviongelmat vakavasti.- vastata
ett eniten niit tuli Sami Greussin kanssa nuorille tytöille, kun Sami runttas polvien välist. TKDssähän (ja NFTAssa)täst ei kukaan ollut kuullutkaan ikinä.... Ainakaan lähimmät apuopettajat, eipä tietenkään
???????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????? Tekopyhät paskiaiset! - nähtiin
vastata kirjoitti:
ett eniten niit tuli Sami Greussin kanssa nuorille tytöille, kun Sami runttas polvien välist. TKDssähän (ja NFTAssa)täst ei kukaan ollut kuullutkaan ikinä.... Ainakaan lähimmät apuopettajat, eipä tietenkään
???????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????? Tekopyhät paskiaiset!Alkuperäinen kysyjä voi taas itse miettiä kannattaako näillä palstoilla notkua mitään älyllisiä vastaajia etsimässä. Joku tuossa vinkkasikin jo että vähän hilaista...minkähän takia. Parempiakin palstoja tosiharrastajille on.
Kaikkia apinoita täälläkin hilluu jankkaamassa samoista asioista vuodesta toiseen. Ketä kiinnostaa...? - huolissaan.
nähtiin kirjoitti:
Alkuperäinen kysyjä voi taas itse miettiä kannattaako näillä palstoilla notkua mitään älyllisiä vastaajia etsimässä. Joku tuossa vinkkasikin jo että vähän hilaista...minkähän takia. Parempiakin palstoja tosiharrastajille on.
Kaikkia apinoita täälläkin hilluu jankkaamassa samoista asioista vuodesta toiseen. Ketä kiinnostaa...?...niin no, enpä oikeastaan tiennyt muuta suomenkielistä sivua josta asiasta olisi voinut kysyä.... *olankohautus*
- huolissaan.
Kiitos todella paljon vastauksesta ja siinä esiintyneistä vinkeistä. =)
- MonoJaba
nähtiin kirjoitti:
Alkuperäinen kysyjä voi taas itse miettiä kannattaako näillä palstoilla notkua mitään älyllisiä vastaajia etsimässä. Joku tuossa vinkkasikin jo että vähän hilaista...minkähän takia. Parempiakin palstoja tosiharrastajille on.
Kaikkia apinoita täälläkin hilluu jankkaamassa samoista asioista vuodesta toiseen. Ketä kiinnostaa...?Www.tkd-harrastajat.net/Foorumi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1481997Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3041691- 931547
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001180Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois761162- 671120
- 221027
- 48987
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl73936Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea
Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei23907