poskiontelotulehdus

lääkkeet ei auta?

hei,

sairastuin flunssaan (nuha, kurkkukipu, kuume 38, josta laski sunnuntaiksi 37,3) viikko sitten torstaina. Nyt siis perjantai menossa.
Maanantaina menin lääkäriin kun olo vähän paheni, ja katsoi ultralla että minulla on poskiontelotulehdus. sain siihen lääkkeen amoxin comp. olen joutunut laittamaan lääkkeen viiteen osaan että olen saanut sen nieltyä.

lämpöilyä on yhä, vaikka syön kuuria neljättä päivää. lämpöä 37,3. onko normaalia että on yhä?

ja tänään, kun kävin apteekissa, niin tuli takaisin tunne kurkkuun että se on kipeä. toisen puolen rauhanen on suurentunut.

onko tämä normaalia, että vaikka on kuuri päällä, niin on lämpöä, ja sairas olo, ja kurkkukipu tuli takaisin?

minua alkaa ahdistaa jo koko sairaus, en ole 10 vuoteen syönyt lääkekuuria enkä tiedä miten nämä sairauset menee.

osaisiko joku sanoa miksi olen vielä kipeä?

kiitos

8

2789

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • helenahenna

      Minulla samaa tautia ja sain samaa antibiottiakin
      kuin sinulla.Viikon söin lääkettä,mutta ei tehonnut.
      Tänään hain uutta antibiottia.Jospa se tehoisi.
      Kuulin,että nyt on aika sitkeetä tämä flunssa.

      • aloittajaa

        kiitos vastauksestasi.

        mitä lääkettä ne antoivat sinulle seuraavaksi? ja oletko käynyt sairaudesta huolimatta töissä tms?

        tuntuu olevat sitkeitä nykyajan flunssat.

        toivottavasti parannutaan pian :)


    • virusflunssa

      Oma veikkaukseni on, että tauti (flunssa, poskiontelotehdus yms.) on viruksen aiheuttama ja sellaiseen eivät tunnetusti antibiootit tehoa.

      Antibioottien syönti on itse asiassa täysin turhaa, sekoittaa vaan suoliston baksteerikannan tuomatta apua perussairauteen.

      Tällaista ihmeflunssaa lisätulehduksoneen on tänä syksynä liikkeellä, että se vaan kestää ja kestää.
      Aiheuttajana virus. Oireet hyvin samanlaisia kuin bakteeritulehduksilla, mutta kuumetta ei oikeastaan ole, ei ainakaan minulla ole ollut. Flunssa lisätauteineen on silti riehunut jo 3-4 viikkoa.
      Lääkitty on: lepoa, lämmintä juomaa, panadolia ja sama uudestaan. Lisäksi "puhepaastoa", kun ääni ei oikein kestä puhumista. Väsymysta piisaa vaikka kuinka ja muutenkin jaksamaton olo.

    • helenahenna

      Uuden lääkkeeni nimi on Doxitin.Se on kahdeksan
      päivän kuuri.

      Minulla ei ole ollut enää kuumetta yli viikkoon,
      ainoastaan tämä poskionteloiden tukkoisuus.Limaa
      valuu kurkkuun ja ääni käheän.Jatkuvasti yskittää
      se lima siellä kurkussa.

      Minulla on tämä tauti flunssan jälkitauti.

      Lääkärin mukaan tällaiseen flunssaviruksen tuloon
      ei vaikuta potilaan kunto.Se tulee,varsinkin
      jos työnä on flunssaisten pikkulapsien hoitaminen.

      Töistä poissa olin viikon.Se oli silloin,kun olin
      kaikkein kipeimmilläni.Tämän viikon olin puoli-
      kuntoisena töissä.

    • joudun

      yleensä syömään kaksi kuuria poskiontelon tulehdukseen. Voi olla otta ensimmäinen kuuri ei sinulla vielä edes tehoa. Ja vaikka tulehduksen saisikin antibiooteilla tarttumaan, niin lämpöily ei välttämättä jää siihen. Pitkään jatkuneen poskiontelon tulehduksen seurauksena lima kalvot turpoavat ja niiden laskeminen kestää vaikka tulehdusta ei enään olisikaan ja tämä saattaa pitää yllä vielä pientä lämpöä. Kannattaa pyytää lääkäriltä nasonexia tai duacteja, laskevat limakalvo turvotusta. kyllä se siitä ajan kanssa menee, poskiontelon tulehdus on pitkä ja v-mäinen tauti.

