Onkohan kellään esiintynyt vastaavaa, nimittäin aina jos ja kun otan päiväunet, herättyäni alan voimaan pahoin. Sellaista ällöttävää ja etovaa tunnetta mahassa ja kurkussa. En ymmärrä mistä se johtuu? Ei yöunien jälkeen ole, mutta vain jos päivällä käy nukkumaan..
Olisin erittäin kiitollinen jos jollain olisi tietoa tai kokemusta vastaavasta?
Olisin erittäin kiitollinen jos jollain olisi tietoa tai kokemusta vastaavasta?
Vastaukset 2
Vanhimmat
herättyäni johtui uniapneasta.
Siinä oli vaan se ero sinuun nähden, että olin huonovointinen myös aamuisin. Ja pääkin tuntui aina herätessä hiukan sekaiselta.
Muistelen kuitenkin, että kun uniapnea alkoi, niin alussa huonovointisuutta oli jonkin aikaa vain päivisin päiväunien tai -torkkumisten jälkeen.
Uniapnean jälkeinen huonovointisuus ja päänsärky menevät kuitenkin yleensä ohi pian ylösnousun jälkeen. Varsinkin, kun juo kahvia.
..juuri tuosta syystä. Sen pahan olon lisäksi kun menetän yöunenlahjani tyystin.
Joskus jos olen oikein väsynyt, niin saatan hetkeksi simahtaa nojatuoliin, mutta pyrin heräämään niin nopeasti kuin pyörryttävin väsymys on ohi, muuten se paha olo alkaa tulla.
Voi johtua ihan alhaisesta verensokeristakin mutta jotenkin se liittyy siihen päivällä nukkumiseen. Menen mieluummin erityisen aikaisen yöpuulle kuin koen sitä inhottavaa oloa.