Mitä varten ne siellä ovat oikein töissä? Hapanta naamaa näyttävät ja ilmoittavat, että sinne ei saa tulla kuin pää kainalossa. Mitä varten paikka sitten on olemassa? Osannutkin valikoitua kaikki hapannaamat kyseiseen paikkaan.
Päivystyspolin
hoitajista
282123
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
tai kaikki toisinpäin!
Kyllä noita isoperseisiä hapannaamoja on täynnä koko Suomen sairaalat ja terveyskeskukset. On muka niin ammattitaitoisia että. On se kumma miten ne ei sitten osaa huolehtia käytännössä edes omasta terveydestään. Näkeehän sen jo tuosta tehyn puheenjohtajastakin mihin kuntoon on itsensä päästänyt.
Siellä politlinikallakin on PALAUTE laatiko jonne voi kirjoittaa asioita jotka kehittävät polin toimintaa siihen suuntaan mihin ME henkilökunnan palkanneet HALUAMME.
On myös tämä käyttämäsi netti ja tämä on tehokas oikein käytettynä oikeisiin osoitteisiin.
ole palkannut yhtään ketään "politlinikalle"...
Ne hymyilevät hapannaamat ovat myös ohjaamassa niitä purnaajia asiakkaita omalle lääkärille, työterveyshuoltoon jne., jotka ihan oikeasti eivät tarvitse akuuttia ja kiireellistä hoitoa. Monelta purnaajalta puuttuu maalaisjärjen käyttö tavallisten vaivojen hoidossa. Päivystysvastaanotto ei ole tarkoitettukaan niille asiakkaille, joihin voi kokeilla mm. kotikonsteja. Päivystävällä sairaanhoitajalla on koulutus ja kokemus ohjata ei kiireelliset asiakkaat pois päivystysjonosta.
on kokeneempi (vanhempi) hoitaja antanut jo puhelimessa
hyviä ohjeita.
Siellähän ne työssään näkee millon on jotain
tosi pirullista räkätautia liikeellä.
Ja niitähän on, nytkin puolen vuoden ajan yskää prkl niin, että henki loppuu.
Vaan eipä lopu henki eikä yskä! Täytyy vaan rykiä ja kestää!
Päivystyspolilta on käännytetty kätensä sirkkelöinyt, vertavuotava vanha mies ajamaan omalla autolla terveyskeskukseen. Ei ole kuulemma erikoissairaanhoidon tarpeessa. Tunnin päästä sitten taas samaan paikkaan jonottamaan lääkärin lähetteellä. Tämä on kyllä ihmisten pomppuuttamista parhaimmillaan. Onko järkee vai ei .....?
isäni vein polille ja vakava päävamma kyseessä. Laittoivat istumaan kahdeksi tuntia-luulivat että isä on humalassa!!! Kohtelu oli törkeetä että mitä tääll ooot tyyliin.
No josko tuo palkankorotus venyttäisi enempi suuta hymyyn?
venytä,miettivät vaan että enempi ois pitänny perkele saada.
Onneksi kuullemma UPM ajetaan alas siinpähän sitten hoitsut maksavat veroillaan omat palkkansa.
On se nimittäin varppi et moni upm:lläinen nuori ja vanhempikin vaihtaa paikkakuntaa.
Hoi piikki-iitat kuis sitten suu pannaan.Tiedän,tiedän: Taas ne saatanan paprumiehet mokas.
Mutta voi voi,niin se totuus valkenee ajallaan paprujen palkat on aina maksettu yksityiseltä sektorilta.ja hoitsujen AINA,AINA yhteisistä veroeuroista.Saatana näin se vaan menee,elikkästä niin makaa kuin petaa.
Päivystyspolille, siis virka-ajan ulkopuolella olevalle ajalle ei tarvita lähetettä omalta terveyskeskuksen lääkäriltä. Mutta koska päivystystoiminta on laajentunut 1.10.07 koskemaan lähes kaikkia kainuulaisia, niin tungosta riittää. Hoitajat tekevät entistä enemmän työtä asiakkaiden ohjaamiseen oikea-aikaiseen hoitoon. Tällainen käytäntö on ollut jo pitkään. Iltapäivystysajan puitteissa käy kymmeniä asiakkaita, viikonloppuna lähes 100 / päivä. Miten me itse kukin voidaan toimia niin, että emme enää ruuhkauta ja hankaloida päivystyspolin toimintaa. Hoitajilla on tarkat ohjeet asiakkaiden ohjaamiseen. Kykenemmekö toimimaan asiakkaina niin kuin toiset? Mihin on kiire? Ei hoitajat eikä lääkäritkään voi alkaa mesuamaan niin kuin tästä aiheesta tällä palstalla jotkut tekee. Hoitajien työ on vaativaa ja he ovat palkkansa ansainneet myös päivystyspolilla. Malttia Kainuun "matit ja maijat".
