Tässä on ohje kuinka toimia jos:
-autossasi on "vakio" audiokeskus (en tiedä toimiiko tämä ohje BOSEn kanssa).
-olet aktivoinut auton audiokeskuksen suojaustoiminnon _JA_ irrottanut autosta akun _JA_ yrittänyt syöttää koodin kolme kertaa virheellisesti sisään. Eli näytössä palaa viesti "ERR" eikä "CODE".
1) Laita virta-avain ACC-asentoon.
2) Paina näppäintä 6(>>) (ja vapauta painike)
3) Paina näppäintä AM (ja vapauta painike)
4) Paina DISP/AUTO-M (ja vapauta painike)
5) paina radion asemahakunäppäintä, haku "ylös"
6) Kun ruudulle ilmestyy "----", syötä radiokanavien pikavalintanäppäimillä koodi "4989"
(Ensimmäinen pikavalinta muuttaa ensimmäistä numeroa aina yhden askelen isommaksi, kunnes pyörähtää ysistä takaisin nollaan. Seuraava pikavalinta muuttaa toista numeroa jne).
7) Kun koodi on oikein paina 6(>>) ja DISP/AUTO-M pohjaan samanaikaisesti. Nyt näyttöön tulee teksti "GOOD" ja audiokeskus on siis resetoitu. Nyt voitkin halutessasi syöttää uuden suojakoodin. Ja sitten ei muuta kuin nauti musiikista :-)
Manuaalin mukaanhan koko audiokeskus on lopullisesti mykkä jos suojakoodin syöttää kolme kertaa virheellisesti sisään. Mutta tulipa testattua itse että näin ei ole, ainakin omassa autossa taas musiikki soi :-)
Mazda 6 radion resetointi
5
7147
Vastaukset
Vuoden 2006 Elegance 2,0 mallissa tämä 4989 koodi ei toimi!
Huoltoliike (ei nykyään Mazdan merkkihuolto) vaihtoi akun ja asentaja oli yrittänyt syöttää jotain koodia 3 kertaa ja loppu on historiaa... Huoltoliike ei ota vastuuta tapahtuneesta, perusteena oli se, että Mazda ei tehtaalla ole asentanut siihen koodia.
Tietääkö kukaan vuosimalli 2006 Mazda 6 Elegance 2,0 radioon resetointikoodia?- Pate19711
>Huoltoliike ei ota vastuuta tapahtuneesta, perusteena oli se, että Mazda ei >tehtaalla ole asentanut siihen koodia.
Jos kukaan ei ole koodia asettanut niin ei sitä myöskään kysytä akun vaihdon jälkeen. Eli jos koodia kerran kysytään niin JOKU on jossain vaiheessa koodin autoosi syöttänyt. Oletko omistanut auton itse aivan uudesta alkaen?
Itse löysin aikoinaan vuoden 2002 Mazda kuutoseeni koodin netistä hakusanoilla "atenza dealer code".
- Yochanan
Kiitos vihjeestä! Meikäläisen radio lähti heti taas toimimaan. Mahtavaa!
- ssssd
Tietääkö kukaan Tietääkö kukaan vuosimalli 2006 Mazda 6 Elegance 2,0 radioon resetointikoodia?
- Anonyymi
Mulla ois mazda 5 kans ongelmaa ku en löydä radion koodia mistään pystyykö sen jotenkin resetoimaan tai onko mitää koodia jolla pelais?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit896052KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3345309Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja212686Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei512615Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852841875Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1051697- 1141571
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro181533seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1241454Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1351413