318i syö öljyä kunnioitettavasti. Ylärajaan kun lisää, keltainen öljykannun valo palaa n. 1000km jälkeen, ja öljyä on jonkun verran jäljellä ennen alarajan viivaa. Välillä se tiputtelee öljyä vasemman etunrenkaan viereen joitain pisaroita. Missäköhän olis vuoto?. Auto nostettiin ylös mutta mitään vuotoa ei havaittu...
E46 syö öljyä...
22
10884
Vastaukset
- mulla
sama ongelma. 320i oli malli. Vaihdoin merkkiä, öljyä en ole enää lisäillyt. :)
- jutut...
Ensinnäkin, keltainen merkkivalo syttyy vasta kun öljy on laskenut ylärajalta alarajalle, toisin sanottuna litran.
Ja öljyä oikein tippuu pisaroissa vasemman eturenkaan viereen? Ja siltikään mitään vuotoa ei löydy. Tiedän vain kertoa, että jos öljyä tulee oikein pisaroina maahan asti, niin kyllä siellä on sitten jokapaikka aika lailla märkänä.
Taitaa olla taas oikeen superinsinöörit asialla.- pitää paikkansa
öljyä saa olla jatkuvasti varalla takapaksissa,tosi on.
- samasamasama
pitää paikkansa kirjoitti:
öljyä saa olla jatkuvasti varalla takapaksissa,tosi on.
En nyt väitä, etteikö bemariltakin voisi tulla susia koneita välillä ja osa syödäkin. Pääosa ei kuitenkaan syö ja aloittajan teksti arveluttaa noilta yllä mainituilta kohdilta edelleen.
Ps. Itselläni ei öljyä kulu. - tehtaalta..
samasamasama kirjoitti:
En nyt väitä, etteikö bemariltakin voisi tulla susia koneita välillä ja osa syödäkin. Pääosa ei kuitenkaan syö ja aloittajan teksti arveluttaa noilta yllä mainituilta kohdilta edelleen.
Ps. Itselläni ei öljyä kulu.sallitaan 1,5 litraa tuhannella öljyä, Ei aiheuta korjauksia. Turha mulle vinoilla, tää tieto on tosi, ota ennemmin yhteys tehtaalle.
- samasamasama
tehtaalta.. kirjoitti:
sallitaan 1,5 litraa tuhannella öljyä, Ei aiheuta korjauksia. Turha mulle vinoilla, tää tieto on tosi, ota ennemmin yhteys tehtaalle.
Ihan niin kuin lähes kaikki merkit "pesevät kätensä" laittamalla utopistisen suuret öljytoleranssit. Ota sinä selvää.
- syö
samasamasama kirjoitti:
Ihan niin kuin lähes kaikki merkit "pesevät kätensä" laittamalla utopistisen suuret öljytoleranssit. Ota sinä selvää.
öljyä ja siksi se onkin vimppa bemu, toi m5 juttu oli saamani vastaus kun valitin asiasta bemun huollossa Ota selvää ennenkuin ostat paskan. Oli muuten suurin "sallittu" öljynkulutus tuhannella normaali autoista........
- samasamasama
syö kirjoitti:
öljyä ja siksi se onkin vimppa bemu, toi m5 juttu oli saamani vastaus kun valitin asiasta bemun huollossa Ota selvää ennenkuin ostat paskan. Oli muuten suurin "sallittu" öljynkulutus tuhannella normaali autoista........
Niin kuin sanoin, on varmasti totta, että osa bemunkin koneista syö öljyä ja sanoin myös, että tiedän mitkä toleranssit tehdas antaa. Mistä minun siis pitäisi vielä ottaa selvää? Ja mitä tuohon suurimpaan sallittuun tulee, niin joo, mielestäni on aivan sama sallitaanko litra vai 1,2 vai peräti puolitoista. Naurettavia lukemia kaikki tuhannelle kilometrille.
Mitä öljyä muuten käytät/käytit omassasi?
T. Seitsemän bemua omistanut, eikä yhdessäkään vaihtovälillä tarvinnut öljyä lisätä. - EI ny sentään.
tehtaalta.. kirjoitti:
sallitaan 1,5 litraa tuhannella öljyä, Ei aiheuta korjauksia. Turha mulle vinoilla, tää tieto on tosi, ota ennemmin yhteys tehtaalle.
Älkääs ny hulluja puhuko 8 koneeseen menee melkein 8litraa öljyä.kesän ajoin noin 10.000 pisaraakaan en lisännyt ja öljy tikun maksimissa pysy .Ei ehjän koneen kuulu kuluttaa öljyä.
- vilu2
joko se romu on pantu puristimeen väljä paska
- Viimeinen Bemari
Mulla 318 i roiskii jostain öljyä niin että sitä on taka akseliin asti , puhumattakaan mitä sitä ennen on roiskinut ja tahrannut alustasta.. Mistä lie roiskii allensa.
- sattuuhan sitä
et ole ainoa, joka on ostanut yli 300 tkm ajetun Bemarin alle 119 tkm mittarissa.
- kallista?!?
muutama stefa pitää 10v vanhana vaihtaa ja loppuu vuoto,kustannus 5-15€ varaosille,helppo vaihtohomma.
- Epätietoinen vielä
Mitkä stefat yleisemmin aiheuttaa öljyvuodot?
- kallista?!
tarkasta nuo oljysuodattimen jalustan liepeet,siellä 2pyöreää stefaa putsarin takaiskuventtiilissä jotka kuluu ajanmittaan ja päästävät läpi,maksavat muutaman euron,pikkasen pitää tehdä tilaa edestä laturi jne, jotta saa jalustan irroitettua ja purettua,suht helppo homma,sisällä mäntä jousen takana jossa kyseiset stefat.
Likaa aika laajasti jakopäätä ja alustaa tuo vuoto,itellä auttoi tämä.kunnon putsaus
tietty aluksi niin helpompi paikallistaa vuotokohde.tietty tuo jalustan stefakin sitten uusia,ei maksa paljoa sellanen paperi stefa. jostain netistä löytyy kyllä räjäytyskuvakin kun hakee.itsellä tuli homma eteen 11v. vanhaan peliin.- M43 kyseessä
Tämä vika on helppo todeta siten, että laittaa auton käymään kylmänä ja katsoo auton alle, niin sinne ilmestyy lätäkkö. Kun moottori lämpenee, niin vuoto loppuu. Parin O-renkaan vaihdolla öljyt pysyvät jäleen koneen sisäpuolella.
11 vuoden ja 250tkm jälkeen ilmeni kyseinen oire. Tämän jälkeen 30tkm ilman öljyn vähenemistä. - Öljyä!!!!!!!!
M43 kyseessä kirjoitti:
Tämä vika on helppo todeta siten, että laittaa auton käymään kylmänä ja katsoo auton alle, niin sinne ilmestyy lätäkkö. Kun moottori lämpenee, niin vuoto loppuu. Parin O-renkaan vaihdolla öljyt pysyvät jäleen koneen sisäpuolella.
11 vuoden ja 250tkm jälkeen ilmeni kyseinen oire. Tämän jälkeen 30tkm ilman öljyn vähenemistä.Tässä,voidaan olla jo oikeissa asioissa.Kompaan
- Öljyä!!!!!!!!
En tiedä vetikö jutun hatusta ,mutta jos vuotaa tollaisia määriä konetilaan,sen kyllä huomaa.Yksi mahdollisuus tuli mieleen ,yksinkertaisesti öljy roppu mahdollisesti vedetty yli,jengoiltaan tai tiiviste joka joissakin malleissa on, on rikki.Meinaan 1000km öljy melkein loppu.Jossakin se pitäis näkyä muunakin kun pisaroina.
- Öljyä!!!!!!
Se vielä,että jos konetilaan kuumalle koneelle menee tommonen määrä öljyä,pitäis se jo ilmastoinnin mukana ohjaamoon tuoksahtaa.
- aijai2
kylmäliimaa ja huohotin...kun ne ei pelaa se pukkaa öljyä pihalle..
- jur
Bmw 316 -04 söi kans öljyä saman verran kun bensaa. No ei ihan mutta melkein, koko ajan sai lisätä. Puski myös sinistä savua välillä. Öljyä ei valunut mihinkään, ei maahan eikä konetilaan.
Vika löytyi venttiilivarren kumesta/kumeista. - Anonyymi
Ahtung tarra pitäisi olla buulaakin oven kahvassa ja autokauppiaan otsalla!🤪🤪🤪
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po1496419- 322292
- 1872089
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101313Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.741232- 731067
Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä241047Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,25987Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty44951Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla
Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I12835