Ne haluavat jäädä työttömäksi, kun heille työnteko on niin vastenmielistä. Sahaavat omaa oksaansa, mutta eipä juuri säälitä. Näinhän tulee käymään, että julkinen terveydenhuolto lopetetaan ja yksityinen tulee tilalle. Sinne ei hapannaamoja huolita työhön, eikä palkoilla kiristäjiäkään sen paremmin.
EI se varmaan siellä polilla naurata hoitajaa taikka lääkäriäkään, kun olet yöpäivystyksessä ja sisään lappaa humalaisia toisensa perään. Kellä on nahka verillä, kenellä taas paska housussa.
Suuirn osa polilla kävijöistä on siellä turhaan taikka itse aihetetun vamman takia. Nuolisivat haavojaan kotonaan.
Osuit ainakin yhden naulan kantaan. Huumorilla hoitajatkin varmaan jaksaa ohjata osan asiakkaita lääkärille vessan kautta. Tsemppiä.
menemään sinne ensinmäisen kerran 1984. Ja sen jälkeen olen käynyt useita kertoja sydämentakia ja selän takia,eikä koskaan ole sanottu ettet sais tulla tänne.Vaan on otettu iloisesti aina vastaan ja sanottu et hyvä kun tulit,ja kumminki joudun useita kertoja vuodessa apua sieltä hakemaan.Iso Kiitos hoitajille ja lääkärille,et jaksavat meitä hoitaa.Pitäs potilaan katsoa peiliin et onko itsessäänki vikaa.
Kirjoitit, että suurin osa on päivystyksssä itseaiheutetun vamman takia, ja ne pitäisi itse myös hoitaa. Olis kyllä ihan mukava tietää mitkä vammat ovat sinun mielestäsi itseaiheutettuja. Onko esim. hirvikolarin autoilija saamat vammat sellaisia, että ne sinun mielestäsi pitäisi hoidella vaan kotona. Entä kadulla liukastuminen, otat aurinkoa, saat ihosyövän, liikut ihmisten parisssa saat flunnsan ym. Ei kait kukaan tahallaan aiheuta itselleen vammoja. Kaupassa myydään viinaa, kaupassa myydään tupakkaa - eikös ne ole sitä varten, että niitä ostettaisiin ja valtiokin saisi tuloja.
Kysynpähän vaan!!!!
TK:n päivystyksessä ei hoideta hirvikolarin jälkeen, vaan KASS:n päivystys (sama tila, toinen puoli). Ihosyöpää ei hoideta päisystyksessä vaan ajanvaraus oma lri, mahdoll. erikois-lri. Flunssaa ei hoideta päivystyksessä heti ensimmäisestä päivästä (kotikonstit) ja sitten työterv. asema, oman alueen sair.hoitaja tai lri. Alkoholin ja tupakan aiheuttamat ongelmat ovat harvoin päivystyksessä hoidettavia (kotona selviytyminen, huom. esim. haavapuudute ei vaikuta, jos kaveri on humalassa) Kannattaa siis ensin jäädä nuolemaan haavoja kotiin ja tulla seur. päivänä ompeluttamaan.
Sopisiko sellainen käytäntö sinulle ja muille saman kaltaisillesi, että hoitaja ohjaa kaikki päivystyspolille sisään, lääkäri ompeleekin haavaan joka toisen ompeleen eikä laita puudutetta, että kaikki ehdittäisiin? Yksityisetkin toimii hoitajien avustuksella ja hyvällä palkalla. Sinä maksat oman osuutesi, ehkä enemmän jos yksityistettäisiin.
Ihosyövän takia ei kannata mennä päivystykseen. Flunssa paranee itsestään ilman lääkkeitä. Rommi auttaa ainakin viihtymään paremmin.
Kännissä kannattaa ottaa iisisti, ettei tule haavoja. Joka tapauksessa suurin osa päivystyksessä olevista on kännissä. Ainakin viikonloppuina.
Omahoito ja ennaltaehkäisy kaikenkaikkiaan kunniaan!
