värjäävätkö taskuvaipat pesussa?

kestoilua aloitteleva

Tiedustelisin teiltä viisaammilta ja kokeneemmilta, että värjäävätkö taskuvaippojen iloiset kuoret vaippojen sisäosia/samassa koneellisessa pestäviä valkoisia harsoja ja imuja?
Olen juuri hankkinu parit Fuzzi Bunzin ja Swaddlebeesin taskuvaipat ihanissa väreissä, mutta rupesin samantien miettimään tätä pesuasiaa.. Tänään myös tilasin royalkestot.netistä raikkaan punaisen sisävaipan, mutta rupesin heti miettimään, että miten pesut onnistuvat. Jos joillakin teistä on kokemuksia kyseisistä vaipoista, niin kertokaa ihmeessä. Kiitokset :)!

4

336

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 4:n äiti

      Fuzzit ja Swaddlet eivät ainakaan värjää. Royalkestoista ei ole kokemusta eikä kellään tutullakaan niitä ole, joten en osaa sanoa värjäävätkö vai eivät. Tosin mikään kotimainen merkkivaippa mitä meillä on kokeiltu, ei ole väriä päästänyt.

      Jos ei tuotteen mukana tule varoitusta, että tuote saattaa värjätä, ei pitäisi värjätä. Ja jos värjää ohjeen mukaisessa pesussa (= juuri se lämpötila mikä pesuohjeessa lukee), voit vaatia valmistajalta korvauksen.

    • eikä värjää

      pysyy värit jopa 95 asteen pesussa! osta pois vaan.

    • kestoilija

      PUL-kankaat ei värjää (siis ne mitä on tarkuvaipoissa pintana). Sisävaippojenkaan ei pitäisi värjätä, mutta olen varmuudeksi pessyt uudet vaipat pari kertaa samanvärisen pyykin kanssa.

      Meillä on aina pesty samassa koneessa vaippojen kanssa muutakin: siteitä, liivinsuojia, pukluharsoja, lakanoita, pyyhkeitä, vaatteita ym, ihan iloisenkirjavaa tavaraa sekaisin. Mitään isompia vahinkoja ei ole sattunut, jos joku on joskus värjännyt jotain niin syyllinen on aina ollut joku vaate. Väriä on lähinnä jäänyt vaippojen tarroihin, harsot ovat ihan valkoisia edelleen.

    • metsänvihreä

      päästää väriä, joka tosin tarttuu vain samaa merkkiä olevaan vaaleamman vaipan sisäpintaan, tiettyihin kohtiin, ei koko kankaaseen. Muihin väri kestoihin väri ei ole tarttunut

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      49
      3304
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      47
      2772
    3. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      134
      2552
    4. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      57
      2281
    5. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      355
      2004
    6. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      151
      1634
    7. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      76
      1485
    8. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1308
    9. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      35
      1258
    10. Miksi mediheli

      Mitä on tapahtunut ku poliiseja ja ambulanssi pyöri aamusta keskustassa
      Kiuruvesi
      24
      1154
    Aihe