Eri yhteyksissä on puolusteltu suurkunnan nimeksi Kouvolaa. Sitä on puollettu myös naapurikuntien taholta. Onhan sen puolesta esiinnytty Kouvolassakin.
Tekee mieli kysyä: Missä on kouvolalaisen ylpeys? Hyväksytäänkö, että kouvolalaisen arvon saisivat ympäristönkin asukkaat? Vaikka olisit Inkeroisissa tai Voikoskella, saisit olla kouvolalainen! Kuusaalaisetkin olisivat varmaan mielellään kouvolalaisia!
Kouvola kouvolalaisille, ei muille!
vain oikeille kouvolalaisille
14
1429
Vastaukset
- wäpi**
Arvaatte että me ulkopuolisetkin olemme ylpeitä tullessamme Kouvolan asukkaiksi.
Laajalti tunnetun näkemyksen mukaanhan se on maamme turhin kaupunki.
Olemme ylpeitä tuosta superlatiivista. Saamme olla jossakin asiassa ensimmäisiä. - sittenkun
me mennään hesaan ja sattuu jotain möhlää niin sanotaan että me ollaan Kouvolasta!
- selema.
Sitten tuleekin tunnetuksi sanonta: No ne on taas niitä kouvolalaisia.
Riittää kun menee Lahteen, Kotkaan tai Lappeenrantaan. Vuodesta 2009 lähtien aina kun möhlitään oikein kunnolla, sanotaan vaan: ME OLLAAN KOUVOLASTA!. Se selittää jo aika paljon...!
- mistä voi
olla ylpeä, on Verla.
Ettäkö tulisi Kouvola mieleenkään, no ei todellakaan!
En keksi mitään positiivista, neutraali parhaimmassa tapauksessa, yleensä menee miinukselle.- ON PYYHKIÄ
kouvola nimi pois kaikista julkaisuista mitä maa päällään kantaa,ja hops..Ratapihan pullistuma on kadonnut.
- Kuusaalt
Hyvä yritys provoilla, mutta eihän kukaan oikea kouvolalainen noin ajattele: oikean kouvolalaisen mielestä koko ratkaisee ja siksi kaikki uuteen kuntaan liittyvät otetaan avosylin vastaan.
Tuskin kukaan Inkeroisissa tai Voikoskella asuva tosissaan alkaa puhua itsestään kouvolalaisena uuden kunnan muodostumisen jälkeen, entiset taajamat säilyttävät nimensä ja asemansa asukkaiden mielissä. Kuusankoski ja Anjalankoski varmasti häviävät niminä, mutta kaupunginosat säilyvät - kouvolalaisten on turha yrittää omia esim. Sami Hyypiää voikaalaisilta. - Anjalankoski kunniaan!!!
Minua ainakin hävettää niin hemmetisti jos meistä tulee Kouvolalaisia! Kouvolalaiset ovat uusavuttomia törppöjä! HÄVETKÄÄ!!!
Tuskimpa kovin moni meistä, varsinkaan Anjalankoskelaisista, mielellään sanoo olevansa Kouvolasta! Eihän sitä edes kehtaa julkisesti myöntää!
Kouvolalaisen arvo...???? Kouvolalaisten ylpeys...? Ottakaa helvetti soikoon se henkari pois hartioista ja nirppanokkaa vähän alaspäin normaalille tasolle.- asdasdasdsdasd
samal lail puhut paskaa
asdasdasdsdasd kirjoitti:
samal lail puhut paskaa
Enpähän oo kenenkään naikkonen ja tosta paskanpuhumisesta... Suomessa on vielä sentään mielipiteenvapaus.
- kldskldsklsd
Ja "Suomi suomalaisille", vai...?
Hehee...
Mikä Kouvolan "arvo"...?????? - åpkjhgfdcvbhjlkj
Mikä vitun "kouvolalaisten ylpeys"?
Olkaa onnellisia jos joku haluaa ton mukaan kuntaliitokseen.
Muitahan se vaan hävettää kun on jostain vitun ratapihalta...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24945399Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3211264Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy21110902Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369721Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858538Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2306539Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03220Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys302259- 391727
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261540