Paha kaamosmasennus !

Mikä avuksi ?

Tiedän, että tämä ei ole pahimmasta päästa tauti, se menee ohi keväällä, mutta mistä apu, kun joka talven tullessa elämänhalu menee, ei maistu mikään elämässä, ei huvita lähteä minnekään, ei tavata ketään. Menee kuin "koomaan" puoleksi vuodeksi.
En haluaisi puolta elämästäni menettää näitten synkkien ja mustien talvikausien takia, mutta piristystäkään en keksi, vaikka yrittäisin kuinka psyykata itseäni reipastumaan ja innostumaan.
Millä te hyvät ihmiset pääsette talven yli, muitakin kai talvisin masentuvia on ? Kertokaa kikkanne ! Olen kuullut, että "kaamosmasennukseen" olisi joku ihan lääketieteellinenkin syy ja sitä voidaan hoitaa. Tiedättekö asiasta ?

14

13860

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nimetön

      Etsi valoa sisältäsi. > Tiedät minkäkautta sitä haetaan > Sisäisen itsensä tuntemisen ja omantunnon kautta < luennot > ole vastaanottavainen. > Opi hyväksymään itsesi / muut.
      Sisäinen tasapaino antaa elämään valoa ja sosiaalisuutta ?

    • kaamosvireä

      Kannattaa mennä vaikka Utsjoelle talveksi ja miettiä, minkä vuoksi valittaa täällä Etelässä (siis jos asut etelässä..).

      Lamput on keksitty. Valot päälle kotona ja ulos herkistelemään välillä.

      • lohduta...

        ...jos jossakin on vielä pimeämpää !
        Eikä se ollut valitus, totesin vain, että synkkää on taas - henkisestikin, ja osasin arvata "vastaanoton".


      • kaamosvireä
        lohduta... kirjoitti:

        ...jos jossakin on vielä pimeämpää !
        Eikä se ollut valitus, totesin vain, että synkkää on taas - henkisestikin, ja osasin arvata "vastaanoton".

        mielestäni on useita syitä kaamosmasennukseen: tässä muutama

        - pimeällä erittyy vähemmän valohormonia (en muista virallista nimeä, oliko joku serotoniini), jolloin voidaan hoitaa joko keinovalolla tai pillereillä

        - kaamosmasennus-termiä käytetään monien erilaisten masennusten ja pahojen kausien yleisnimityksenä: ottaa päähän yleisesti, väsyttää (normaalia koska valohormonin tuotanto vähenee)

        - pimeys voi tuoda joillekin jonkinlaista pelkoa, muistoja lapsuudesta, jos on jätetty yksin pimeään.

        En tiedä tarkkaan muuta sanoa, mutta ota selville, erittyykö sinulla liian vähän serotoniinia ja katso sitten, mitä apua on saatavilla.

        Kannattaa muistaa, että ihmisen kuuluukin olla välillä 'allapäin', mutta jos se häiritsee normaalia elämää, apua on saatavilla.

        Tsemppiä!


      • pohjoisen poika

        Meillä pohjoisessa kullä tiedetään mitä on kaamos kun kellosta pitää katsoa onko ilta vai aamu hämärä, muuten on pimeää. kyllä kaamos masennus on täyttä totta vaikka ei olisikaan pohjoisessa. kannattaa hakeutua hoitoon ei se ole leikki asia


    • Nimetön
      • sivuista, joita tarvitsin !

        Jotain on pielessä, eikä vain normaali tilapäinen alakulo, kun vuosi vuodelta syystalven pimeys alkaa nujertaa ja aina vain pahemmin. Kesäkausina on energisyyttä, aktiivisuutta ja iloisuutta vaikka muille jakaa.
        Nyt pääsen alkuun ongelman helpottamiseksi, kun sain asiallista tietoa.


    • Artsi3243

      Kirkasvalolamppu, valosana aikana pari tuntia ulkona ja d-vitamiini. Näillä tulee virtaa kintaisiin ja kaamosmasennus helpottaa. Kaamosmasennusta on joka toisella.

    • JosOnPaha

      Terapia ja lääkitys.

    • Artsi7865

      Lääkityksenä kantsii kokeilla ensin mäkikuismaa.

    • heviäää

      näin hevimiehenä pakko sanoa, että ihan parasta pimeys ja hevimusiikki sopii hyvin yhteen. piristää aina kun ilmestyy uusi levy lempi bändiltä jota voi luukuttaa näin kaamoksen keskellä:D

      • sdfvsdfv

        Mieluummin kuuntelee hevimusiikin kuin vaikka moottorikelkkojen luukutusta


    • CheekIsTheBest

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      36
      1912
    2. Olen pahoillani kun olen satuttanut

      Välillä kiukuttaa paljon.
      Ikävä
      41
      570
    3. Olen aivan hajalla yhden

      Naisen takia😞
      Ikävä
      25
      480
    4. Mitä oikeasti haluat?

      🥹
      Ikävä
      37
      425
    5. Naurettavia provoja ja lavastuksia täällä

      Saa olla aika harhainen jos uskoo juttuja täällä faktoina 😆😆😆 ihmiset matkii toisia jne
      Ikävä
      54
      411
    6. Pientä pintaremonttia

      Mistä löytää kirves sähkö putkimiestä tai lasin asentajaa rässä hyrynsalmen pitäjässä, kun eiole puhelinluetteloa eikä k
      Hyrynsalmi
      14
      393
    7. Miten sä jaksat

      Pitää susta huolen.
      Ikävä
      53
      385
    8. T.h tuomio

      Onko tämä lainvoimainen vai onko tästä valitettu? Mitenhän on mennyt linnassa joko pehmennyt pää täysin
      Suomussalmi
      6
      377
    9. Mitä uskot että

      Välillämme käy?
      Ikävä
      32
      371
    10. Hyvää yötä mies

      Kulta söpöliini 🥺❤️
      Ikävä
      39
      358
    Aihe