"Aikaisemmin ulkoseinät rakennettiin yhdestä materiaalista ilman erillistä höyrynsulkua eikä niissä ollut sisäilman kosteuden aiheuttamia ongelmia. Tästä syntyi ajatus, että kosteus voi liikkua seinässä vapaasti, jolloin seinä "hengittää". Vielä tänään, lämmöneristettyjen kerrosrakenteiden yleistyttyä, saatetaan kuvitella, että kosteus voi siirtyä seinässä samalla tavoin ongelmia aiheuttamatta."
"Ei pidä ajatella, että puukuitueristeen kosteudensitomiskapasiteetti korvaisi rakenteen sisäpintaan laitettavan höyrynsulun."
Rakennustekniikka 3/2007 s. 41-43 liittyen Juha Vinhan väitöskirjaan.
Päivän poiminnat alan
7
1414
Vastaukset
- puruseinän
voittanutta!
- vielä sen
hirsiseinän.
- talot tiiviiksi
vielä sen kirjoitti:
hirsiseinän.
Onneksi noita harakanpesiä ei suoranaisesti nykyään saa enää rakentaa!
Höyrynsulku tarvitaan aina, kun tehdään energiataloudellinen talo. Päähäni ei mahdu ajatus että sisäilman kosteutta pitää tietoisesti päästää rakenteisiin, niin kuin kaikki perinnehörhöt haluaa. - ihmiset eivät
talot tiiviiksi kirjoitti:
Onneksi noita harakanpesiä ei suoranaisesti nykyään saa enää rakentaa!
Höyrynsulku tarvitaan aina, kun tehdään energiataloudellinen talo. Päähäni ei mahdu ajatus että sisäilman kosteutta pitää tietoisesti päästää rakenteisiin, niin kuin kaikki perinnehörhöt haluaa.vain tajua, että se vanha kuluttaa enemmän energiaa.
- maui
ihmiset eivät kirjoitti:
vain tajua, että se vanha kuluttaa enemmän energiaa.
toki kuluttaa vanhan mallin rakennus...
mutta mitenhän lienee,kun kaiken pitää toimia sähköllä,kaikkien uusien hilavitkuttimien. autolla pitää ajella ympäriinsä,vaikkei olis pakkokaan..
voi lennellä ympäri maailmaa..
ostaa paljon tavaraa,jolla ei välttämättä tee mitään...
mukaavuuksia...
ja sisällä pitää olla 25 lämmintä..
ja huonekalut on hyvä vaihtaa säännöllisin väliajoin...
muovia vaan joka paikkaan..
totta, asun vanhassa talossa
ja jos rakentaisin uuden,
niin pitäisin saman linjan.
kun se vaan on niin jotenkin... - missä kosteus
talot tiiviiksi kirjoitti:
Onneksi noita harakanpesiä ei suoranaisesti nykyään saa enää rakentaa!
Höyrynsulku tarvitaan aina, kun tehdään energiataloudellinen talo. Päähäni ei mahdu ajatus että sisäilman kosteutta pitää tietoisesti päästää rakenteisiin, niin kuin kaikki perinnehörhöt haluaa.Nykyiset koneellisen ilmastoinnin talot on niin jumalattoman kuivia sisäilmaltaan että taidetaanko sitä höyrynsulkua enää tarvita ollenkaan.
- harakanpesä
talot tiiviiksi kirjoitti:
Onneksi noita harakanpesiä ei suoranaisesti nykyään saa enää rakentaa!
Höyrynsulku tarvitaan aina, kun tehdään energiataloudellinen talo. Päähäni ei mahdu ajatus että sisäilman kosteutta pitää tietoisesti päästää rakenteisiin, niin kuin kaikki perinnehörhöt haluaa.On hirsitaloja ja hirsitaloja.
Minulla on pienehkö 120m²:n hirsitalo, joka lämpiää ILPillä ja varaavalla takalla.
Talossa myös puulämmitteinen sauna.
Takkaa lämmitetään talvella joka toinen päivä, saunaa 2-3 kertaa viikossa.
Kosteiden tilojen lattiat lämpiää sähköllä.
Koko vuoden kulutus oli ensimmäisenä asuinvuonna hieman alle 9000 KWH.
Huonelämpö 21-22 astetta.
Talossa on painovoimainen ilmanvaihto, ei siis LTO:ta. Huippuimureita 3 kpl.
Yläpohjassa eristettä 500mm.
Seinänä 204mm:n lamellihirsi.
Ei oikein rakennetun hirsitalon tarvitse välttämättä olla "harakanpesä".
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 474691
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on204494Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h743565Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist443533En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛143487Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai933361Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1682886Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?52760- 252519
Köysi alkaa kiristyä putinin kaulalla....
Putin pelkää eniten juuri omaa porukkaansa, ja siihen on varmasti syytä kun sota ei ole mennyt hyvin, tappiot ovat valta292122