Keliakiaa tämä?

---minää___

Hei,

Oon menossa pian vatsan tähystykseen, mutta kysyisin kuitenkin jo täältä.

Eli mulla on jo ollut pitkään, ainakin vuoden, vatsa todella turvoksissa (näyttää kuin olisin loppuvaiheilla raskaana), ilmavaivoja päivittäin ja paljon, alavatsaa polttaa ja ylävatsaan sattuu. Tosin ripulia tai laihtumista ei ole ollut, ennemminkin ummetusta. Röyhtäilyä on myös paljon.

Lääkäri epäili keliakiaa, toisaalta olisi helpotus, itse epäilen jotain paljon pahempaa. Miltä kuulostaa nämä oireeni?

3

1317

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sama juttu

      samanlaisia oireita. Vatsa ei toiminut, se oli vähänkin syömisen jälkeen paisuksissa, anemia, väsymys. Herpestä ja aftoja suussa. Olin kalpea ja masentunut. Olen lukenut että moni laihtuu, mutta minä lihoin. Vaikka kuinka yritin syödä ruisleipää ja puuroa, että vatsa toimisi, niin tietenkin olo oli vielä kurjempi. Ihanaa, että syy selvisi, senverran parempi on oloni nyt, 11 dieettikuukauden jälkeen!

    • en laih...

      En laihtunut jos en lihonutkaan vatsa toimi normaalisti.Jatkuva väsymys oli ja ylä-maha kipu.

    • tyypillisiä

      Keliakiaan todellakin kuuluu suun limakalvovaivaa ja nimenomaan aftoja. Niistä pääsee yleensä eroon, kun ruokavalio muuttuu.
      Jos esim. nuorella iällä alkaa olla em. vaivoja usein, kannattaa asia tutkituttaa. Kuuluneeko nuo herpes ongelmat samaan limakalvovaivaan, kuulostaisi loogiselta. Ei varmaan keliakin takia, mutta sen seurauksena kuitenkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisin potkija

      Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.
      Haapavesi
      30
      1337
    2. Onko kaivattusi älykäs

      vai onko helposti vedätettävissä
      Ikävä
      70
      909
    3. Miten yksi ihminen

      Voi kolahtaa näin kovaa? Saada ajatukset vallattua näin totaalisesti? Taidan oikeasti tarvita ammattiapua tämän kanssa,
      Ikävä
      42
      843
    4. P*skimmat palstalaiset kautta aikojen äänestys

      Nyt kaikki peliin, ilman parasta, ei ole p*skinta! Muistetaan mainita myös ne piileskelevät pirulaiset! 🤓
      Sinkut
      187
      747
    5. Työttömiä suomalaisia ei saa töihin

      Ei hakemuksen hakemusta suomalaisilta ammattilaisilta, Piti sitten filippiiniläisiä palkata. https://www.is.fi/talouss
      Maailman menoa
      295
      688
    6. Mikä on hänen nimen viimeinen tavu?

      🎣🎣🎣🎣🎣
      Ikävä
      46
      661
    7. Luonnollisuus

      Ja luonnonkauneus on kaunista.
      Ikävä
      92
      630
    8. Olet lihonut kuin pullataikina

      Olet lihonut kuin pullataikina. Et ole yhtä kaunis kuin aikaisemmin. Oletko ryyppäämässä käynnyt joka ilta?
      Ikävä
      38
      608
    9. Toivotko jotain tapahtuvan

      Että saisit kaivattusi vaimoksesi?
      Ikävä
      52
      546
    10. Et siis halua

      enää nähdä minua? Lupaan sitten pysyä pois. Ja jos vahingossa satutaan samaan paikkaan voit uskoa että en sitä tahallani
      Ikävä
      47
      530
    Aihe