Meille tuli juuri kultsi narttupentu ja muutama päivä sitten havaitsin sillä nenässä vaaleanpunaista ja sehän on näyttelykoirilla virhe. Onko kellään mitään vinkkiä, miten sen saisi muuttumaan mustaksi, tai onko se edes mahdollista? Kuulin ystävältä, että porkkana voisi siihen auttaa, mutta onko muita poppaskonsteja?
kirsussa vaaleanpunaista!
5
759
Vastaukset
- talvinenä
Joskus jos koiralla on vähän hiekompi pigmentti, saattaa tulla talvinenä, eli kuononväri vaalenee pakkasilla. Onko tassuissa vaaleanpunaista tai silmänympäryksissä? Selvä merkki hiekommasta pigmentistä ja siihen ei poppaskonstit auta.
- khaz
anturoissa on hieman vaaleanpunaista, silmissä ei. punaisuus siis saattaa keväällä lähteä lämpien ilmojen myötä?
- saattaa
Saattaa lähteä tai sitten johtuu vaan nuoresta iästä. Vaikea sanoa, kun ei ole nähnyt "livenä". Veikkaan kuitenkin pentuikää, mutta yleensä heikkopigmenttisille tulee talvinenä.
Meillä kahdella on niin tumma pigmentti jo pennusta lähtien, että ei tule, yhdellä vähän hiekompi ja nenä vaalenee. Seuraile tilannetta pennun kasvaessa. Tassunpohjista näkee hyvin, millainen pigmentti on. - on...
saattaa kirjoitti:
Saattaa lähteä tai sitten johtuu vaan nuoresta iästä. Vaikea sanoa, kun ei ole nähnyt "livenä". Veikkaan kuitenkin pentuikää, mutta yleensä heikkopigmenttisille tulee talvinenä.
Meillä kahdella on niin tumma pigmentti jo pennusta lähtien, että ei tule, yhdellä vähän hiekompi ja nenä vaalenee. Seuraile tilannetta pennun kasvaessa. Tassunpohjista näkee hyvin, millainen pigmentti on.Meidän kultsulla aina joka syksy alkaa nenään ilmestymään punasta. Keväällä taas ilmojen lämmittyä alkaa muuttuu normiväriseks.
Ei tuossa mun mielestä mitään ihmeellistä ole. Eikös loppujen lopuks todella monella koiralla nenä muuta väriä talven ajaksi.
- kesällä musta
Meillä nartulla nenänpää talvella vaaleampi, ja kesällä ihan musta.
Harmitti alkuun, mutta ei enään, nyt tyttö on vajaat 2,v.
Näyttelyissä käymme vain kesällä, silloin kun nenu on musta, olen huomannut että pärjää silloin paremmin, tietysti tuomarista riippuen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1782638Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482397Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1031100- 64911
- 65869
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait229771Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20770Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies88749Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka276747Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22698