Kertokaas kokemuksia tonlaisesta vehkeestä naiset siis.
Ympärileikkaus
Nimetön
6426
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
tarkoittaa. Kerrotaan sitten, kun ensin suomenkielellä kerrot, mitä haluat tietää.
no siis sehän tarkoittaa sitä että on esinahka leikattu pois..tämä on lähinnä uskonnollinen rituaali, mutta sitä tehdään myös ilman uskonnollisia syitä jos syytä on..kuten silloin jos esinahka on liian kireä eikä löysty..tai esimerkiksi oman miehen tapauksessa esinahka on pienenä ollu niin kireä, että se on täytynyt leikata pois koska virtsaaminen ei olisi onnistunut ilman leikkausta normaalisti aikuisiällä..
ja oma mielipiteeni on, että ei ole niinsanotusti mitää kummempaa eroa tavalliseen...kortsu on helpompi laittaa kun ei tarvitse vetää esinahkaa taakse..ja mies on ainakin ensimmäisillä kerroilla melko herkkä, terskan pää kun on kokoajan paljaana..joten voi olla että aluksi tulee vähän nopeammin, mutta harjoittelulla paranee...ei siis mielestäni mitään vikaa..pidän sitä itse jopa parempana vaihtoehtona kuin ei ympärileikattu...ja jos leikkaus on tehty jo kauan sitten...et sitä edes välttämättä huomaa varsinkaan jos et niin tarkemmin kiinnitä huomiota tai et ole ennen ympärileikattua penistä nähnyt..
Tuli otettua selvää vähän ympärileikkauksesta nuorempana kun asia kiinnostu kun minutkin on ympärileikattu. Pisti tuossa tekstissäsi silmään, että YMPÄRILEIKATTU ON ITSE ASIASSA TUNNOTTOMAMPI MIEHELLE KUIN NORMAALI, eli ei pitäisi tulla niin nopeasti. Itsekin voin panna vaikka tunnin-pari jos niin haluan. Pisti vaan silmään tuo tekstissä oleva epäkohta.. jatkakaa..
Mua vietiin heti, enkä ikinä huoli muuta!
Kahden epäonnistuneen seurusteluyrityksen jälkeen, ensirakkaus ja se toinen - ihan kihlattukin, jäivät nahkoineen päivineen unholaan kun tapasin nykyisen ja ikuisen rakkauteni. Unelta tuntuu vieläkin, että tälläinen onni on kohdannut. Yli 30v. on nautittu ja loppua ei näy. Sunnuntain päiväunille lähden nytkin, ja sen ainoan ja oikean käsittelyyn: kuin minulle luotu!
Kaikkea se ympärileikkaus teettääkin...
Olisiko tässä ratkaisu avieroihin?
En ole juuri käytännössä eroja tässä asiassa huomannut. Varmasti jotkut teilaavat ja nauravat pihalle nämä tyhminä kommentteina, mutta ne ovatkin vain minun mielipiteitäni.
Ympärileikattu on yhdellä tapaa minusta "parempi". Suuseksin alkuvaiheessa kun "vehje" ei ole vielä täydessä valmiudessa, on suulla sen herättely mukavampaa kuin leikkaamattomassa tapauksessa. Esinahkaa ei tarvitse siirrellä vaan terska on koko ajan näkyvillä.
Toisaalta taas tosiaan saa olla välillä varovaisempi kuin leikkamattoman kanssa, koska herkkyys välillä muodostuu ongelmaksi.
Vaikka kumppanilleni leikkaus onkin tehty aivan lapsena, näkyy se edelleen selvästi varsinkin lepotilassa. Siitä syystä leikkaamaton on mielestäni kauniimpi.