Paha kaamosmasennus !

Mikä avuksi ?

Tiedän, että tämä ei ole pahimmasta päästa tauti, se menee ohi keväällä, mutta mistä apu, kun joka talven tullessa elämänhalu menee, ei maistu mikään elämässä, ei huvita lähteä minnekään, ei tavata ketään. Menee kuin "koomaan" puoleksi vuodeksi.
En haluaisi puolta elämästäni menettää näitten synkkien ja mustien talvikausien takia, mutta piristystäkään en keksi, vaikka yrittäisin kuinka psyykata itseäni reipastumaan ja innostumaan.
Millä te hyvät ihmiset pääsette talven yli, muitakin kai talvisin masentuvia on ? Kertokaa kikkanne ! Olen kuullut, että "kaamosmasennukseen" olisi joku ihan lääketieteellinenkin syy ja sitä voidaan hoitaa. Tiedättekö asiasta ?

14

12185

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nimetön

      Etsi valoa sisältäsi. > Tiedät minkäkautta sitä haetaan > Sisäisen itsensä tuntemisen ja omantunnon kautta < luennot > ole vastaanottavainen. > Opi hyväksymään itsesi / muut.
      Sisäinen tasapaino antaa elämään valoa ja sosiaalisuutta ?

    • kaamosvireä

      Kannattaa mennä vaikka Utsjoelle talveksi ja miettiä, minkä vuoksi valittaa täällä Etelässä (siis jos asut etelässä..).

      Lamput on keksitty. Valot päälle kotona ja ulos herkistelemään välillä.

      • lohduta...

        ...jos jossakin on vielä pimeämpää !
        Eikä se ollut valitus, totesin vain, että synkkää on taas - henkisestikin, ja osasin arvata "vastaanoton".


      • kaamosvireä
        lohduta... kirjoitti:

        ...jos jossakin on vielä pimeämpää !
        Eikä se ollut valitus, totesin vain, että synkkää on taas - henkisestikin, ja osasin arvata "vastaanoton".

        mielestäni on useita syitä kaamosmasennukseen: tässä muutama

        - pimeällä erittyy vähemmän valohormonia (en muista virallista nimeä, oliko joku serotoniini), jolloin voidaan hoitaa joko keinovalolla tai pillereillä

        - kaamosmasennus-termiä käytetään monien erilaisten masennusten ja pahojen kausien yleisnimityksenä: ottaa päähän yleisesti, väsyttää (normaalia koska valohormonin tuotanto vähenee)

        - pimeys voi tuoda joillekin jonkinlaista pelkoa, muistoja lapsuudesta, jos on jätetty yksin pimeään.

        En tiedä tarkkaan muuta sanoa, mutta ota selville, erittyykö sinulla liian vähän serotoniinia ja katso sitten, mitä apua on saatavilla.

        Kannattaa muistaa, että ihmisen kuuluukin olla välillä 'allapäin', mutta jos se häiritsee normaalia elämää, apua on saatavilla.

        Tsemppiä!


      • pohjoisen poika

        Meillä pohjoisessa kullä tiedetään mitä on kaamos kun kellosta pitää katsoa onko ilta vai aamu hämärä, muuten on pimeää. kyllä kaamos masennus on täyttä totta vaikka ei olisikaan pohjoisessa. kannattaa hakeutua hoitoon ei se ole leikki asia


    • Nimetön
      • sivuista, joita tarvitsin !

        Jotain on pielessä, eikä vain normaali tilapäinen alakulo, kun vuosi vuodelta syystalven pimeys alkaa nujertaa ja aina vain pahemmin. Kesäkausina on energisyyttä, aktiivisuutta ja iloisuutta vaikka muille jakaa.
        Nyt pääsen alkuun ongelman helpottamiseksi, kun sain asiallista tietoa.


    • Artsi3243

      Kirkasvalolamppu, valosana aikana pari tuntia ulkona ja d-vitamiini. Näillä tulee virtaa kintaisiin ja kaamosmasennus helpottaa. Kaamosmasennusta on joka toisella.

    • JosOnPaha

      Terapia ja lääkitys.

    • Artsi7865

      Lääkityksenä kantsii kokeilla ensin mäkikuismaa.

    • heviäää

      näin hevimiehenä pakko sanoa, että ihan parasta pimeys ja hevimusiikki sopii hyvin yhteen. piristää aina kun ilmestyy uusi levy lempi bändiltä jota voi luukuttaa näin kaamoksen keskellä:D

      • sdfvsdfv

        Mieluummin kuuntelee hevimusiikin kuin vaikka moottorikelkkojen luukutusta


    • CheekIsTheBest

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moikka rakas

      Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa
      Ikävä
      20
      5974
    2. Malmin tapaus on järkyttävä

      Kolme ulkomaalaistaustaista miestä raiskasi nuoren tytön tavalla, jota ei meinaa uskoa todeksi. Mikä voisi olla oikeampi
      Maahanmuutto
      554
      2154
    3. Mitä haluaisit kysyä

      Kaivatultasi?
      Ikävä
      146
      1778
    4. Mitkä asiat teidän elämässänne on

      Tällä hetkellä parasta?
      Ikävä
      82
      1174
    5. HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?

      https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa
      Maailman menoa
      97
      942
    6. Mitä haluaisit nähdä

      Kaivatullasi päällä?
      Ikävä
      72
      930
    7. Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan

      Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.
      Maailman menoa
      69
      826
    8. Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä

      Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E
      Ikävä
      10
      783
    9. Kaupunki ostaa Kauppamatin

      Joutuukohan yrittäjät lähteen muualle?
      Haapavesi
      30
      774
    10. Kuntoportaat sai rahaa

      Kuntoportaat sai mojovan tuen. Minua vain ihmetyttää, tuleeko ne pidettyä käyttökunnossa. Televisiossa oli yksi aamu p
      Hyrynsalmi
      37
      696
    Aihe