Latauksen merkkivalo?

Saab 900 i 16V 2,1 1992 on auto. Toimiiko tämän auton latauksen merkkivalo yksinään latauksen magnetoinnin miinusjohtimena? Toisin sanoen, jos latauksen merkkivalon polttimon on rikki, onko lataus silloin täysin toimimaton ja siitä ei tietenkään rikkinäinen merkkivalo kerro mitään?
Eikö tässä autossa ole vastusta tämän merkkivalon rinnalla? Näkemieni kytkentäkaavojen peruustella lataus olisi tosiaan merkkivalon polttimon varassa. Onko todella näin?

3

581

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .......................

      www.saabclub.fi, ja "ETSI"- toimintoa. Jos ei etsinnöistä huolimatta löydy, niin asiallisella kysymyksellä saat asiallisia vastauksia.

      Kyseinen malli on itselleni tuntematon, eli en tohdi edes veikata mutta Saabistien Tietolaarista kyllä löytyy vastaus.

    • tietoa

      oletan että laturi kyllä toimii ilman tuota polttimoakin,mutta alkaa lataamaan vasta korkeammalla kierrosluvulla kuin normaalisti.

    • Ipexi

      Latauksen merkkivalon toimivuuteen vaikuttaa myös hiilet elikkäs jos siellä ei qso kulje niin ei lamppukaan pala. Testaa irrottamalla herätejohto laturista ja tökkää maihin , valon pitäisi syttyä. Vastus on muuten yleensä säätimessä hiilien rinnalla eli jos hiili on rikki tai muutoin magnetointivirtaa ei kulje valo saa virtaa vastuksen läpi, jolloin se mollottaa kun pitäis ladata.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      94
      2503
    2. Mistä löytää kadonnut motivaatio?

      Mikä neuvoksi, kun oikein mikään ei enää jaksa huvittaa eli ei ole motivaatiota tehdä mitään? Joka päivä ajattelen, että
      Sinkut
      142
      2284
    3. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      13
      2088
    4. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      171
      1570
    5. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      138
      1277
    6. Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...

      Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä
      Ikävä
      193
      898
    7. Mikä estää?

      tapaamisen, suhteen aloittamisen?
      Ikävä
      85
      896
    8. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      183
      878
    9. Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri

      Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala
      Maailman menoa
      451
      796
    10. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      53
      703
    Aihe