      • kokeilleet

        suolavesihuuhtelua nenähuuhtelukannulla. Kannattaa ottaa tavaksi, jos on taipumusta poskiontelovaivoihin. Kannun voi ostaa apteekista tai luontaistuotekaupasta.


      • ei tarvitse ostaa
        kokeilleet kirjoitti:

        suolavesihuuhtelua nenähuuhtelukannulla. Kannattaa ottaa tavaksi, jos on taipumusta poskiontelovaivoihin. Kannun voi ostaa apteekista tai luontaistuotekaupasta.

        Ollenkaan.......

        Lähes ilmaiseksi pääsee ostamalla sen itse merisuolapaketin kaupasta alle eurolla kilon, sitten vaikka keittää suolavettä tai vaan sekoittaa kylmään veteen sitä, ja siitä sitten vaikka käyttää jotain pipettiä tai millä sitten helpoiten saa nenästä suolaveden alas.

        Mitä tuollainen kannu muuten maksaa? Tietysti sen ymmärrän että ei lääketeollisuudessa tai lääkärissä mitään kotikonsteja vinkkailla kun kerran on maksut saatava, mutta onnistuu ilman moisia "rahastuksiakin".


      • sivusta seuraaja
        ei tarvitse ostaa kirjoitti:

        Ollenkaan.......

        Lähes ilmaiseksi pääsee ostamalla sen itse merisuolapaketin kaupasta alle eurolla kilon, sitten vaikka keittää suolavettä tai vaan sekoittaa kylmään veteen sitä, ja siitä sitten vaikka käyttää jotain pipettiä tai millä sitten helpoiten saa nenästä suolaveden alas.

        Mitä tuollainen kannu muuten maksaa? Tietysti sen ymmärrän että ei lääketeollisuudessa tai lääkärissä mitään kotikonsteja vinkkailla kun kerran on maksut saatava, mutta onnistuu ilman moisia "rahastuksiakin".

        Kannu maksaa suunnilleen 8 euroa apteekista, en pystyisi millään pipetillä laittaa nenään suolavettä.. kannulla on tosi helppoa, tulee samalla laitettua runsaasti vettä, että varmasti puhdistuu.

        Mulla on ehkä lievittänyt tulehdus, mutta ei ole ikinä lähtenyt pois ainoastaan suolavedellä.

        Kysymys: Miten kauan voi käyttää kannua putkeen? Oon käyttänyt aika kauan 2 kertaa päivässä ja ca. 2 kk.. tuntuu, että on vähän kipeä nenästä (tietenkin se voi johtua tulehduksestakin)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen jotenkin

      Epävarma ulkonäöstäsi
      Ikävä
      202
      5894
    2. Minun rakkaani.

      Haluaisin käden mitan päähän sinusta. Silleen, että yltäisin koskettamaan, jos siltä tuntuu. Olen tosi huono puhumaan, m
      Ikävä
      26
      3674
    3. Koska näet seuraavan kerran

      Kaivattusi? Onko päivä tiedossa vai sattumasta kiinni?
      Ikävä
      82
      2557
    4. Ootko nainen jotenkin

      itseäs täynnä? Mars laihduttamaan. 🫵🏽 K
      Ikävä
      37
      2079
    5. Hyvästi.....

      En vain enää jaksa.....
      Ikävä
      33
      1882
    6. Hyvää yötä

      Mm❤️
      Ikävä
      43
      1837
    7. Ongelma Ibizalla

      Mistä saada triatleetin jalkaan mahtuva kenkä häitä varten?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      106
      1754
    8. Eelle

      Huomenta,ajattelen sua..
      Ikävä
      21
      1646
    9. Hauskaa nimipäivää rakkaalle!

      On kova ikävä. Rakastan sua ikuisesti ❤️🤗😘
      Ikävä
      27
      1492
    10. Tappajamanne kiinni

      Herätys koko Mikkeli! Nyt tietoa kehiin, että saadaan tämä tappaja kiinni!
      Mikkeli
      38
      1431
    Aihe