Vista on kuin BSD

Vista on kuin BSD, sillä kulkee kaikki.
3301
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Eli ei mikään kunnolla.

Äänestä

Ei uskoisi, että olet täällä innolla kehunut BSD:tä ja nyt samaistat sen Vistaan. Mikä meni vikaan BSD:n kanssa kun noin muutit mielesi ?

Siis Vistahan on Mäsän pohjanoteeraus. Itse aikanani valitsin uuteen koneeseen Vistan XP:n sijaan koska oman XP-kokemukseni perusteella kyseessä on suoraan sanoen paska käyttis enkä uskonut että siitä voisi enää mennä alemmas, mutta olinpa sitten väärässä.

Mutta on Vistassa yksi iso etu XP:hen verrattuna: Vistan oletusteema ei aiheuta pahoinvointia ja riskiä näppäimistölle oksentamisesta.

Äänestä
  • Vista ei aiheuta oksennusreaktiota, mutta sen sijaan se aiheuttaa kamalan ripulin josta ei pääse eroon kuin poistamalla vistan koneelta!

    Ja jos kaikki kulkee vistalla ni miksi en tunne ketään joka sitä oikeasti käyttää? Monet tuttavistani ovat sitä kokeilleet mutta palanneet win2k, XP tai Linuxin pariin? BSD:tä ei käytä kuin pari ja nekin bsd:t ovat "kotiserveri" koneissa, eivät työasemissa!

    Itse voin myöntää että minulla on nyt yksi vista kone kotona, olohuoneen mediakoneessa. Tämä onkin ainoa paikka jonne vistan huolin!
    Kumma kyllä, vistan kanssa toimii paremmin olohuonekoneen digitv sovitin ja pari muuta gizmoa kuin winxp:n tai Linuxin kanssa. Mutta toisaalta tätä konetta käytetään vain dvd-elokuvien ja tv:n katseluun ja satunaiseen www-surffailuun. Ei mihinkään muuhun! Siinä vista toimii! Muualla sitte ei toimikkaan!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


BerkSoftDist kirjoitti:

Vista on kuin BSD, sillä kulkee kaikki.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu