Mun mielestä kaikki lutraaminen ph:n ja muitten vesiarvojen kanssa on ihan hyödytöntä. Siis kyllähän semmoset on tärkeitä joittenki harvinaisten ja herkkien kalojen kaa (ja viljelyssä), mutta on ihan turhanpäivästä sotkee alottelijoitten päitä tommosella! Mulla on ollu nyt jo 3 akvaarioo ja kertaakaan en oo mitannu mitään ph:ita enkä nitriittiä enkä mitään muutakaan sellasta, ja hyvin on kalat voinu. Tosin mulla on ollu sellasia helppohoitosia lajeja kuten kultakaloja, joitain tetroja,lehtikaloja, millejä, platyja, paletteja yms. mutta kuitenki!! Oisko niin että nää kalliit testit ois vaan tarpeettomia rahareikiä... Mitä mieltä ootte??
Mun mielipide...
M@rik@
10597
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Minun mielipide on että ph ja nitriitti testit kuuluvat jokaisen harrastajan perusvarustukseen siinä kuin haavi ja lappoletkukin.
Jos vesiarvot rupeavat "mättämään" menetät kaloissa paljon enemmän kuin testien hinnan.
Ja aina kun lääkitset kaloja esim kidusloisten, hankailun, punottavien kidusten yms takia mitaa ensin vesiarvot ennen lääkkeen laittamista, voi olla että kalat eivät olekkaan sairaita vaan vesiarvot voivat olla päin ¤ ja kalat oireilevat tämäntakia.
Ja näinollen turha lääkitys stresaa vain kaloja enemmän huonoissa olosuhteissa, näin sinulta menee rahaa turhaan lääkitykseen ja kuolleisiin kaloihin.
ELI ENNEN LÄÄKITYSTÄ AINA KANNATAA TARKISTAA AKVAARION VESIARVOT.
Mullakin meni ekat n.10 v täysin ilman testereitä. Kemia oli koulussa huonoin aine, joten ei ois voinut vähempää kiinnostaa...
Mulla kuoli kaikki miljoonakalat pikkuhiljaa, näin jälkikäteen voin todeta että syynä oli todennäköisesti pehmeä vesi.
Jos vesiarvot sattuu olemaan kaloille sopivat ja hoito säännöllistä niin pelaahan se.
Riski tosin on aina olemassa, eikä ole mielestäni kovin eläinrakasta pitää kaloja vedessä joka ei sille lajille sovi. Niinhän se usein menee että kun kalat on kalliimpia niin niitä valvotaan tarkemmin. Veden likaisuus ja vesiarvot ei näy silmillä. Jos kalat näyttää voivan huonosti niin ei mene ihan arvailujen varaan mitä tekee, jos testi näyttää että pH on kummasti kohonnut.
Itellä on nykyään kokonaiskovuus-, pH- ja nitriittitesteri.
se on niin että kaikki täytyy oppia kantapään kautta;)
Esim hiilidioksidilannotus saattaa tuntua ihan rahan haaskaukselta ja kuhean vaikealta ja 'kasvaahan noi kasvit ilmankin' mutta kun sen hankkii, ei siitä halua ebnää luopua, ero on sen verran suuri:)
...tuosta hiilidioksidilannoituksesta? Ostatko patruunan eläinkaupasta vai oletko itse tehnyt "hiivamenetelmällä"? Kuinka käytät sitä, miten kauan, muita kokemuksia? Olen asiassa ummikko, joten liikaa et voi informoida :) Kiitos
Ja vesitesteistä...Suosittelen niitä minäkin. Hyvällä tuurilla kraanavedessä on arvot kohdallaan, mutta kun vesitestien kiehtovaan maailmaan pääsee sisään, on se ihan oikeasti mielenkiintoista touhua - kummasti alkaa arvostaa tuota kalojen haukkomaa nestettä.... Joten turhempaankin voi rahansa työntää, esim. kalojen lääkitykseen kuten Timppa jo totesi.
