Meillä 4 kk vauva nukahtaa päivä- ja yöunille vaan tissi suussaan. Tämä alkaa pikkuhiljaa käydä hankalaksi, kun aina pitäisi olla pitkiäkin aikoja valmiina toimimaan tuttina. Varsinkin iltaisin olisi joskus kiva kun mieskin voisi hoitaa vauvan nukutuksen, niin saisi itse vähän omaa aikaa. Päiväunille nukahtaa kyllä myös vaunuihin, mutta aina ei jaksaisi lähteä vaunulenkillekään.
Eli miten voisin alkaa "opettamaan" vauvaa nukahtamaan jollain eri tavalla? Vai onko vauva vielä liian pieni? En haluaisi kuitenkaan alkaa huudattamaan vauvaa.
Eli miten voisin alkaa "opettamaan" vauvaa nukahtamaan jollain eri tavalla? Vai onko vauva vielä liian pieni? En haluaisi kuitenkaan alkaa huudattamaan vauvaa.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Anna vielä nukahtaa tissille, jos vaan itse mitenkään jaksat.
Mielestäni 4,5 kk on vielä liian pieni vieroittevaksi ilta-/nukahtamistissistä.
Toinen vaihtoehto on sitten kantelu/hyssyttely/vaunuihin
heijaaminen sisällä, mutta ei se kyllä helpompaa tai nopeampaa ole :-/
Onko teillä tutti käytössä? Meillä tehtiin niin, että tissi/pullo vaihdettiin puoliunessa olevan vauvan suuhun, niin jäi nukkumaan itsekseen. Jos tissin otti vaan pois eikä laittanut tuttia tilalle, yleensä heräsi täysin hereille heti, ja parahti itkemään.
Tuttia ei vauva ole enää huolinut. Tuttipullokaan ei kelpaa. Yritetty on kyllä ahkeraan. Ajattelinkin että tuosta tutista voisi olla apua, mutta vauva ei enää vaan tunnu hoksaavan mitä sillä tutilla pitäisi tehdä :)
Ei mun mielestä sun tartte toimia vauvan tuttina! Se vie liikaa äitin voimavaroja, jos kerta tuo sessio kestäää vielä yleensä hirmu pitkään. Meillä vauva kans pitää mua tuttina, mut onneks se ei vie aikaa kuin n. 20 - 40 min. Päivällä ei juuri tarvitse nukuttaa, koska kun mennään syömään muutoinkin esim. meidän vuoteelle, niin nukahtaa siihen, jos nukuttaa.
Mä olisin sitä mieltä, että jos vauva ei nukahda rinnalle jonkin tietyn aikarajan sisällä (esim. 30 min.-1h, päättele itse mikä sopiva teille), niin sitten ei voi olla kyse enää nälästä. Tuon ajan jälkeen nostat vain vauvan omaan sänkyyn, ja hyssyttelet sen uneen. Itkuakin voi mun mielestä sietää sen 5-10 min.
Jos vauva ei vieläkään ole nukahtanut, niin ota syliin, ja rauhoita. Ja sit takaisin sänkyyn. Mä tekisin tätä rytmiä muutamia kertoja, ja vasta sitten tarvittaesssa antaisin uudestaan rintaa. Jos ei ole nukahtanut jo, niin viimeistään sit tissillä kyllä uni tulee (kokemusta on).
erilaisia tutteja, jos ette ole jo kokeillut ja sitkeesti vaan sitä yrittää "tyrkyttää" vauvalle. No, kaikkihan ei tietty silti sitä huoli....
Mä rupesin tekemään n. 5kk ikäisenä pojalle niin, että sai iltatissittelyn sängyssä normaalisti ja kun huomasin, että alkaa imu vähentyä ja poika nukahtaa, lähdin vierestä pois ja laitoin tutin suuhun. Joskus havahtui ja alkoi känisemään niin, että annoin sit tissin takas, mutta silloinkin lähdin vierestä pois ennen kuin nukahti ja jäin silittämään selkää tai vain pidin kättä selän päällä, johon yleensä rauhoittui.
Nykyään (poika kohta 7kk) jää itsekseen sänkyyn iltasyötön jälkeen, unirätti (mun paita) kainaloon ja joskus tarvii tutin ja joskus ei.
Tottakai annan myös nukahtaa tissille, varsinkin jos päikkärit nukutaan sisällä, ei siitä mitään haittaakaan ole.