Saimme velkomiskanteen. Velkamme oli n. 165 euroa, vaikka meillä oli saatavaa velkojilta samanaikaisesti n. 250 euroa. (Velkoja 'ei ollut huomannut' olevansakin meille velkaa tuon 250 euroa.)
Velka maksettiin, mutta sitten tuli kanne oikeudenkäyntikuluista. Asianajaja oli kuitenkin peruuttanut kanteen, minkä saimme kuulla vasta KO:n ratkaisun tultua.
KO:n ratkaisu - meidän on maksettava 1000 euroa oikeudenkäyntikuluja (alkuperäinen asianajajan vaatimus oli 1500 euroa).
velkomiskanne peruttiin
5
627
Vastaukset
- mitä pitäis tehdä
Siinäpä asianajajalla mainio tapa tehdä helpolla rahaa. Ei muuta kun velkomiskanne oikeuteen, peruuttaa se, puuhailla vähän sitä sun tätä, vaatia sitten oikeudenkäyntikuluja ruhtinaallisesti.
Huonompikin asianajaja tuohon pystyy ja pysyy leivässä.
Mitä tuollaisille asianajajille pitäis tehdä?- uskomatonta on
Voiko asianajaja todella tehdä tuollaista?
Tuntuu tosiaan aika helpolta rahalta.
Eikö vastaaja voi tehdä mitään muuta kun maksaa?
- aarneasiaa
tuo on yhtä vanhaa kuin asianajo! -- koska lakimiehet touhuavat oikeudessa molemmilla puolilla he aina varmistavat sen, että kolleegat saavat rahansa ... tässä on valitettava ongelma lain käytössä, kun tavalliset yrittäjät tuskin koskaan saavat rahojaan, mutta asianajajat sen sijaan saavat täysin perusteettmiakin korvauksia läpi helpolla!
- Käräjätuomari
Kun kantaja peruuttaa kanteen, hän/se on oikeudenkäymiskaaren mukaan hävinnyt ja korvausvelvollinen vastapuolelle. Eri asia on, jos juttu on sovittu, ja kanne peruutetaan sen vuoksi.
Koska Sinulla oli suurempi saatava kuin vastapuolelle, olet voittanut jutun ja oikeutettu oikeudenkäyntikulukorvaukseen eikä päinvastoin velvollinen maksajaksi..- ytgrfd
Niin, mutta olihan se nyt ihan selvää, ettei aloituksessa ollut kaikki palikat ihan kohdallaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741