http://www.kankaanniemi.net/blogi/avoimuutta-herra-paeaeministeri
Lukekaas tuo. Erään KD:n kansanedustajan kirjoituksia. Malkoisen hyvää tekstiä...
Lukekaas tuo. Erään KD:n kansanedustajan kirjoituksia. Malkoisen hyvää tekstiä...
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Vai ettei muka tehyläiset ois ollu valmiita suojelutyöhön. Herra K. on yhtä pihalla kuin pääministeri V. siitä mikä oli oikea tilanne.
Se mitä annettiin ymmärtää ei tietenkään vastannut totuutta vaan se oli vain uhkailua. Totuus on aivan toinen, eli tehyläiset oli jo sopineet työvuoroista turvatakseen potilaiden hoidot...
Vanhanen teki hienosti arvostellessaaan tehyn työstaistelutoimia. Hän järkyttyi sydänjuuriaan myöten, miten olisikaan käynyt pienille viattomille keskosille sekä lukuisille kuolemansairaille ihmisille sairaanhoitajien pyyhältäessä joukkona pois työpaikoilta! Siksipä pakkolaki tehtiin. J L-P vain hoki, kuinka tämmöisessä maassa missä naiset ovat ensimmäisinä saaneet äänioikeuden, voidaan turvautua pakkolakiin. Olisi viimeistään silloin muuttanut työtaistelutaktiikoitaan!
Kaikilla ei muuten ollut jatkossa tiedossa työvuoroja, koska saivat lopputilitkin, ei silloin enää työvuoroja laadita.
Potilaat olivat monessa paikassa oikeesti jäämässä ilman hoitajia. Huolestuttavinta asia olisi ollut tehoilla, keskosten kohdalla, syöpäpotilailla sekä psykiatrisilla potilailla. Kaikki olisivat menneet eduskuntaan pyytämään neuvoja Matti Vanhaselta ja hän olisi viisaana miehenä silloinkin passittanut hoitajat kiireesti työhön.
Kentällä on kymmeniä tuhansia työntekijöitä tekemässä työtä. Ei ne tehyläiset ainoita ole. Jo joulunakin on ihan normaalistikin vähemmän työntekijöitä paikoissa joihin viittaat kuin mitä olisi ollut tehyläisten lakon aikana...
Sinä joku joka et ole tehyläinen? Kuuleppas nyt, että syöpähoitoja, tehohoitoja jne ei todellakaan voi antaa kuka tahansa vaan siihen erikoistuneet henkilöt. Sairaanhoitajia olisi hälytetty varman vanhainkodeistakin sairaaloihin, mutta eivät he erikoishoitoja hallitse.
Matti teki työtään ja kansalaisten turvallisuus on lähellä hänen sydäntään. Pääministeri ei saakaan asettaa kansalaisia selkeään vaaraan, vaan hänen tulee ajaa kansalaisten puolta. Niin Matti teki. Matti varmasti koki järkyttäväksi ajatuksenkin, että kaksi kolmasosaa sädehoitovempaimistakin suljettaisiin joidenkin tehyläisten vuoksi. Onneksi säätivät pakkolain, kun Tehy ei itse osannut rajata mistä ei kannata ottaa yhtään hoitajia pois. Tiedä kuinka moni olisi kuollut ilman pakkolakia, kun esim.syöpäsairaat eivät olisi saaneet ajoissa sädehoitoja tai keskoskaappi olisi poksahtanut rikki kun joku osaamaton olisi sitä räpeltänyt.
"Sairaanhoitajia olisi hälytetty varman vanhainkodeistakin sairaaloihin, mutta eivät he erikoishoitoja hallitse."
No eiks ne erikoishoitajat ois jääny töihin? Mihin niitä sairaanhoitajia oisit kaivannu?
Ja sädehoitoja voi siirtää, on aina siirrelty ihan ilman lakkojakin.
"vaan hänen tulee ajaa kansalaisten puolta."
Eikös ne tehyläiset olekaan kansalaisia? Ainiin, ne on orjia.
" kaksi kolmasosaa sädehoitovempaimistakin suljettaisiin joidenkin tehyläisten vuoksi."
2/3 sädehoitolaitteista on jatkuvasti korjauksen ja huolon alla... Ja ihan yhtä hyvin lääkärit ois niitä laitteita voinu käyttää itsekin.
"Tiedä kuinka moni olisi kuollut ilman pakkolakia, kun esim.syöpäsairaat eivät olisi saaneet ajoissa sädehoitoja "
Yksikään syöpä ei ole kiinni viikon hoidon siirtymisestä sen enempää kuin mitä taannoinen lääkärilakko aiheutti hoitojen siirtymisiä!
"tai keskoskaappi olisi poksahtanut rikki kun joku osaamaton olisi sitä räpeltänyt. "
Joku osaamaton lääkäri vai? Miksi ihmeessä sit saivat taas 20% kertakorotuksen palkkaansa, jos eivät osaa edes keskoskaappiin oikein koskea?
Et sitte varmaan ymmärtänyt, kun väänsit tahallasi asioita hullunkurisiksi. Miksi puolustat tehyläisiä niin hirveesti, oletko sairaanhoitaja?
Matti Vanhanen halusi turvata kriittistä hoitoa tarvitsevien oikeudet hoitoihin. Sairailla ihmisillä on ainakin ennen Tehyn kiristystyötaisteluja ollut oikeus saada hoitoa.
turvallisuuden puolesta. Tässä vastuullisuus meni puoluepolitiikan edelle. Oppositio saa räksyttää ihan rauhassa, niillä ei ole vastuuta mistään.
Olin juuri itse 10 pv lakossa työtaistelun takia 10.000 muun suomalaisen kanssa.
"Sairailla ihmisillä on ainakin ennen Tehyn kiristystyötaisteluja ollut oikeus saada hoitoa. "
Se on työnantajan velvollisuus tarjota hoitoa. Tuo laki oli orjalaki, joka olis kumottu EU:ssa parissa sekunnissa...
kun työnantajat pyrkivät rekrytoimaan väkeä irtisanoutuneiden tilalle:-)
Kyllä sellasia Tehyyn kuulumattomia sairaanhoitajia olisi löytynyt paikkaamaan tehyläisten jälkeensä jättämiä virkoja. Olisivat työnantajat vaan palkanneet niitä ja antaneet ihmisten hengillä kiristävien hoitajien pötkiä muille maille vierahille. Miten jotkut edes saattavat olla niin epäeettisiä, että jättäisivät teho-osastot ja syöpäklinikat ammottamaan tyhjyyttään hoitajien kaikotessa, potilaat itse piikittäisivät morkkua ihteensä, kiireellisiä leikkauksia tarvitsevat kuolisivat leikkauspöydälle, kun kirurgeilla yhtä aikaa 5 leikattavaa yms. Ei lääkäritkään joka potilaan luona kerkiäis juoksennella ja laitella mm.sädehoitokoneita kuntoon.