En oikein ymmärrä miten joku voi väittää poliitikkoja hyvätuloisiksi. Itse en ainakaan kovin mielelläni rupeaisi julkkikseksi niin pienellä palkalla. Minä olen pääministeriä arvokkaampi, koska tienaan vuodessa enemmän. Nettotulot ovat tärkeimmät, sillä bruttotulot ovat vain jokin kuvitteellinen arvo.
Palkkatuloni ovat vuodessa 50000€, josta minulle jää käteen tuo 35000€. Lisäksi minulla on reilu miljoonan osakesalkku, joka kasvaa n. 10-15% vuodessa. Tienaan siis verottomasti arvonnousuja vuodessa 100000-150000€. Kun ei myy, ei mene veroja. Jos tuosta potista myy tuhlatakseen joutuu maksamaan 17% veroa, kun on on pitänyt yli 10 vuotta.
Ajatellaan siis minä vastaan Vanhanen. Vanhanen tienaa ministerin ja kansanedustajan palkalla 120000€ vuodessa, josta hänelle jää käteen mitättömät n. 60000€ vuodessa 50% verojen jälkeen. Entäpä minä, jos tuhlaisin salkustani, joka vuosi 100000€, niin että se kasvaisi enää ainoastaan 50000€ vuodessa.
Sain siis nettona ansiotuloja 35000€ ja pääomatuloja (1-0.17)*100000€=83000€. Joten käteen jäävä tulo oli yhteensä 83000 35000=118000€ vuosi, kun Vanhasella oli ainoastaan 600000€/vuosi. Olen siis kaksi kertaa arvokkaampi ja tärkeämpi kuin pääministeri.
Ihmettelen vieläkin, että joku voi olla niin tyhmä, että kadehtii alipalkattuja poliitikkoja. Jos ovat hoitajat alipalkattuja, niin on myös pääministerikin. Pellejä koko sakki.
Poliitikot alipalkattuja
pellejä
2
95
Vastaukset
- palkka
Rivikansanedustaja tienaa reilut 6.000 €/kk - tehollinen työaika ollee n. 20 H/vko ja lisäksi on taksisetelit, avustaja, valiokuntamatkat ym. etuja. Kyllä minä pitäisin kansanedustajia liiankin hyvätuloisina teholliseen työaikaan verrattuna. Kysin muuten eduskunnan kirjastonhoitajalta, että käyttävätkö edustajat ko. kirjastoa. Vastaus oli ei vaan avustajat käyttävät.
viimekäynnillä Sinulla olevan ylikorostunut ego, ja että se saattaa vääristää maailmankuvaasi :))?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t734396- 332501
- 402314
Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin201807Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐401672Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?251542- 811536
- 1481331
Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..221243Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät901145