Eri yhteyksissä on puolusteltu suurkunnan nimeksi Kouvolaa. Sitä on puollettu myös naapurikuntien taholta. Onhan sen puolesta esiinnytty Kouvolassakin.
Tekee mieli kysyä: Missä on kouvolalaisen ylpeys? Hyväksytäänkö, että kouvolalaisen arvon saisivat ympäristönkin asukkaat? Vaikka olisit Inkeroisissa tai Voikoskella, saisit olla kouvolalainen! Kuusaalaisetkin olisivat varmaan mielellään kouvolalaisia!
Kouvola kouvolalaisille, ei muille!
vain oikeille kouvolalaisille
14
1500
Vastaukset
- wäpi**
Arvaatte että me ulkopuolisetkin olemme ylpeitä tullessamme Kouvolan asukkaiksi.
Laajalti tunnetun näkemyksen mukaanhan se on maamme turhin kaupunki.
Olemme ylpeitä tuosta superlatiivista. Saamme olla jossakin asiassa ensimmäisiä. - sittenkun
me mennään hesaan ja sattuu jotain möhlää niin sanotaan että me ollaan Kouvolasta!
- selema.
Sitten tuleekin tunnetuksi sanonta: No ne on taas niitä kouvolalaisia.
Riittää kun menee Lahteen, Kotkaan tai Lappeenrantaan. Vuodesta 2009 lähtien aina kun möhlitään oikein kunnolla, sanotaan vaan: ME OLLAAN KOUVOLASTA!. Se selittää jo aika paljon...!
- mistä voi
olla ylpeä, on Verla.
Ettäkö tulisi Kouvola mieleenkään, no ei todellakaan!
En keksi mitään positiivista, neutraali parhaimmassa tapauksessa, yleensä menee miinukselle.- ON PYYHKIÄ
kouvola nimi pois kaikista julkaisuista mitä maa päällään kantaa,ja hops..Ratapihan pullistuma on kadonnut.
- Kuusaalt
Hyvä yritys provoilla, mutta eihän kukaan oikea kouvolalainen noin ajattele: oikean kouvolalaisen mielestä koko ratkaisee ja siksi kaikki uuteen kuntaan liittyvät otetaan avosylin vastaan.
Tuskin kukaan Inkeroisissa tai Voikoskella asuva tosissaan alkaa puhua itsestään kouvolalaisena uuden kunnan muodostumisen jälkeen, entiset taajamat säilyttävät nimensä ja asemansa asukkaiden mielissä. Kuusankoski ja Anjalankoski varmasti häviävät niminä, mutta kaupunginosat säilyvät - kouvolalaisten on turha yrittää omia esim. Sami Hyypiää voikaalaisilta. - Anjalankoski kunniaan!!!
Minua ainakin hävettää niin hemmetisti jos meistä tulee Kouvolalaisia! Kouvolalaiset ovat uusavuttomia törppöjä! HÄVETKÄÄ!!!
Tuskimpa kovin moni meistä, varsinkaan Anjalankoskelaisista, mielellään sanoo olevansa Kouvolasta! Eihän sitä edes kehtaa julkisesti myöntää!
Kouvolalaisen arvo...???? Kouvolalaisten ylpeys...? Ottakaa helvetti soikoon se henkari pois hartioista ja nirppanokkaa vähän alaspäin normaalille tasolle.- asdasdasdsdasd
samal lail puhut paskaa
asdasdasdsdasd kirjoitti:
samal lail puhut paskaa
Enpähän oo kenenkään naikkonen ja tosta paskanpuhumisesta... Suomessa on vielä sentään mielipiteenvapaus.
- kldskldsklsd
Ja "Suomi suomalaisille", vai...?
Hehee...
Mikä Kouvolan "arvo"...?????? - åpkjhgfdcvbhjlkj
Mikä vitun "kouvolalaisten ylpeys"?
Olkaa onnellisia jos joku haluaa ton mukaan kuntaliitokseen.
Muitahan se vaan hävettää kun on jostain vitun ratapihalta...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa1794989SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p764075Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?
Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.732785SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk2312210Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit1202038Venäläiset varkaudessa
Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee2461267Lupajaoston esityslista
Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo49905- 62836
Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?
Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall24825Unelmoitko asumisesta ja elämisestä tai lomasta Lapissa?
Unelmoitko Lapista, ja ehkä voisit asua ja elääkin siellä? Lappi kiehtoo niin suomalaisia kuin ulkomaalaisiakin: lumi,6805