Poliitikot alipalkattuja

pellejä

En oikein ymmärrä miten joku voi väittää poliitikkoja hyvätuloisiksi. Itse en ainakaan kovin mielelläni rupeaisi julkkikseksi niin pienellä palkalla. Minä olen pääministeriä arvokkaampi, koska tienaan vuodessa enemmän. Nettotulot ovat tärkeimmät, sillä bruttotulot ovat vain jokin kuvitteellinen arvo.

Palkkatuloni ovat vuodessa 50000€, josta minulle jää käteen tuo 35000€. Lisäksi minulla on reilu miljoonan osakesalkku, joka kasvaa n. 10-15% vuodessa. Tienaan siis verottomasti arvonnousuja vuodessa 100000-150000€. Kun ei myy, ei mene veroja. Jos tuosta potista myy tuhlatakseen joutuu maksamaan 17% veroa, kun on on pitänyt yli 10 vuotta.

Ajatellaan siis minä vastaan Vanhanen. Vanhanen tienaa ministerin ja kansanedustajan palkalla 120000€ vuodessa, josta hänelle jää käteen mitättömät n. 60000€ vuodessa 50% verojen jälkeen. Entäpä minä, jos tuhlaisin salkustani, joka vuosi 100000€, niin että se kasvaisi enää ainoastaan 50000€ vuodessa.

Sain siis nettona ansiotuloja 35000€ ja pääomatuloja (1-0.17)*100000€=83000€. Joten käteen jäävä tulo oli yhteensä 83000 35000=118000€ vuosi, kun Vanhasella oli ainoastaan 600000€/vuosi. Olen siis kaksi kertaa arvokkaampi ja tärkeämpi kuin pääministeri.

Ihmettelen vieläkin, että joku voi olla niin tyhmä, että kadehtii alipalkattuja poliitikkoja. Jos ovat hoitajat alipalkattuja, niin on myös pääministerikin. Pellejä koko sakki.

2

95

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • palkka

      Rivikansanedustaja tienaa reilut 6.000 €/kk - tehollinen työaika ollee n. 20 H/vko ja lisäksi on taksisetelit, avustaja, valiokuntamatkat ym. etuja. Kyllä minä pitäisin kansanedustajia liiankin hyvätuloisina teholliseen työaikaan verrattuna. Kysin muuten eduskunnan kirjastonhoitajalta, että käyttävätkö edustajat ko. kirjastoa. Vastaus oli ei vaan avustajat käyttävät.

    • viimekäynnillä Sinulla olevan ylikorostunut ego, ja että se saattaa vääristää maailmankuvaasi :))?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      73
      4396
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      33
      2501
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      40
      2314
    4. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      20
      1807
    5. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      1672
    6. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      25
      1542
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      81
      1536
    8. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      148
      1331
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      22
      1243
    10. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      90
      1145
    Aihe