Niin, eli mistä tietää varmuudella, että pentu on madotettu? Ainahan kaikki niin vakuuttavat ja sanovat, mutta mistä varmuus?
ja kuinka toiseta kasvattajat madottavat enemmän kuin toset? esmes. toiset 2 ja toiset 3 kertaa ??
ja kuinka toiseta kasvattajat madottavat enemmän kuin toset? esmes. toiset 2 ja toiset 3 kertaa ??
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kun ostat koiran vastuuntuntoiselta kasvattajalta, niin kyllä siihen madotukseen voi luottaa. Tietenkin 100 prosenttista varmuutta ei asiasta voi saada. Siksi onkin syytä itse madottaa koira pari viikkoa ennen rokotuksia ja muutenkin sen pari kertaa vuodessa.
Uskoakseni, jokainen rotukoiran (luotettava) kansvattaja madottaa pennut, mutta itse olen miettinyt näitä sekarotuisten pentuja. Voiko siihen luottaa että ne on madotetut?
JOS epäilee, että koiraa ei ehkä sittenkään ole madotettu, niin se lisämadotus ei ole pahasta. Silloin voi ainakin olla varma, että koira on saanut loishäädön.
enemmän takoitin. Ja tosiaan, eihän se lisämadotus pahasta ole. Mutta miksi siis tuo vaihtelu kasvattajien välillä? että toiset madottaa 2 ja toiset 3 kertaa tai enemmänkin?
Voiko pentua madotaa ennen sitä 12-viikon rokotusta? tai siis, tiedän, että viikkoa ennen rokotusta pitää madottaa, mutta onko mahdollista vieläkin aikaisemmin?
Kyllä voit madottaa vaikka heti kun pennun saat kotiin (eli 7 viikkoisena) - katsot vaan tarkan annosteluohjeen matolääkkeen paketista. Ennen rokotusta se matolääke on hyvä antaa noin pari viikkoa rokotusaikaa.
... oli siis minun lähettämi (=rottweiler-mami), en vaan huomannut kirjautua sisään :)
tiedoista =)