Paljonkos meitä TR:n harrastajia oikeesti on enää olemassa?
Min oon Kymenlaaksosta, pari muuta tiijän. yks Oulussa toinen Uudellamaalla jossaikin. missäs muut?
vai onko tässä kaikki?
Voi kun löytäis AKE.sta jonkun linkin, pajonko näitä on enää rekisterissä.
Min oon Kymenlaaksosta, pari muuta tiijän. yks Oulussa toinen Uudellamaalla jossaikin. missäs muut?
vai onko tässä kaikki?
Voi kun löytäis AKE.sta jonkun linkin, pajonko näitä on enää rekisterissä.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Hartaudella muistan edesmennyttä oppi-isääni "rellua" joka ehti opettaa tohtorin tekniikasta niin paljon. R kerkesi kiertää maailmaa TR:llä ristiin ja rastiin. Paljon jäi vielä perehtymättä. Onneksi paljon matskua siiryi perintönä. Tiettävästi rellun maailmaa nähnyt TR saa arvoisensa museorekisteröinnin nykyisessä kotipaikassaan.
multa löytyy vielä TR1.nen on myynnissä nettimotossa edellinen omistaja oli vähän muutellu mutta kaikki alkuperäisosat on tallella eikä runkoa ole leikelty tai hitsailtu itellä nyt käytössä 1100 virago mutta vanhuksellakin tuli viime kesänä ajeltua.
Onkohan reaali- vai keräilijä hintaan
jos kyse on siitä Siilinjärven vehkeestä, niin se on kuin oman tohtorini rumempi veli. En kysele tässä enempää. Sain tiedot joten varmasti soittelen lähi aikoina. Kummallakohan meistä oli ensin tuo takalokasuoja ja pyöreät tupla takavalot?
Hieno 50.000 ajetttu TR-1:n ollut käytössäni 13 vuotta.Vaan nyt kaipaisin kokemuksia kansitiivisteen vaihdosta.Onko siinä joku erikoinen rengastiiviste,ja täytyykö plaanata tai sorvailla.Kiitos etukäteen vastauksista vaikka sähköpostin kautta.Onkos teidän takaiskari kestäny.Omani jouduin vaihtamaan,ei ole enää sitä pikasäätöä.Etupään "ohjauslaakerit"vaihdoin kuulalaakereista kartiolaakereihin.Mulla vielä alkuperäiset ketjut ja rattaat.Kuinkas teillä.
Alkuperäistä ei ole paljonkaan. Ei etenkään ulkonäkö. Johan se on tässä ajassa ulkonäkö muuttunu itelläkin. Takaiskari pelaa edelleen mut täytyy sillon tällöin lisäillä ilmaa. Nykyään ketjut ja rattaat kestää pari-kolme kesää kun ovat paremmin esillä. Latauksen kanssa on sensijaan taisteltu kautta aikojen.