Ymmärrän kyllä, että sairaana ihmisiä rasittaa jonottaminen ja pienetkin asiat voivat saada suuremman merkityksen. Hyvä, että edes yksi oli kirjoittanut myös positiivista palautetta lääkäreille ja hoitajille. Harva osaa kiittää nykyään yhtään mistään...En tietenkään tarkoita, että kiittää pitäisi vain tavan vuoksi, mutta kai joillakin on oikeesti myös hyviä kokemuksia? On totta, että moni ihminen ei tiedä milloin hakeudutaan omalle terveysasemalle, milloin työterveyshuoltoon ja milloin päivystyspoliklinkalle. Moni ei myöskään tiedä, että päivystyksessähän on kaksi aivan eri yksikköä. Siellä on iltaisin ja viikonloppuisin toimiva kansanterveystyön päivystys, jonne jokainen voi itse hakeutua hoitoon, mikäli vaiva ei voi odottaa seuraavaan päivään. Tietenkin se tk päivystys on yleensä ruuhkainen, koska nykyään sinne tulee kaikki kainuulaiset. Mutta osaksi ihmiset itse ruuhkauttavat sitä turhilla käynneillä(esim.päivän kestänyt flunssa tai vuosia jatkuneet peräpukamat jotka ei vaadi kiireellistä hoitoa). Erikseen on sitten erikoissairaanhoidon päivystys jonne voi mennä vain lähetteellä tai vakavasti sairaat myös ilman lähetettä ambulanssilla.
olen joutunut päivystyspolille kovissa kivuissa. vanhalle viinalle haissut naislääkäri kävi muka tutkimassa ja häipyi nukkumaan pois rapulaansa.
myöhemmin kuulin hänen synnyttäneen monisairaan lapsen. ei ole lääkäreilläkään elintavat hallinnassa.
sillä kertaa selvisin hengissä, luojalle kiitos.
Kerran jonotin Kassin päivystyksessä 12 h.. viimeiset neljätuntia siksi. että lääkäri UNOHTI ottaa minut vastaan lBoratoriotutkimusten jälkeen. DEMENTIKKOLÄÄKÄRI HYPPÄSI TASaPYSTYÄ SELÄNTAKANA ETTÄ HUI.. KUN UNOHDIN SINUT KOKONAAN.. JÄLJELLÄ EI OLLU VASTAANOTOLLA KUIN PARI ULKOMAALAISTA MINUN JÄLKEENI,.. MENNESSÄNI SINne TUPA oli täynnä sairaita. ETTÄ SEMMOSTA HOITOA
saa siellä hoitoa.. semmosta että lääkäri ei ees kuuntele mitä potilas sanoo.. jos menee päivystykseen ja tietää ite mitä tarvitsee nii lääkärit ne vasta tietää mitä potilas tarvii.. on. se.. vaan hoitoo... korvattomat lääkärit.
Mielenterveyspotilaat, nistit ja holistit työllistävät päivystystä. Sitten on näitä huomionhakuisia ikuisia valittajia, joilla ei ole muuta elämää, kuin tulla hoitohenkilöstöä rasittamaan. Sitten nämä munchausen syndrooma-potilaat...joo-näitä riittää. Oliko se pipi nyt oikeassa vai vasemmassa kädessä?...olikohan se oikeassa,hmmm(vastaa potilas). :D
Aina tarvittaessa olen saanut apua, sekä ammattimaista palvelua!
Kauheaa valittamista, oikein uli uli. Pysykäähän tekosairaat kotona niin me oikeasti kipeät päästään nopeammin. Minulla ei ole valittamista.
Wannabe-sairastelijat kans yks turhanpäiväisin työllistäjä. Akat istuu keskenään ja kehuu että tilinpäätös näyttämään ku pitänyt ksksivuotta tai nyt oli joutilasta ja paras oli että aattelin että päivystyksen lääkäri ottaisi osastolle.
Ei auta uusi sairaala Kajaanin sairaanhoidon ajoittain
heikkoa tasoa. Pitäisi valita työntekijätkin uudestaan.
Osa on ammattitaitoisia ja oikeasti halukkaita toimimaan ja tekemään arvokasta työtä sairaalassa.
Kiitos teille !
Osa työntekijöistä ei ole motivoituneita eikä halukkaita auttamaan potilaita, sen näkee hyvin kun asioi sairaalassa. Asiattoman rumaa kielenkäyttöä, potilaiden pompottelua, vastuun ja työtehtävien väistelyä. Näkee hyvin nopeasti kuka on motivoitunut hoitaja tai ei.
Eikä kyse ole siitä että jollakin hoitajalla olisi joskus se huono päivä,.
Olen asioinut monissa sairaaloissa ja hoitopaikoissa.
Kajaanissa hoidon taso vaihtelee enemmän kuin muualla!
Äly hoi. Syytä sinä hoitajia? Kuvaamasi ongelmat on lääkärien ja kaksin johdon aiheuttamia, ei hoitajien.
No ok, ehkä kielenkäyttö voi olla hoitajillakin välillä väärä.
Hoidon tason määrittävät lääkärit ja johtoporras. Jos lääkäri pompottaa, jahkaa tai päättää olla tutkimatta niin hoitajilla on kusiaisen valtuudet tehdä toisin.