osaan kertoa, mutta olen itsekin ihan aloittelija sen kanssa joten...Käytän ihan akvaarioliikkeestä saatavaa Tetran CO2 optimat manuaalista systeemiä, eli levitin ja sellanen 'hiuslakkapullo'. Se maksaa aluksi n. 129mk ja sitten kun pullo on kulunut loppuun uusi maksaa 59-75mk paikasta riippuen. Tämä on helppo ja turvallinen systeemi ja aluksi aika halpa. Ehkä itsetehdyssä säästäisi mutta siinähän on oma hommansa sitten niiden litkujen kanssa ja voi käydä hassusti, mitä ei käyttämälläni systeemillä helposti käy. Ainoa on että jos sinulla on iso allas tarvitset levittimiä useamman. Tai no, mulla on vaan yksi 340litrasessa, oikeastaan pitäisi olla kaksi tai kolme, mutta eron huomaa jo yhdellä. On otettava huomioon että valaistuksen määrä tulis olla aika suuri jos alkaa hiilidioksidia lisäämään(muuten se rajoittaa kasvua eikä co2 ole välttämäti hyötyä). Eli 1W per litra olis ihanne mutta vähempikin käy, luulisin 0,5W/l olevan hyvä. Ensin kannattaa myös säätää kovuus'ihannetasolle' eli katsoa ph/kh/co2 taulukosta paljonko kh:n tuisi olla. Jos ph on esim 7 ja jotta hiilidioksidia olisi riittävästi tai ei liian vähän eikä liikaa tulisi kh olla 3-4 dh. Nämä on arvot jotka minulla on . Ja siis taulukon mukaan co2 on tarpeeksi mutta lisään sitä koska sitä ei kuitenkaan ole tarpeeksi...tämän huomaa kasveista. Joku muu osaa kyllä paremmin selittää..Käyttämäni levitin on siis sellainen että joka aamu n.tunti valojen tulon jälkeen painetaan pullosta jolloin levitin täyttyy. Kun se on tyhjä painetaan taas, paitsi ei yöksi:)Joudun lisäämään co2 n.2 kertaa päivässä, ilmeisesti koska mulla on vain tuo yksi levitin. Onneksi olen päivisin kotona:)
NO jaa, kysy lisää jos joku on epäselvää, itsetehdyistä ym. systeemeistä saat tietoa esim. os. www.thekrib.com ja sieltä plants jne.
En ole minäkään mitään vesiarvoja testaillu ja hyvin näyttävät kalat pärjäävän. Sanon aloittelijoille, että älkää tuhlatko testeihin rahojanne niitä tarvitaan vain jos on jotain hiukan vaativampia lajeja.
..mitä enemmän osaa". Tuntuu pätevän tässäkin harrastuksessa, kuten vaikka ratsastuksessakin. Aluksi luulet osaavasi kaiken, mutta mitä enemmän opit, huomaat, että sitä enemmän on vielä opittavaa. Ja hyvä niin, säilyy ainankin mielenkiinto.
Itse suosittelen myös noita testejä, koskaanhan ei voi tietää liikaa. Riippuu henkilöstä kuinka vähään tyytyy ja kuinka helpolla haluaa päästä.
Siihen että "kunhan kalat elossa jonkinaikaa pysyy", ei välttämättä hyvällä tuurilla paljoa tarvita.
Ilo on katsella kaunista akvaariota, jossa on kaikki kohdallaan, kasvit ja kalat viihtyy.
Jos mitään ongelmia akvaarion kanssa ei ole, niin mitäpä sitä sitten turhaan läträämään. Sellainen tuntuma mulle vain on jäänyt, että suurin osa akvaariokaloista sairastuu/kuolee, koska väärät olosuhteet heikentävät niiden terveyttä. Tietenkään kalojen olot eivät parane pelkästään vettä testaamalla, vaan niistä toimenpiteistä, joihin vesiarvot antavat aihetta.. ;)
Käytin itse aluksi pH-testiä varmistaakseni, että sisustusmateriaalit (kannot, salaojaputket...) eivät vaikuta liiaksi happamuuteen ja nitraattitestiä määrittääkseni sopivan vedenvaihtorutiinin. Sen jälkeen niitä ei pahemmin ole tarvittu.
...vaikka saattavatpa olla ihan hyödyksikin. Aloittelijalle on tosiaan ihan turha ruveta selostaa veden nitriitti ja rauta-arvoista! Mun mielestä pH:lla ja sillä, että näkee että kalat on ok, pärjää ihan hyvin. Mäkin oon pärjänny jopa kolme vuotta, ilman onkelmia. Tottakai aina laitan uuteen veteen vedenparannus aineen, en luota kraana veteen, mutta siihen se jää. PH on tosiaan vain hätävara, jos kalat näyttää kipeiltä, ja vasta sitten ruveta tositoimiin!
Tietenkin kokeneemmat harrastajat osaavat sanoa, mikä on tärkeää ja mikä ei, mutta onhan se tietty oma asia miten kalansa hoitaa, eikös se ole pääasia, että kalat voivat hyvin?
Vesiarvoja mittaamalla voi päästä kalliin vedenparannusaineen lutraamisesta kokonaan eroon. :)